Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ženy mají méně sexu než v roce 1950

  0:01aktualizováno  0:01
Dnešní ženy se oddávají pohlavnímu životu méně než zástupkyně něžného pohlaví před padesáti lety. Tvrdí to američtí vědci, kteří na toto téma provedli rozsáhlý výzkum. Podle jejich názoru stojí za poklesem sexuální aktivity žen vymoženosti moderní civilizace.

"Žijeme ve věku, kdy nemáme dostatek nevyužitého volného času. V 50. letech většina žen žila v domácnosti, kde se věnovala svým dětem, možnosti zábavy byly omezené, takže sex byl nejjednodušší způsob, jak se ve volném čase rozptýlit," říká John Bancroft, ředitel Kinseyho institutu v Indianě, jehož pracovníci se otázkou role sexu v lidském životě dlouhodobě zabývají.

Dnes ženy vedle výchovy dětí pravidelně chodí do práce, po které mají spoustu dalších aktivit od aerobiku, pobíhání po nákupech či sledování oblíbených telenovel. Na sex prostě není dostatek času.

Vědci provedli rozsáhlý výzkum. Během telefonických rozhovorů vyzpovídali 853 Američanek od dvaceti do pětašedesáti let, které v posledních šesti měsících žily se stálým partnerem.

Podle studie má pouze třetina vdaných žen pohlavní styk se svým manželem dvakrát až třikrát týdně. U žen, které žijí se svým partnerem v nemanželském svazku, je stejně častá sexuální aktivita u dvaačtyřiceti procent zpovídaných.

Čísla z 50. let nejsou tak jednoznačně průkazná, protože stejně rozsáhlé šetření v té době neproběhlo. Přesto si jsou vědci podle svých poznatků jisti, že frekvence pohlavních styků byla znatelně vyšší.

Výzkum se také zaměřil na to, zda se krásnější polovina světa cítí spokojena se svým sexuálním životem. Výsledky podle vědců dokazují, že žen s "intimními" problémy je podstatně méně, než se předpokládalo. Každá čtvrtá Američanka uvedla, že je "velmi nespokojena" se svým pohlavním životem.

To odporuje tři roky staré studii Chicagské univerzity, podle které by se s blíže nespecifikovanou sexuální dysfunkcí měla potýkat téměř polovina americké ženské populace.

Kinseyův institut se totiž na rozdíl od zmíněné studie nezaměřil na fyzické projevy uspokojení, jako je orgasmus, ale zajímal se o psychické pocity. Podle Bancrofta je pro ženy ve srovnání s muži daleko více důležité psychické než tělesné uspokojení.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pozor na laviny v Alpách. Sníh odřízl některá lyžařská střediska

V Alpách hrozí laviny, varují meteorologové.

Kvůli hustému sněžení na západě Rakouska varují meteorologové před lavinami v Alpách, ve spolkových zemích Tyrolsko,...

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Najdete na iDNES.cz