Ministr pro lidská práva a legislativu a kandidát na post prvního místopředsedy...

Ministr pro lidská práva a legislativu a kandidát na post prvního místopředsedy Jiří Dienstbier (13. března 2015) | foto: Petr Topič, MAFRA

Ženy na kandidátkách povinně nebudou. Dienstbier narazil u lidovců a ANO

  • 190
Kvóty pro povinné zastoupení žen na kandidátkách do voleb vláda z plánu ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera odstranila. „Nebyla pro to politická vůle,“ řekl Dienstbier. Řekl, že mu neprošla jen dvě ze 37 navržených opatření. Ostře proti kvótám byli lidovci a ministr s nimi narazil i u ANO.

Na tom, že na kandidátkách bude mít povinně zastoupeno 40 procent žen, se již dříve dohodla ČSSD. Své koaliční partnery o tom ale v pondělí nepřesvědčila.

„Budeme požadovat, aby tato věc z plánu pana ministra zmizela,“ řekl iDNES.cz ministr Marian Jurečka z KDU-ČSL již po příchodu na vládu. A lidovci s výhradou, že nikdo nemůže takto nařizovat, jak má kandidátka do voleb vypadat, uspěli.

11.července 2016 v 12:05, příspěvek archivován: 11.července 2016 v 12:43

Kvóty nejsou řešení, považuji povinné kvóty pro kandidátky, či ve vedení privátních společností za špatné řešení.

Dienstbierova spolupracovnice Olga Jeřábková novinářům sdělila, že „akční plán“ vláda schválila, ovšem bez opatření pro vyrovnané zastoupení žen a mužů při sestavování kandidátek do Sněmovny, krajských zastupitelstev, pro volby do Evropského parlamentu a zastupitelstva Prahy. Pro politické strany a hnutí vznikne pouze manuál k podpoře rovnosti mužů a žen.

Podle ministra Dienstbiera je to akceptovatelná daň za to, že zbytek jeho „akčního plánu“ pro vyrovnané zastoupení mužů a žen prošel.

Při obsazování míst má být využit genderově senzitivní jazyk

Po seškrtání plán obsahuje celkem 35 úkolů rozdělených do více oblastí. Patří mezi ně třeba to, že má být využíván „genderově senzitivní jazyk“ v inzerci pracovních pozic v rámci státní správy a obchodních společností s většinovou majetkovou účastí státu a mají být genderově smíšené výběrové komise.

Při obsazování služebních míst se má zohlednit stanovisko vyrovnaného zastoupení mužů a žen při výběru jednoho ze tří nejvhodnějších kandidátů či kandidátek. Podpora rodičů s dětmi do dvou let při návratu na trh práce má být zakotvena do koncepce rodinné politiky ministerstva práce a sociálních věcí.

Obchodní společnosti budou muset také podle vládou přijatého plánu ve výročních zprávách povinně zveřejňovat údaje o podílu žen a mužů v rozhodovacích pozicích. Takový návrh zákona má podle Dienstbiera ministr financí Andrej Babiš předložit do konce letošního roku. Až když bude zákon předložen a především také v parlamentu přijat, bude jasné, co má firmám, které to neudělají, hrozit. Zatím se tedy ničeho obávat nemusejí.

Počítá se i s kampaněmi, které by měly „zviditelnit ženské osobnosti“ z kultury a sportu. Měly by se uskutečnit do konce příštího roku.

Jste pro povinné zastoupení žen na kandidátkách?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 18. července 2016. Anketa je uzavřena.

NE
NE 1508
ANO
ANO 41

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video