Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zesměšňovat městské strážníky je správné

  1:00aktualizováno  1:00
Když si chci zvednout krevní tlak, vybavím si městského strážníka – a hned mnou lomcuje zloba i smích… Zajisté teď zobecňuji a omlouvám se těm městským a obecním policistům, kteří jsou inteligentní, slušní, zdatní a profesionální.
Vydržováním si

Vydržováním si | foto: Jaroslav Ožana

Avšak kdo z nich vskutku patří do takové dobré skupiny, musí alespoň ve skrytu duše uznat, že zevrubný odsudek práce mnoha jejich kolegů je oprávněný dost.

Nejde přitom pouze o nedělní incident z pražského Proseku, kde jeden muž přepral dva městské četníky; prostě je sfoukl jak svíčku – řečeno s Ivánkem Horníkem.

Je to obecný jev: neschopnost zasahovat ve chvíli, která zásah skutečně vyžaduje, kontrastuje s přehnanými ukázkami síly v situaci, kdy stačí rozvaha.

Dokumentovat to mohu vcelku osobním příběhem. Kdysi v devadesátých letech, v ranních hodinách před Vánocemi, sledovali moji dva rozveselení kamarádi, jak na ulici manipulují s kapry. Ten způsob se jim zdál brutální, a když spatřili hlídku městské policie, jali se je alkoholicky upozorňovat na týrání zvířat.

Jenže místo aby je strážníci klidně poslali na kávu, zatkli je. Výsledkem bylo obvinění ze slovního (!) útoku na veřejného činitele. Nezkresluji, viděl jsem příslušný úřední text, dle něhož "zvláště hrubým způsobem uráželi hlídku městské policie".

Stíhání nakonec zastavil státní zástupce – jednak pro důkazní nouzi, jednak neshledal čin "společensky nebezpečným". Ale co, tohle byla vlastně legrace, jsou horší případy.

Třeba událost z Jindřichova Hradce z roku 2004: tam městský strážník vypálil celý zásobník na přiopilého řidiče. Týž rok ho trumfl jeho pardubický kolega, který vystřelil v parku bezdůvodně na desetiletého psa boxera...

Znám a chápu populární požadavek umístit v ulicích co nejvíce policistů. Ale stejně jako toho nedosáhneme tím, že navlečeme do uniforem figuríny, nepřiblížíme se kýženému cíli ani vydržováním si "jakoby policie", která občany chrání jen občas a občas je jim nebezpečná.

Městští a obecní strážníci dnes mají víceméně stejně silné pravomoci jako státní policisté: ti druzí jistě také nejsou bez poskvrny, ale aspoň se řídí jasnými pravidly: služebním zákonem.

To na městské četníky platí jen zákoník práce. A nepotřebují ani maturitu. (Divíte se, že pražský soud před časem odsoudil dva městské poté, co měl jeden z nich strkat školačkám za kalhotky obušek?)

Stát, vláda a ministr vnitra by měli zavést na městské a obecní strážníky stejný metr jako na státní policisty. Ale také primátoři a starostové by se měli problému více věnovat a dát na jeho řešení více peněz.

Dokud se tak nestane, není podle mě zesměšňování strážníků "laciné", jak tvrdil na této stránce právník Radek Ondruš. Je to naopak oprávněná, dokonce záslužná činnost. Tak a nyní jsem zvědav, jak rychle po vydání tohoto textu dostanu od nějakého městského policisty ránu tonfou.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz