Rodit doma, nebo v nemocnici? U obého stát nesmí nechat matky na holičkách, míní Městský soud v Praze. Ilustrační snímek

Rodit doma, nebo v nemocnici? U obého stát nesmí nechat matky na holičkách, míní Městský soud v Praze. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Žena má právo rodit doma a nemocnice jí musí pomoci, rozhodl soud

  • 2053
Rozsudek pražského městského soudu z poloviny ledna může zcela změnit praxi domácích porodů. Podle verdiktu má žena právo rodit doma s porodní asistentkou. Pokud ji nenajde mimo nemocnici, musí péči u domácího porodu zajistit zdravotnické zařízení.

Na městský soud se v lednu obrátila 38letá Martina z Prahy 5, která čekala třetího potomka. Žádala, aby nařídil Fakultní nemocnici v Motole poskytnout jí zdravotní péči u domácího porodu. Jako důvod uvedla, že v Praze není ani jedna soukromá porodní asistentka, která by měla od magistrátu povolení provádět domácí porod.

Soud žádosti matky nevyhověl, protože ji řešil až v den termínu porodu. Soudkyně Dagmar Stamidisová ovšem zároveň v odůvodnění rozsudku uvedla, že žena postupovala správně. Na domácí porod má právo, stejně jako na poskytnutí zdravotní péče.

Raději riziko než rutina

Rozhovor s matkou, která se soudně domáhala porodní asistentky

"Soud se ztotožňuje s tvrzením navrhovatelky, že má právo na volbu místa porodu doma a toto právo je součástí práva na ochranu soukromého a rodinného života. Pravdou je, že stát neuděluje v ČR registrace porodním asistentkám a odrazuje soukromé porodní asistentky od toho, aby poskytovaly péči u porodu doma. Vzhledem k neexistenci porodních asistentek bylo namístě obrátit se se žádostí o zajištění péče během porodu na nemocnici ve spádové oblasti dle bydliště navrhovatelky, což je Fakultní nemocnice Motol," stojí v odůvodnění rozsudku.

Motolský ředitel Miloslav Ludvík tvrdí, že takový požadavek nelze splnit. "Můžeme poskytovat péči pouze v objektu nemocnice. Na to máme licenci i kvalifikaci. Podle předpisů musíme splňovat věcné a personální podmínky, mezi ně patří například vybavení porodního sálu, kvalifikace lékařů a tak dále," řekl iDNES.cz Ludvík. "V žádném případě nemůžu poslat lékaře ani ošetřovatelku, aby šli mimo nemocnici poskytovat zdravotní péči, to byl byl postup non lege artis," dodal.

"V tomto právním stavu se to skutečně jeví tak, že by nemocnice musela postupovat non lege artis," potvrdil Ludvíkova slova mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Rozpor by měla vyřešit pracovní skupina, která nyní vzniká při ministerstvu zdravotnictví. Bude se podílet na přípravě vyhlášky k zákonu o zdravotních službách. Kromě zástupců resortu jsou v ní porodníci a porodní asistentky. "Měla by dát návrh nepodkročitelných limitů na vybavení při porodech doma. Cílem je, aby mohly být takové porody umožněny, ale aby za každou cenu bylo zajištěno, že nedojde k ohrožení matky ani dítěte," dodal Sršeň.

Soud se odvolal na rozhodnutí ze Štrasburku

Rozsudek pražského městského soudu ve čtvrtek zveřejnila Liga lidských práv s tím, že jde o jednoznačný vzkaz budoucím matkám i zdravotnickým zařízením: Nemocnice musí ženám zajistit porodní asistentku i u porodu doma.

Právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota iDNES.cz řekla, že v Česku jde o vůbec první rozhodnutí, které zohledňuje rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. "Evropský soud v prosinci roku 2010 řekl, že ženy mají právo na to, aby jim stát zajistil podmínky pro porod doma. Žádný český soud se dosud tímto rozhodnutím nezabýval, proto je tento rozsudek vůbec první svého druhu," řekla iDNES.cz Candigliota.

Podle ní má rozhodnutí dvojí dopad. Na jednu stranu pozitivní, protože ženám zajišťuje nárok na péči u porodu doma, pokud ho uplatní včas. "Na druhou stranu je absurdní, že péči u domácích porodů budou muset zajišťovat nemocniční porodní asistentky, které s tím nemají zkušenosti a tuto péči poskytovat nechtějí, zatímco samostatné porodní asistentky, které tuto práci dělat chtějí a umějí, ji vykonávat nesmí," komentuje rozhodnutí soudu právnička.

Ani jedna asistentka s registrací pro domácí porody

"Je to další argument z úst soudu, který říká, že česká legislativa není kompatibilní s evropským právem," míní prezidentka Unie porodních asistentek Kateřina Hájková Klíčová. Podle ní jej asistentky využijí při jednáních s ministerstvem o zákonu o zdravotních službách a vyhlášce o vybavení pro zdravotníky.

Klíčová neví o žádné soukromé porodní asistentce, která by měla kromě oprávnění na konzultace a dalších služby i registraci pro provádění domácích porodů. "Porodní asistentky tak řeší, zda ženu u domácího porodu nechat samu, nebo riskovat případnou žalobu či trestní oznámení," dodala Klíčová s tím, že tři porodní asistentky se nyní s úřady o registraci soudí. Dalších deset jich o udělení registrace bojuje u krajských úřadů. Dříve oprávnění k vedení porodu několik žen mělo, pozbyly je například změnou svého působiště.

Rozsudek Městského soudu v Praze přišel necelé dva měsíce poté, kdy byla odsouzena za vedení domácího porodu někdejší prezidentka Unie porodních asistentek Ivana Königsmarková. Té soud uložil dvouletý podmíněný trest s pětiletým odkladem za to, že chybovala při domácím porodu. Dítě sice zachránili lékaři, dožilo se ale jen 20 měsíců. Žena také musí zaplatit 2,7 milionu korun pojišťovně. Königsmarková posléze neuspěla s odvoláním a nyní její právní zástupkyně připravuje dovolání.

Některé ženy se navíc rozhodly, že podají stížnost ke štrasburskému soudu pro lidská práva. Nelíbí se jim, že stát nepřeje domácím porodům. Ministr zdravotnictví Leoš Heger už dříve iDNES.cz řekl, že on sám se kloní na stranu porodníků, kteří domácí porody neuznávají. "Na tomto poli existuje velmi výrazný odborný spor mezi porodními asistentkami a porodníky. Porodníci v něm dokladují, že rizika komplikací jsou v tomto případě poměrně velká a já se přikláním spíše na jejich stranu," řekl Heger.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue