Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zesnulý Motejl se dočká státních poct, pohřeb bude za týden

  13:22aktualizováno  16:00
Pohřeb Otakara Motejla bude v pondělí 17. května v pražském Divadle Na Fidlovačce. "Proběhne se všemi státními poctami," řekla v České televizi zástupkyně zesnulého ombudsmana Jitka Seitlová. Jeho nástupce musejí politici vybrat do dvou měsíců, o jménech se teprve začíná jednat.

Václav Klaus Motejlův úřad pravidelně kritizoval, i když ombudsmana si vážil. | foto: Radek Miča, MAFRA

Na formě posledního rozloučení se Seitlová a její spolupracovníci dohodli s Poslaneckou sněmovnou a s pozůstalými. Poslední rozloučení proběhne dopoledne, čas bude upřesněn.

Kdo má být ombudsman? Navrhujte zde

Místo rozloučení si vybrala podle Seitlové rodina, pocty budou spočívat v přítomnosti a proslovech představitelů státu a organizaci pohřbu podle protokolu.

Klausova kondolence

Prezident Václav Klaus zaslal soustrastný dopis Kateřině Kuliškové, dceři Otakara Motejla.

Vážená paní magistro,
i mne o víkendu zaskočila zpráva o nečekaném úmrtí Vašeho pana otce, dr. Otakara Motejla.

Neuvěřitelnou se mi zdála i proto, že jsem pana doktora navštívil v Brně v úřadu Veřejného ochránce práv před necelými čtyřmi týdny. Rozhovor s ním byl jako vždy inspirativní, pan doktor působil dojmem čilé mysli i hlubokého zájmu o osudy lidí, které v životě potkalo neštěstí.

Nebylo náhodou, že Váš pan otec požíval takové obliby u veřejnosti. Jeho svérázný, formálností nezatížený projev působil vždy velmi přesvědčivě, každému muselo být jasné, že mu jde o dobrou věc a že pro dobrou věc je ochoten nasadit své úsilí.

Jeho život zrcadlí dějiny naší vlasti posledního tři čtvrtě století. Promítly se do něj všechny historické zvraty. Především návrat svobody před 20 lety přinesl podmínky, ve kterých mohla vyniknout jeho cílevědomost, odborná fundovanost a hlavně odhodlání pomáhat budovat novou společnost na hodnotách svobody a demokracie.

Pan doktor Motejl byl i pro mne a pro mnoho dalších lidí, se kterými přišel do styku profesně, velmi příjemným partnerem pro diskuse, partnerem pozorným, originálním, věcným a lidsky vstřícným.
Cítím v tuto chvíli s Vámi a chci Vás ujistit, že bude chybět i těm z nás, kteří si ho tolik cenili. I pro mne je útěchou, že po dr. Motejlovi tu s námi zůstane duch jeho upřímnosti, obětavosti a morální pevnosti.

Váš
Václav Klaus

Na sídle Kanceláře veřejného ochránce práv v brněnské Údolní ulici visí černý prapor. Od rána je ve vestibulu umístěn i stolek s kondolenční knihou, do níž mohou zájemci napsat svoji kondolenci.

"Pan doktor nám bude velmi chybět. Ten úřad postavil, dal mu podobu a důvěra veřejnosti v úřad je obrovská, a to je jeho zásluha," dodala Seitlová.

Nástupce vyberou až noví poslanci

Nového ombudsmana zvolí Sněmovna na základě návrhů senátorů a prezidenta. Volba ochránce by se měla konat do šedesáti dnů, tedy do konce první červencové dekády.

Kancelář veřejného ochránce práv teď podle zákona spravuje ombudsmanova zástupkyně Jitka Seitlová. Bude se ucházet přímo o Motejlovo místo? "Na takovéto úvahy je zatím příliš brzy. Nezabývala jsem se tím," řekla.

Poslanci se zřejmě do voleb sejdou už jen jednou 18. května a je téměř jisté, že v minimalistickém programu místo na volbu nebude. "Přeci jen je to velmi významný úřad," řekl ČTK místopředseda sněmovny Vojtěch Filip z KSČM, podle kterého by se volba nového ombudsmana neměla uspěchat.

Rychlou volbu nečeká ani předseda ústavně-právního výboru Marek Benda z ODS. "Sněmovna už je nefunkční, žádný prostor tu není," poznamenal pro ČTK. Jako nepravděpodobná se jeví i mimořádná schůze, i když dnes se pro jednu vyslovila ČSSD (více o tom čtěte zde).

Zelení bez vlivu navrhli Schwarzenberga od konkurence

Nového ombudsmana vyberou poslanci z návrhů Senátu a prezidenta, obě instituce mají dodat dvě jména, mohou být shodná. Dotčení politici ale zatím nikoho jmenovat nechtějí.

Václav Klaus si Motejla osobně vážil, netajil se ale názorem, že úřad ombudsmana je zbytný. Svého času si dokonce veřejně korespondovali na téma, že institut veřejného ochránce práv je jen módní záležitostí.

Bude tedy teď prezident aktivně navrhovat nová jména? A má nějaké tipy? "V tuto chvíli jsou podobné otázky velmi předčasné," odpověděl iDNES.cz mluvčí Radim Ochvat.

Předseda nejsilnějšího senátorského klubu Tomáš Julínek řekl, že zástupci ODS v horní komoře se musí o návrzích teprve poradit.

"Budeme to řešit zítra na jednání klubu, ale těžko bude výstupem jasné jméno. Musíme vyjednávat a snažit se najít důstojné jméno," řekl iDNES.cz Julínek. Jasno nemají ani senátoři ČSSD.

Se svým tipem přišla Strana zelených, i když senátora nemá a prezident Klaus jí příliš nenaslouchá. Navrhla Karla Schwarzenberga, který za zelené seděl jako ministr zahraničí v Topolánkově vládě.

Potomek knížecího rodu teď už ale kandiduje do Sněmovny v čele konkurenční strany TOP 09.

Nikdo není nenahraditelný, i když náhrada nemusí mít stejnou kvalitu, podotkl k výběru ústavní odborník a poslanec ČSSD Zdeněk Jičínský. "Ta funkce tady je, Otakar Motejl jí dodal potřebnou autoritu a já myslím, že se najde vhodný člověk, který by po něm tento úkol převzal," řekl ČTK. Sám by kandidaturu nepřijal, neuchází se už kvůli věku ani o místo ve Sněmovně.

Jak se volí ombudsman

Zákon říká, že pokud se uvolní funkce veřejného ochránce práv před ukončením jeho funkčního období, koná se volba nástupce do 60 dnů.

Současnou situaci komplikují volby, Sněmovna se musí sejít do 30 dnů od voleb, tedy do konce června. Poslanci budou mít čas na volbu ombudsmana ještě do konce první červencové dekády. Pokud by ho nezvolili, musí se další volba konat ve lhůtě 60 dnů.

Prezident a Senát navrhují Sněmovně po dvou kandidátech, shodné návrhy jsou podle zákona přípustné. Senátoři si je osvojí, nebo ne, adepty čeká slyšení v ústavněprávním a petičním výboru. Konečné slovo pro výběr kandidátů má plénum Senátu.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz