Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žena obžalovaného věděla, kde je mrtvola

  16:23aktualizováno  16:23
Plzeň - Jako svědkyně předstoupila před plzeňský soud manželka Romana Čabrady. Ten je spolu s Miroslavem Králem obžalován z loupežné vraždy starosty bavorského městečka Röckingen Ericha Kundera v březnu loňského roku. Žena při policejním výslechu přiznala, že zná místo, kde je zakopáno Kunderovo tělo.

Čabradova manželka sice nebyla přímou svědkyní vraždy, ale zúčastnila se převozu mrtvoly do lesa z jejich chebského bytu. V středu před soudem prohlásila, že neměla ani tušení, co manžel s Králem převážejí a dělají v lese. Informace z předchozího jednání soudu najdete tady.

"Manžela jsem se neptala. Když byl rozčilený, nešlo s ním mluvit. Měla jsem z něho strach. On mne často bil," připustila.

Den po vraždě s manželem odjela do Plzně, aby společně pořídili velký nákup za peníze vybrané z Kunderova bankovního konta.

K němu se Čabrada dostal s pomocí ukradené kreditní karty. "Nevěděla jsem, odkud jsou ty peníze. Manžel šel k bankomatu a prostě vybral bankovky," řekla svědkyně. O zavraždění Kundera jí manžel řekl až po příjezdu z nákupu.

Manžel si chtěl pojistit ženino mlčení
Nejprve uklidila byt a pak odjeli do obce Plesná, kde žijí Čabradovi rodiče a kde v nedalekém lese byl zavražděný starosta zakopán.

"Chtěl, abych se šla podívat na místo. Já jsem odmítla, ale on začal být agresivní. Měla jsem strach, tak jsem nakonec šla. Ukázal mi, kde je tělo zahrabáno. Vše řekl i své matce, mé tchýni," vypověděla.
 
"Chtěl ji do toho namočit a pojistit si tak, aby nikde nic neřekla," podotkl obžalovaný Miroslav Král.

Žena pak popsala, co jí manžel řekl o tom, jak Kunder zemřel. "Ten muž byl ještě naživu, když manžel z bytu odešel vybrat k bankomatu peníze. Poté, co se vrátil, už prý nejevil známky života. Král ho prý dobil," vzpomínala na manželova slova.

Svědectví na policii bylo jiné
Soudce svědkyni upozornil, že policii řekla něco jiného - totiž, že Kunder žil i po příchodu Čabrady do bytu. Žena však trvala na poslední verzi, kterou ve středu řekla před soudním senátem.

To rozzlobilo obžalovaného Krále, který vycítil, že svědkyně chce pomoci svému manželovi a svalit vinu na něj.

"Její svědecké výpověď je vylhaná. Dokonce se zúčastnila všeho, co následovalo po usmrcení toho muže. Je to penězchtivá osoba!" pronesl Král.

Čabradova manželka se rozplakala: "Musím doma plést šály, abych sebe a dcerku vůbec uživila. Kdybych byla chtivá peněz, našla bych si nějakého boháče."

Přiznala, že po manželově zatčení v Maďarsku na konci května 2002 kvůli předešlým loupežím v Německu, žila nějaký čas s jeho kamarádem Františkem M.

Ten ve středu také před soudem vypovídal. Věděl, že Čabrada s Králem plánují, že oberou nějakého Němce. Po vraždě před ním hovořili jen v náznacích. Svědek prý měl strach dát před nimi najevo, že si uvědomil souvislosti vyhlášeném policejní pátrání po zmizelém starostovi Röckingenu a tím co plánovali.

"Obával jsme se hlavně Krále, který se projevoval agresivně a byl nevypočitatelný. Kdybych šel na policii a udal to, asi by měl zabil, pokud by se to dozvěděl," vysvětloval soudu, proč si tehdy vše nechal pro sebe.

Mercedes oběti skončil v Bělorusku
Pak předstoupil před soudem svědek Daniel S., který policistům hodně pomohl při objasnění případu. On byl totiž řidičem, kterého si najali Ukrajinci pro převoz Kunderova stříbrného mercedesu ke kupci do Běloruska.

"Dostal jsme plnou moc k užívání vozidla. Byl pod ní podepsán Erich Kunder. Netušil jsem, že doklad je padělaný a auto pochází z nějaké trestné činnosti. Myslel jsem, že ho prostě koupili od nějakého Němce, takových vozů už jsem vezl spoustu," řekl svědek před soudem.

Dodal, že si ještě před cestou nechal ověřit přes známého policistu, jestli není mercedes kradený. Dva dni po vraždě však v policejní databázi vozidel ještě nebyl u Kunderova vozu žádný výstražný vykřičník.

Svědek se obrátil na policii ještě jednou, ale už po příjezdu z Běloruska, kam auto za odměnu 1000 dolarů odvezl.

"To bylo potom, když se v novinách objevil článek o zmizelém starostovi. Byla tam fotka a poznávací značka auta, které já jsem převážel. Došlo mi, že ten člověk asi špatně skončil. S tím jsem nechtěl mít nic společného," vypověděl před soudem.

Kriminalisté se pak při pátrání dostali k lidem, kteří měli něco společného s prodejem starostova mercedesu, a nakonec až k pachatelům loupežné vraždy.

Do spárů smrti přivedla Němce prostituka
V procesu je kromě Krále a Čabrady obžalovaná i prostitutka Iveta Köppová. Ta se zpovídá z loupeže, za což jí hrozí 10 let vězení. Jejím úkolem bylo sehnat zákazníka a dovést ho do bytu Romana Čabrady na Růžovém kopečku v Chebu, kde její komplicové na oběť počkají.

Měli kukly na hlavě, v rukou dřevěné násady. Král návštěvníka hned udeřil a Čabrada svázal. V jeho peněžence našli kreditní kartu. Pak z něj vytloukli kód pro výběr peněz z bankomatu.

Čabrada odešel vybrat bankovky. Pak se vrátil a Kunderovi, který byl ještě naživu, přetáhl přes hlavu dvě igelitové tašky a upevnil lepicí páskou. Starosta Rockingenu se udusil, když mu vrazi odjeli kopat hrob v lese poblíž obce Plesná.

Iveta Köppová se svým obhájce. Je stíhána za to, že sehrála roli "volavky" při vraždě bavorského starosty, 2. června 2003

Miroslav Král a Roman Čabrada před plzeňským soudem. Jsou obžalováni z loupežné vraždy bavorského starosty, 2. června 2003

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zvrat v kauze rallye Lopeník, policie stíhá i čtyři pořadatele závodu

Auto na rallye u Lopeníku vyletělo z trati a zabilo čtyři diváky. (10.

V případu smrti čtyř dívek, které v roce 2012 zahynuly při nehodě na závodech rallye v Lopeníku na Uherskohradišťsku,...

Policie zadržela v zahraničí dva podezřelé z dvojnásobné vraždy na Písecku

Policie vyšetřuje na Písecku dvojnásobnou vraždu.

Dvě osoby jsou podezřelé z dvojnásobné brutální vraždy manželů, která se stala začátkem ledna v osadě Pazderny nedaleko...

V Tišnově hořel sklad klimatizací. Místní lidé neměli otevírat okna

Hasiči zasahují v Tišnově, hoří tam skladovací hala.

Třináct jednotek hasičů zasahovalo v Tišnově na Brněnsku, kde hořel sklad klimatizací o rozměrech padesát krát pět...

Najdete na iDNES.cz