Ženy chtějí k moci za každou cenu

  • 73
Ženám se to nelíbí už dávno. Teď je však začali podporovat i sami muži. Víc než polovina lidí v průzkumu Median pro MF DNES říká: Ženy v politice chybějí. V osmnáctičlenné vládě jsou ženy jenom dvě. A mezi čtrnáct hejtmanů se už podruhé "nepropašovala" žena ani jediná.

Muži zkrátka politiku v Česku ovládají. K čemu to vede?

Tak třeba zrovna v těchto dnech ministr práce Zdeněk Škromach dokončuje nový zákon o nemocenské. A ten (stejně jako předchozí) znovu počítá s tím, že s nemocným dítětem zůstane doma nejčastěji jeho matka.

Jak jinak si lze vysvětlit podmínku, že kdyby "náhodou" chtěl s dětmi doma zůstat jejich otec, bude o tom muset se svou manželkou sepsat speciální dohodu.

"Je to diskriminační opatření. Stát prostě stále počítá s tím, že s dětmi má zůstávat doma matka," upozorňuje Táňa Chudáčková ze Sdružení pro zdravé rodičovství Aperio.

A tak je to se vším. I když převážně mužská vláda tvrdí, že pro ženy dělá, co může, dvakrát se jí to nedaří. A lidem to začíná vadit. Šedesát sedm procent obyvatel Česka si myslí, že ženy v politice chybějí.

A 52 procent dodává, že je potřeba ženy do politiky dostat i za cenu kvót. Vyplynulo to z průzkumu agentury Median pro MF DNES. Pro povinné zastoupení žen v politice se vyslovilo 40 procent dotázaných mužů a 65 procent žen.

Kalousek i ODS proti
Podobných hlasů přibývá i v politice. Vedle sociálních demokratek (které je už v rámci své strany mají) po zavedení kvót začala volat i část političek ze strany lidové.

"Založily jsme sdružení, které chce, aby bylo žen v politice víc," řekla MF DNES místopředsedkyně Sdružení žen KDU-ČSL Daniela Rázková. Ta chce spolu se svými kolegyněmi prosadit kvóty alespoň uvnitř vlastní strany tak, aby na kandidátkách patřilo každé třetí místo ženě.)

Jenže to budou mít těžké. Lidovečtí muži totiž takovým nápadem nadšeni nejsou. "Máme demokratické volby a místa na kandidátkách lidé obsazují podle svých schopností. Nevím, proč bychom je měli vybírat podle toho, jestli jsou tlustí či tencí, nebo zda jsou to zrovna ženy," kritizoval jejich záměr předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

Ve svém odporu vůči kvótám není sám. Zatímco sociálním demokratům by se povinné zastoupení žen v politice líbilo, opoziční občanští demokraté jsou zásadně proti: muži stejně jako ženy.

"My prosazujeme do určitých pozic lidi na základě jejich kvalit a inteligence. A ne podle jejich pohlaví," říká poslankyně ODS Kateřina Dostálová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video