Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žena počne dítě již mrtvého muže

  23:38aktualizováno  23:38
České zákony to nedovolují. Etická komise ministerstva zdravotnictví nedoporučuje. Přesto se lékaři Centra asistované reprodukce ISCARE IVF v Praze pokusí v nejbližších dnech oplodnit ženu spermatem jejího zemřelého manžela. A to díky soudkyni Emílii Matouškové, která žádosti mladé vdovy požehnala. Nevyhovět by podle ní znamenalo pošlapat základní lidská práva. Půjde vůbec o první takový zákrok. Na rozdíl od podobných kauz, které v uplynulých letech otřásaly Velkou Británií, Austrálií, Spojenými státy či Izraelem, v tuzemsku verdikt soudkyně žádné bouřlivé emoce nevyvolal.

A zřejmě také nebude rozhodující pro další případy: "Jde o jedno konkrétní rozhodnutí v konkrétní záležitosti. Nemůže ovšem nahrazovat legislativní úpravy. Proto se domnívám, že napříště bude opět nutné zvážit všechny okolnosti," řekla soudkyně Matoušková z Obvodního soudu pro Prahu 9.

Na soud se před časem obrátilo Centrum asistované reprodukce ISCARE IVF: "Máme pacientku, která o takový zákrok stála. Manžel zemřel na těžké onkologické onemocnění. Ještě předtím, než nastoupil chemoterapeutickou léčbu, se ovšem rozhodl pro odběr a odborné uchování spermatu," popisuje případ Michal Tošovský z centra.

Podobný postup je podle odborníků běžný: "Léčba onkologických onemocnění velmi často zničí či výrazně zhorší šanci mít vlastní děti.

Takže je možné nechat si před zahájením léčby odebrat spermie či vajíčka, a když je léčba úspěšná, později použít," říká Tonko Mardešič ze Sanatoria Pronatal, který se na problematiku umělého početí dlouhá léta specializuje.

Podle Mardešiče neexistuje studie, která by svědčila o tom, že je u takto počatého dítěte vyšší riziko onemocnění. "Jde ovšem o velmi mladou problematiku," prohlásil Mardešič.

V tomto případě se ovšem Centrum ISCARE IVF rozhodlo požádat o vyjádření soud: podle českých zákonů musí být pro umělé oplodnění souhlas obou partnerů. (Uměle byla v Česku počata přibližně dvě procenta dětí). Souhlas však nebyl možný.

"České zákony umělé oplodnění v tomto případě neumožňují. Navíc se domníváme, že vznikající dítě má mít oba rodiče. Proto etická komise jako poradní orgán ministra zákrok nedoporučila. Pan ministr s tím ale osobně souhlasil," prohlásil mluvčí ministerstva zdravotnictví Otakar Černý.

"Stanoviskem etické komise se řídíme, je pro nás směrodatné. V tomto případě jsme se ovšem obrátili ještě na soud, který rozhodl jinak: že podle ústavy i Listiny základních práv a svobod na to má žena nezadatelné právo," prohlásil Tošovský.

V odůvodnění soudu se píše, že žádná státní instituce nemůže do těchto základních lidských práv zasahovat. A že nárok ženy je v souladu s etikou, protože "zplození dítěte zabránilo jen těžké onemocnění a posléze úmrtí jejího manžela".

Přirozený nárok je podle soudkyně vyjádřen rozhodnutím manžela uchovat své sperma. Situaci by zřejmě usnadnilo, kdyby manžel při odběru spermatu podepsal dokument, v němž by souhlasil s jeho použitím i v případě své smrti.

"Jeho souhlas pochopitelně máme, ale samozřejmě netušil, že léčba bude neúspěšná. Je navíc otázka, zda by právníci takové přání respektovali," soudí Tošovský.

A ředitel centra Miroslav Kadlec dodává: "I kdyby byly další podobné případy, znovu budeme žádat o vyjádření soud."

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Srnky z pole vyháníme Metallicou, říká dobrovolník z jihu Čech

Plašení zvěře na loukách poblíž obce Besednice (22. května 2018).

Vidět srnku, která každé ráno a večer chodí na pole a naříká pro své mrtvé mládě, je zdrcující zkušenost. Své o tom ví...

VIDEA TÝDNE: Silné deště, drsný zásah strážníků a největší vzducholoď

Pražská městská policie zasahovala proti zastavení na zákazu zastavení

Do minulého týdne výrazně zasáhlo počasí. Do Česka dorazily silné bouřky a právě snímek ze zasažených míst se stal...

Novinář Klíma si váží nominace na vyznamenání, od Zemana ho ale nechce

Investigativní novinář Josef Klíma

Novinář a spisovatel Josef Klíma by nepřijal státní vyznamenání z rukou prezidenta Miloše Zemana. Vadí mu prezidentovy...

Najdete na iDNES.cz