Vesnice Lidice ještě před vypálením nacisty

Vesnice Lidice ještě před vypálením nacisty | foto: Reprofoto z knihy Lidice, jak jsme je znali

Žena chce ujít 469 kilometrů. Stejně jako zajatkyně z vypálených Lidic

  • 11
Milena Městecká se ve středu již potřetí vydala z místa bývalého koncentračního tábora Ravensbrück na pochod dlouhý 469 kilometrů. Čtrnáctidenním putováním chce připomenout téměř zapomenutý příběh pěti lidických žen, které utekly z pochodu smrti a pěšky došly až do Nového Boru.

Na pochod vyrazila poté, co 8. května položila květiny u pomníku v Ravensbrücku. Lidické ženy se na pochod vydaly 27. dubna 1945, do Boru šly asi 14 dní, stejně jako už potřetí půjde Městecká.

"Jsem přesvědčená, že takovou trasu může zkusit každý, kdo je v průměrné kondici. Já nejsem sportovec ani profesionální chodec. Je to zkušenost, která se nezapomíná. A je to také způsob, jak může kdokoliv z nás skromně přispět k připomínce útrap, ale hlavně hrdinství obyčejných lidí v těžkých dobách konce války," řekla Milena Městecká, která si na pochod bere dovolenou.

Příběh pěti lidických žen začal Pochodem smrti z Ravensbrücku. Němci hnali dvacet tisíc vězňů nejdřív na sever, ale pěti lidickým ženám (Anně Hroníkové, Miloslavě Hroníkové, Anně Kohlíčkové, Marii Kohlíčkové a Marii Zelenkové) se podařilo při náletu uprchnout.

"Věděly, že musí jít na jih, ale že se musí vyhnout Berlínu," uvedl Josef Doškář z Nového Boru, který tento příběh pěti žen a jejich cestu se synem jedné z nich Antonínem Nešporem zrekonstruoval.

Ženy šly třicet kilometrů denně po nepřátelském území

Pozoruhodné na jejich putování podle Doškáře bylo, že šly víc než třicet kilometrů denně a po německém území. "Teprve v Novém Boru se jich ujali českoslovenští vojáci, kteří zastřelili v Novém Boru po válce sedm Němců," dodal Doškář.

Milena Městecká se vydává na cestu sama, ale v některých úsecích se k ní přidají místní lidé nebo její známí.

"Přestože nejsem žádný chodec, slíbila jsem, že s ní půjdu část poslední české etapy," uvedla starostka Lidic Veronika Kellerová, která je vnučkou jedné z lidických žen. Těch šlo do koncentračních táborů dvě stě, dnes jich ale žije jen osm.

"Milenu obdivuji, je skvělé, že se někdo dokáže o osud lidických žen zajímat a dělat věci, aby se na ně nezapomnělo. Smekám před ní, třeba i proto, že občas na své trase přespí venku jako její předchůdkyně," vysvětlila starostka Kellerová.

Současně s pochodující se vydali na stejnou trať cyklisté, ale ti mají 469 kilometrů naplánováno na šest etap. "Když jsme rekonstruovali, kudy šli, tak jsem celou cestu ujel na kole za pět dní. Nejdřív jsme mířili na sever jako Pochod smrti. Našli jsme dokonce louku, kde nocovali a odkud pět žen z Lidic při náletu uteklo," doplnil Doškář.

Nový Bor byl pro uprchlé vězeňkyně cílovou stanicí. Revoluční národní výbor jim vystavil jízdenky do Prahy a vojáci je odvezli na nádraží do České Lípy.

Podle přesného itineráře by měla Milena Městecká přijít do Nového Boru 22. května. Poté položí k lípě, které se říká Lidická, kytici a kameny se jmény pěti žen, na jejichž počest se na cestu vydala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue