V ulicích Aše hlídkují po víkendovém útoku na ubytovnu i  policisté z Chebu.

V ulicích Aše hlídkují po víkendovém útoku na ubytovnu i policisté z Chebu. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Soud potvrdil tresty za útok na Romy, muže poslal do mírnější věznice

  • 15
Vrchní soud v Praze ve středu potvrdil výši trestů dvěma mužům, kteří v roce 2012 zaútočili na romskou ubytovnu v Aši zápalnými lahvemi. Šest let a devět měsíců si odpykají ve věznici s mírnějším režimem, než kam je loni v prosinci poslal plzeňský krajský soud.

Tomáš Kopecký a Michal Poláček se marně domáhali nižších trestů. Předsedkyně senátu Pavla Augustinová udělala v rozsudku z Plzně jen drobnou změnu, poslala je do věznice s dozorem. Původně měli jít do zařízení s ostrahou. „Jsou to osoby mladého věku a dosud netrestané,“ vysvětlila rozhodnutí soudkyně.

Advokátům se nepodařilo soud přesvědčit, že útok byl mnohem méně závažný než žhářství proti romské rodině ve Vítkově. „Není pravda, co tvrdila obhajoba, že to nelze srovnávat. Naopak, provedení vypadá tak, že se inspirovali žhářským útokem ve Vítkově,“ řekla Augustinová.

Státní zástupce Vlastimil Hrdlička požadoval pro Kopeckého i Poláčka výrazně vyšší tresty na hranici příslušné sazby, což je 15 let. Zdůraznil, že pachatelé zápalné lahve hodili na dům, ve kterém bylo 18 lidí, z toho osm dětí. Oheň se sice nerozhořel, to ale bylo jen díky štěstí a také zásahu sousedů. Podle expertů mohl takto založený požár během 30 minut zcela zničit dvě přízemní místnosti, ve kterých spali tři lidé. Další by byli ohroženi ohněm či toxickými zplodinami.

Kromě Poláčka a Kopeckého řešil soud také jejich sedm spoluobžalovaných, které spojovaly sympatie k neonacistickému hnutí nebo se podíleli na souvisejících trestných činech. Mezi nimi dostal nejvyšší trest Jan Balík, který založil a vedl českou pobočku neonacistické organizace Blood and Honour a také skupinu Combat 18. Obě propagovaly rasismus a násilí. Balíkovi ve středu Vrchní soud potvrdil nepodmíněný trest ve výši tři roky a osm měsíců.

Ostatní obžalovaní mají na svědomí například šíření propagačních materiálů s neonacistickými hesly, podpálení srubu v lese, sprejování na budovu v Mariánských Lázních a další trestné činy. Pro většinu z nich platí podmíněné tresty, které jim vyměřil už plzeňský krajský soud. Vrchní soud pouze snížil podmínku jednomu obžalovanému, který trpí závažnou psychickou chorobou. Jeden z devíti obžalovaných byl obžaloby zproštěn již v prosinci, soud to ve středu potvrdil.


Video