Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ženy žádají od porodnic vlídnost

  9:15aktualizováno  9:15
Není mnoho oborů, v němž se Česká republika ocitá na úplné světové špičce: porodnictví mezi ně se svou velmi nízkou novorozeneckou úmrtností představující 4,1 promile patří. A přesto mnohé ženy nejsou v porodnicích spokojené. Vyplynulo to z velkého průzkumu Společnosti pro zdravé rodičovství Aperio. Dotazník zveřejnila loni v září také MF DNES. Společnost za to redakci exkluzivně poskytla jeho výsledky.

Medicínská péče je v nemocnicích kvalitní, říkají rodičky. Jenže v mnoha porodnicích nám narození dítěte znepříjemňuje rutina, buzení o šesté a špatné jídlo. Sestry jsou někdy protivné. A je málo soukromí - na rodící ženu se někdy třeba dívají uklízečky. Rodičky by byly také rády, kdyby se jim sestry a lékaři představovali jménem.

A některé chtějí porod bez klystýru, bez léků a v libovolné pozici - i když žen, které dávají přednost takzvanému přirozenému porodu, je menšina. Jak uvedla rodička z litoměřické porodnice: Všechny pomůcky jsou k ničemu, když personál ženu stresuje, a naopak i ve skromně vybavené nemocnici vlídnými zdravotníky lze porodit v pohodě.

Výsledky průzkumu, jehož se zúčastnilo sedmnáct set žen, se staly jedním z podkladů pro Průvodce porodnicemi České republiky, který vyjde tento měsíc. - Prohlédněte si dotazník.

Každá porodnice obdržela určitý počet srdíček za to, jak je chválily matky v dotaznících, a hvězdiček za to, jaké služby skutečně nabízí. Nejlépe dopadly z tohoto pohledu nemocnice ve Vrchlabí a v Brně-Bohunicích - dostaly dohromady 9,5 známky z deseti možných. Naopak zcela pohořela pražská porodnice ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady s jednou hvězdičkou a dvěma srdíčky.

Ale i vyhlášené kliniky, o nichž se předpokládá, že mají výborné medicínské výsledky, například ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze u Apolináře, skončily kdesi v průměru - jako ostatně většina porodnic.

Lékařští odborníci tvrdí, že takové hodnocení může být zavádějící: "Chybí mi dotaz na úmrtnost, počet a druh porodnických operací, nejčastější mateřské komplikace a podobně," uvedl šéf porodního sálu u Apolináře Antonín Pařízek.

Novorozenecká úmrtnost klesla v Česku na historické minimum, v roce 2000, ze kdy jsou poslední data, činila 4,1 promile - to znamená, že v průměru zemřely čtyři děti z tisíce, zatímco ještě před deseti lety byla úmrtnost více než dvojnásobná. Jak si v tomto směru stojí konkrétní porodnice, se však ženy z "průvodce" nedozvědí.

"Sledovali jsme sociální aspekty porodu," uvedla k tomu členka Společnosti pro zdravé rodičovství Alena Frydrychová. "Tedy to, co si ženy odnášejí z porodnic ve vzpomínkách a srdci," dodala její kolegyně Eva Labusová. Dodala, že tomu se v České republice zatím nevěnovala příliš velká pozornost.

Je to první a velmi dobrý krok, který by mohl jednou vést k objektivnímu a užitečnému hodnocení porodnic, řekl o aktivitě společnosti šéf porodnické sekce České gynekologicko-porodnické společnosti Vít Unzeitig.

"V budoucnu by bylo například dobré, kdyby všechny informace prověřila nějaká komise a ohvězdičkovala porodnice tak, jako jsou třeba hotely. Teď si o sobě porodnice teoreticky mohly nahlásit, co chtěly - a výpovědi rodiček zase mohou být podbarveny emotivně," uvedl docent Unzeitig.

Podle Unzeitiga v republice existují dvě porodnické školy - česká, kde je dominantní porodník, a moravská, zaměřená více na práci porodní asistentky. Porodník Pařízek z pražské kliniky u Apolináře přesto připomíná, že velká část žen bude i nadále vyhledávat lékařsky vedené porody, protože v tom vidí jistotu pro sebe i své dítě.

"Nikdo by také neměl ženě slibovat neopodstatněné naděje, například bezbolestný porod či aktivní účast během porodu vlastního dítěte, která není vždycky možná. Když porod neprobíhá tak, jak si to žena předem naplánovala, snadno podlehne frustraci," uvedl Pařízek.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...Najdete na iDNES.cz