Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žena podala žalobu na záchranku

  10:26aktualizováno  10:26
Praha - Žalobu pro ublížení na zdraví se rozhodla podat Miloslava Jassiková. Z tohoto činu obviňuje pražskou záchrannou službu, protože má pocit, že úmrtí na trombotickou embolii jejího pětadvacetiletého druha Milana Rohlíka zapříčinilo právě nekvalifikované chování lékaře záchranky.

Mluvčí záchranné služby Jiří Knor však toto nařčení naprosto odmítá s tím, že při jeho šetření shledal vše naprosto v pořádku.

Jassiková v odůvodnění své žaloby uvádí, že od příjezdu rychlého vozidla do převozu do motolské nemocnice uplynulo 35 minut. "Přístup lékařky i sanitáře byl neomluvitelný. Navíc s sebou neměli povinné vybavení léků, které se při plicní embolii podávají," uvedla Jassiková.

Primář Knor její tvrzení jednoznačně popírá. "Podle veškeré dostupné dokumentace byla doba ošetření a převozu mnohem kratší a mnohem nižší, než je předepsaný čas. Léky byly pacientovi podány v převozovém voze, který se dostavil během několika minut na základě našeho předávacího systému.

První stížnost zaslala Jassiková jak na záchrannou službu, tak České lékařské komoře. Předseda revizní komise komory Jiří Krombholc se však k stížnosti nemohl vyjádřit, protože veškerá zdravotní dokumentace je k dispozici policii.

Policisté už případ odložili, ale po přezkoumání státní zástupkyně pro Prahu 5 Michaelou Mixovou se jím bude zabývat Obvodní úřad vyšetřování pro Prahu 5.

Odložení případu policií však Mixová shledala jako oprávněné. Výslechem pěti osob zaměstnaných u záchranné služby totiž bylo zjištěno, že pacientovi byly poskytnuty veškeré potřebné a dostupné léky.

"Smrti nebylo možno zabránit vzhledem k rozsahu plicní embolie i přes poskytnutou péči," uvádí se v policejním odůvodnění Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 5. S touto výpovědí souhlasí také primář Knor, který stížnost Jassikové považuje za očerňování záchranky. "Paní Jassiková nás nemá důvod osočovat. Trombotická embolie nastala po operaci křečových žil a smrti již nešlo zabránit. Naši lékaři dělali, co mohli," řekl Knor.

Jassiková však odmítá takové vysvětlení celé záležitosti. "Byla jsem u toho, když se lékařka ptala svého kolegy na léky. On řekl, že je nemá. Nechápu tedy, jak mohly být podány v sanitním voze. Ten prostě nebyl základně vybaven," argumentuje rozhořčeně.

"Nejde mi o to, zda můj druh musel zemřít. Nechci však, aby kvůli přístupu lékařů zemřeli další lidé," uvedla.

Podle Knora se však nemůže stát, že by ve voze základní vybavení chybělo.
"Paní Jassiková nemá pro své tvrzení žádný důkaz. My vše můžeme doložit povinnými záznamy," konstatoval.

Obě strany nyní vyčkávají na soudní proces, který by měl tento spor vyřešit. Nikdo však zatím neví, kdy bude probíhat. Pokud při vyhraje pražská záchranka, zvažuje primář Knor, že Miloslavu Jassikovou žaluje pro pomluvu.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...Najdete na iDNES.cz