Na osmnáctiletou Mumtaz měl zálusk jeden z místních ozbrojenců už delší dobu. Rodina ho ale považovala za potížistu a tyrana, přiblížila agentura Reuters. Dívka tedy s podporou rodičů muže, který je členem lokální milice a navíc je mnohem starší než ona, odmítla. Místo toho se zasnoubila s někým jiným.
O několik týdnů později uprostřed noci do domu její rodiny ve městě Kunduz vtrhl gang šesti či sedmi ozbrojených mužů s několika kbelíky s kyselinou. Nejprve zbili otce a pak vychrstli žíravinu na oba rodiče a tři děti, načež odešli. Celá rodina po jejich útoku skončila v nemocnici.
"Otec a nejstarší dcera jsou v kritickém stavu, protože byli (kyselinou) poleptáni po celém těle, " popsal ředitel místní nemocnice Abdul Šokor Rahímí. "Matka a další dvě dcery, které jsou ve věku 14 a 13 let, mají poranění pouze na rukou a tvářích," dodal.
Kyselina jako zbraň
Policejní detektiv Ghulam Mohammad Farhád slíbil, že policie útočníky dopadne a budou vydáni spravedlnosti. Nicméně spousta místních si to nemyslí, uvedla televize BBC na svém webu. Milice Arbakis, jejímž členem je údajně i zhrzený nápadník, prý bojuje proti Tálibán a je považována za relativně mocnou.
Policie nicméně tvrdí, že ozbrojenci z Arbakis ve městě Kunduz vůbec nepůsobí a případ bude vyšetřen. "Zahájili jsme vyšetřování a ti, kteří je napadali, budou trestně stíháni," prohlásil Farhád.
V každém případě nejsou útoky kyselinou v Afghánistánu nijak výjimečné. Oběťmi jsou nejčastěji ženy. Například na jihu a východě země, kde působí hnutí Tálibán, žíravinu občas někdo vychrstne na dívky, které chodí do škol, což se islámským radikálům nelíbí. V lednu ale někdo kyselinou zaútočil i na afghánského novináře Abdula Razaka Mamona a žíravinou mu popálil ruce a tvář.

Kunduz
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz