Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žena se ve vězení oběsila

  16:30aktualizováno  16:30
Světlá nad Sázavou - Sebevraždu oběšením spáchala v úterý po jedenácti týdnech pobytu ve vězení ve Světlé nad Sázavou třiapadesátiletá žena. Dozorci ji našli oběšenou v sušárně věznice. Přivolaná lékařka ženě už pomoci nedokázala. Vězeňská správa a policie nyní prošetřují příčinu a okolnosti sebevraždy.

Žena nastoupila výkon trestu za majetkovou trestnou činnost v červnu a bránu vězení měla opustit začátkem března 2003.

"Sebevraždy a sebepoškozování žen jsou ve výkonu vazby a trestu ojedinělé. Poslední sebevražda ženy ve vězení se udála v roce 1995," řekla mluvčí Vězeňské správy Miloslava Havlíčková.

Psychologové rozeznávají tyto typy sebevražd ve vězení:
1. Bilanční sebevraždy v důsledku hodnocení dosavadního života (některé hodnoty vězeň staví výše než svůj život, je přesvědčen, že jeho smrt přináší výhodu např. rodině)
2. Sebevraždy na podkladě chorobné motivace (deprese, schizofrenie, vlivy halucinací)
3. Sebevražda jako výsledek zkratového jednání ve stresu
4. Demonstrativní sebevražedné pokusy (jedná se o sebepoškozující jednání, které je spjato buď s přáním dočasně uniknout ze zdánlivě neřešitelné situace, nebo jde o snahu vynutit si jiný postoj lidí k sobě, vyhnout se nepříjemnostem, vynutit si nějakou výhodu)

Nejčastější způsob sebevražedného jednání je oběšení (prostěradlo, tkaničky od bot, pyžamo, opasek, obinadlo). Mezi dalšími způsoby lze uvést přetnutí tepen ostrým předmětem a předávkování léky atd. (Pozření cizího tělesa - dříve často zneužívané - z repertoáru vězněných osob mizí.)
Příčiny sebevražd a pokusů o sebevraždy ovlivňuje podle psychologů více faktorů. Spolupůsobí zde biologické, psychické a sociální vlivy.

Faktorem ovlivňujícím riziko výskytu těchto jevů mohou být i důsledky obecně známých problémů našeho vězeňství (přeplněnost věznic a nedostatek soukromí, nezaměstnanost), ale objevují se potíže s deziluzí, pocity bezmocnosti i existenční starosti.

Rizika spáchání sebevraždy zvyšují mimo jiné také biometeorologické faktory, které u některých jedinců mohou mít stejnou váhu jako příčiny sociální.

Proč páchají vězni sebevraždy?

Podle psychologů se jedinec dostává do nového, nepříjemného prostředí se kterým se musí vyrovnávat. Tráví svůj čas s lidmi, které si nevybral, a vazby na původní sociální prostředí, k blízkým osobám jsou omezeny. Úlohu zde také hrají pocity nejistoty z budoucnosti. Na rozdíl od obviněného ví odsouzený ve výkonu trestu, kdy mu trest skončí, popř. kdy si bude moci požádat o podmínečné propuštění. Nově přijatým obviněným do vazby (zvláště prvně obviněným) je proto zajištěna častější kontrola a pokud to lze, nejsou umísťováni do cel sami.

Sebevraždy ve vězení se častěji vyskytují u pachatelů ve věku 23 – 24 let, avšak v poslední době se zvyšuje výskyt sebevražd ve věku nad 45 let (například v roce 2000 byly zaznamenány čtyři případy mezi 46. až 67. rokem života).

Kritická denní doba se v rámci vyhodnocování těchto případů v roce 2000 potvrdila ve třech případech mezi 14. až 16. hodinou odpolední. Jedním z dalších kritických úseků pro rozhodnutí spáchat sebevraždu byl časový úsek byl mezi 4. až 6. hodinou ranní.

Vězeňská služba se snaží těmto jevům předcházet. Pracovníci v přímém kontaktu s vězni (výchovní pracovníci, specialisté a dozorci) vyhledávají ohrožené obviněné a odsouzené.

Společně se zdravotnickým personálem jim věnují zvýšenou pozornost. Ve vězení je proto zajištěna zvláštní psychologická, psychiatrická a zdravotní péče.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Muž bránil ženu před agresivním psem, od jeho majitele dostal pěstí

AMERICKÝ STAFORDŠIRSKÝ TERIÉR. Odborníci tvrdí, že zejména takzvaná bojová

Policie stíhá čtyřicetiletého muže, který si v Mostě nehlídal své dva psy bojového plemene. Jeden z nich napadl...

Osmdesátiletý cyklista u Přelouče nepřežil střet s autem

Třiaosmdesátiletý cyklista v nemocnici zemřel.

Ranní vyjížďka stála život osmdesátiletého muže, který jel na kole po frekventované silnici mezi Přeloučí a Lhotou pod...

Vlak v Praze nedobrzdil a zastavil až o zarážedla, zranili se dva lidé

Na hlavním nádraží v Praze nedobrzdil osobní vlak, dva lidé se zranili...

Osobní vlak na hlavním nádraží v Praze dnes při zastavování nedobrzdil a zastavil se o zarážedla na slepé koleji. Dva...Najdete na iDNES.cz