Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žena za volantem? Hřích, míní Taliban

  23:28aktualizováno  23:28
Už ani cizinky nesmějí usednout v Afghánistánu za volant automobilu. Vládnoucí fundamentalistické hnutí Taliban, které se nedávno "vyznamenalo" speciálním značkováním příslušníků náboženských menšin, usoudilo, že žena řídící automobil poškozuje společnost. Znamená to, že sešlapovat pedály terénních vozů už v této chudé asijské zemi nebudou smět ani pracovnice humanitárních organizací, které poskytují pomoc milionům hladovějících Afghánců.

Zákaz v pátek oficiálně vyhlásilo ministerstvo zahraničí na příkaz talibanského Úřadu pro podporu ctnosti a potírání neřesti.

"Řízení automobilu ženami je proti afghánské tradici a má negativní dopad na společnost," uvádí se v prováděcím pokynu úřadu. "Napříště ženy nesmějí řídit automobily a musí dodržovat tradici naší země a řídit se pravidly islámského emirátu."

Zákaz je dalším v řadě absurdních nařízení, kterých už vousatí mulláhové vyprodukovali stovky. Jejich cílem má být podle jejich výkladu jediné: přispět k co nejrychlejšímu vybudování pravé islámské společnosti. Ta je v jejich podání založena na archaickém chápání učení koránu.

Zvláště ženy si od nejdrsnější formy islámské moci na planetě užívají mnohá příkoří.
Mulláhové často citují větu proroka Muhammada o ženách: "Vydechují svou vůni jako bazalka." Nijak jim to ovšem nebrání, aby "něžné pohlaví" uzavřeli do pytlovitých rób a pokračovali v usilovné snaze zcela je vykořenit z veřejného života.

Nesmějí pracovat ani jen vyjít z domu bez mužského doprovodu. Konverzací s cizím mužem by si mohly vykoledovat výprask od mladých fanatiků, hlídkujících v ulicích. Nesmějí ovšem také "dělat hluk" při chůzi, nosit vysoké podpatky, sedět za jízdy vedle řidiče, zdobit se šperky, malovat se a mnoho dalšího. Zvláště těžkým hříchem jsou bílé ponožky - ty fanatici považují za obzvlášť sexuálně dráždivé.

Nejnovější tabu pro ženy - zákaz usednout za volant - je obdobou zákonů v Saúdské Arábii, která rovněž uplatňuje přísná pravidla islámu. Nicméně v Afghánistánu je v příkrém rozporu s předtalibanskou praxí.

Nařízení přišlo krátce poté, co OSN oznámila, že její pracovníci nemohou chodit po afghánských ulicích kvůli narůstajícím hrozbám ze strany zahraničních "hostů" Talibanu z arabských zemí. Podle nich si tito lidé nepřejí, aby nevládní organizace a agentury OSN v Afghánistánu působily.

Zákaz řízení se nedotkne velkého počtu žen. Spojené národy a humanitární organizace se už delší dobu snaží používat mužské řidiče. Nicméně i tak vyvolal mezi nepočetnou západní komunitou v zemi značné pobouření.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Najdete na iDNES.cz