Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ženě uškodil louh z jediné lahve kyselky

  12:04aktualizováno  12:04
Pardubice - Láhev s Hanáckou kyselkou skutečně obsahovala louh. Kriminalistická expertíza však v dalších lahvích ze stejného balení žíravinu neodhalila. Kyselky s louhem se napila třicetiletá žena z Pardubic, která si poleptala jícen. Policie prověřuje několik verzí, jak se žíravina mohla do láhve dostat. Výrobce podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

Kriminalistická expertíza potvrdila závěry rozboru, který okamžitě po hospitalizaci zraněné ženy provedla laboratoř pardubické nemocnice.

"V kyselce byl louh sodný v takové koncentraci, která může poškodit zdraví člověka," odhalila závěry testů mluvčí pardubické policie Hana Kvasničková.

Policie ujišťuje, že další nebezpečí nehrozí.

"Upozornili jsme prodejce i veřejnost na šarži, ze které láhev pocházela, a v celé České republice zajistili už jen dvanáct lahví vyrobených 25. května. Všechny budou podrobeny expertíze," dodala mluvčí.

Česká zemědělská a potravinářská inspekce už dříve po kontrole závodu společnosti Hanácká kyselka v Horních Moštěnicích na Přerovsku vyloučila, že se louh dostal do minerálky při stáčení.

Je to konkurenční boj?
Firma podala trestní oznámení na neznámého pachatele. "Máme podezření, že došlo ke spáchání trestných činů nekalá soutěž, křivé obvinění, šíření poplašné zprávy a poškozování cizích práv," uvedl ředitel Josef Doležel.

Konkurenční nápojové firmy se Doleželově tvrzení o nekalé konkurenci brání. "Nevím, co k tomuto tvrzení pana ředitele vedlo, a nemohu se k tomu vyjádřit," uvedl tiskový zástupce Karlovarských minerálních vod Michal Donáth.

Škody kvůli aféře s louhem odhaduje Hanácká kyselka na desítky až stovky milionů korun. "Bylo poškozeno dobré jméno společnosti. Okamžitě nám klesl prodej," lamentuje ředitel Doležel.

Žena z Pardubicka s poleptaným jícnem skončila na jednotce intenzivní péče na začátku listopadu. Její manžel oznámil případ policii až po pěti dnech. První laboratorní rozbory prokázaly v kyselce stopy louhu.

Jak se louh dostal do láhve?
Variant, jak se látka do minerální vody dostala, je několik. Šéf Hanácké kyselky odmítá, že se to mohlo stát při výrobě. "Myslíme si, že to je nekalý počin některého z našich konkurentů," míní ředitel.

"Technologicky je zcela nemožné, aby se louh či jakákoliv jiná látka dostala během stáčení kyselky do lahve. Při plnění PET lahví navíc louh vůbec nepoužíváme," hájí se ředitel.

Další možností je, že louh někdo vpravil do lahve poté, co ji manželé odnesli z obchodu. Všechny možnosti prošetřuje policie. Ta zatím neví o žádném dalším případu, kdy by kyselka poškodila zdraví konzumenta.

Hanácká kyselka ročně vyrobí 140 milionů litrů minerálek. Loni vykázala čistý zisk 6,6 milionu korun a tržby za prodej vlastních výrobků 656 milionů korun.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Najdete na iDNES.cz