Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ženy z Koalice plakaly, chlapi se opíjeli

  19:53aktualizováno  19:53
Ostrava - Mírný optimismus, nefalšované zděšení i slzy smutku - to vše si prožili při sledování výsledků voleb moravskoslezští kandidáti Koalice, jejich spolupracovníci a blízcí. Úplně první předběžné výsledky v sobotu po čtrnácté hodině přitom naznačovaly, že by Koalice mohla získat až sedmnáct procent.

V Ostravě však prognózy policitici nevidí moc dobře. Čeká se netrpělivě na koaliční "dvojku" Aloise Janka, který veze anténu. Obraz televize v poslanecké kanceláři Zdeňka Kořistky je samá šmouha.

Další výsledky budou v televizi za hodinu. "Co budeme dělat?" ptá se kdosi ze štábu. "Pít," odpoví Kořistka, ale hned dodává: "To bychom se také nemuseli konečných výsledků dočkat střízliví," směje se lídr Koalice. Ještě netuší, že zcela střízlivý se osmé hodiny večerní nedočká z volebního štábu snad kromě řidičů nikdo.

Lidovci přeskakují unionisty
Okolo čtvrté hodiny přituhuje. Zprávy z webové stránky statistického úřadu nevěstí pro Koalici nic dobrého. Koalice je až za komunisty, navíc kandidáty Unie svobody přeskakují lidovci, kteří sbírají preferenční hlasy.

VOLBY 2002

zpráva o průběhu voleb

ohlasy na volby

konečné výsledky

kompletní zpravodajství
on-line reportáž

video z voleb

foto z voleb
"Každý, kdo volil komunisty, by měl dostat zdarma čtrnáctidenní dovolenou v Rusku," zlobí se Alois Janek a utírá si rukou zpocené čelo. "Vzala jsem ti ručník," napomíná ho manželka. "Abych ho hodil do ringu?" usměje se trpce Janek.

"Jestli komunisti opravdu dostanou dvacet procent, tak je to tragédie," říká trojka z koaliční kandidátky Marian Bielesz.

Půl hodiny po páté začíná být nejisté, zda by Koalice spolu se sociálními demokraty mohla sestavit vládu, počet společných mandátů ze sto deseti klesá až na sto tři, o hodinu později na sto dva.

"Před chvílí jsem televizi řekl, že bychom mohli být ve vládě, snad nebudu za blbce," obává se Kořistka. Za chvíli už ale má o dost vážnější starosti. On i Alois Janek mají mnohem méně preferenčních hlasů než lidovci Holáň a Vícha. "Lidi na mítincích mi říkali, že jedničku nemusejí na volebním lístku kroužkovat a tady to mám," drží se za hlavu Kořistka.

Střízlivé nás nedostanou
Koaliční jednota je vážně narušena. "Jestli projdou Holáň s Víchou, tak končím s politikou," rozčiluje se jeden z kandidátů. Televize dává Ze života zvířat, ale pořad sledují už jen dvě pracovnice štábu, zbytek osazenstva stojí u počítače a sleduje nejnovější výsledky.

Jedna z žen se dívá apaticky jakoby skrze obrazovku, kde veterinář zrovna řeší zdravotní potíže dobrmana, který se nemůpže vyčurat. Po chvíli žena vyhrkne: "Asi si koupím psa."

Koaliční manažerka Gabriela Dreslerová si náhle u počítače zakryje ústa. "Ne, to nemůžu ani říct," kroutí hlavou. "Tak co je?" ptá se jí nervózní Kořistka. "Nahoru jde Holáň a Vícha," odpoví mu manažerka. "Někdo sjezdil celý kraj na kole, jinému stačilo poslat dopisy," říká rezignovaně Kořistka.

"Pozitivní je, že jsi zhubnul sedm kilo," vyhrkne jeden z přítomných a Kořistka se směje. Tuší, že poslancem už nebude. "Střízlivé nás nedostanou," promluví všem z duše Alois Janek a rozlévá sobě i kolegům Metaxu.

Už není chuť ani na jídlo
Marian Bielesz chodí nervózně sem a tam po kanceláři. "Je malá naděje, že projdu. Spíše ale asi ne," říká a sleduje výsledky v počítači. Až pozdě večer se dozví, že nečekaně přeskočí lídra Kořistku i druhého Janka a vymění profesi veterináře za poslance.

Zprávy v osmnáct hodin. "Děcka, vy vůbec nejíte," vybízí kolegy Kořistka. "Není chuť," odpoví mu kdosi. Odhady volebních výsledků nic nemění na mizerné náladě. "Pavle, dělal jsi, co jsi mohl," objímá Kořistka dalšího neúspěšného kandidáta, odboráře Pavla Foltu.

Téměř všichni se od televize, která už jim ten večer nesdělí nic radostného, stěhují na chodbu, kde se kouří a popíjí šampaňské ze sklenic s jahodami. Kořistka, ač sám zažívá zřejmě největší zklamání v životě, utěšuje svoji plačící asistentku a po chvíli i další slzící ženu ze štábu.

A nakonec se pokazí i televize
Jeden z mladých manažerů odchází kamsi za roh telefonovat a všichni slyší, jak se hlasitě rozpláče. "Udělali jsme přece všechno," vzlyká komusi do telefonu. Za chvíli se vrací se zarudlýma očima a dolévá si šampaňské.

Ve čtvrt na osm se ještě všichni, ten den naposledy, sejdou u televize. Kromě špatného obrazu se ještě porouchal i zvuk. Nejde ztlumit a tak moderátorka křičí přes celou kancelář výsledky, které se tady nikomu nelíbí.

"Budeme pít do rána," dolévá Kořistka kolegům, očividně odhodlaným spláchnout pachuť nečekané prohry. Z toho, jak do sebe pití obracejí, je zřejmé, že střízlivění bude bolavé a hořké.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

ŽIVĚ: Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

I po několika hodinách stále stojí doprava na dálnici D1, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémové místo, a...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Najdete na iDNES.cz