Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žena fingovala svatbu, hrozí jí rok vězení

  22:58aktualizováno  22:58
Pětadvacetiletá Plzeňanka stane zřejmě jako první žena v Česku před soudem kvůli fingovanému sňatku. Za úplatu se vdala za Ukrajince. Muži by tím umožnila volný pobyt po celé Evropské unii. Bude-li uznána vinnou, může další rok strávit za mřížemi.

V Plzni bude souzena první žena v republice, která fingovala svatbu s cizincem z Východu. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Pětadvacetiletá Plzeňanka se provinila proti novému zákonu, který platí od letošního června.

Nyní jí hrozí, že stráví příští rok v kriminále a její "manžel" zřejmě bude muset republiku opustit.

"Podivný sňatek Plzeňanky se odehrál na Ukrajině. Tam si vzala muže, který pochází z oblasti bývalé Indočíny, a to ze země, která je často spojována s terorismem. Proto se o sňatek začaly zajímat i bezpečnostní složky. Cílem sňatku byla snaha legalizovat pobyt cizince v České republice," řekla plzeňská policejní mluvčí Michaela Altmannová.

Policisté v Plzni zmapovali ještě další případy podezřelých sňatků nebo otcovství. Do nich je zapleteno dalších pět žen a jeden muž.

Všechny kauzy jsou si podobné. Fingovanými ženichy, nevěstami nebo rodiči dětí jsou Češi z nejnižších sociálních vrstev, kteří mají dluhy a většinou žijí ze sociálních dávek.

Jedna z podezřelých žen policistům nejdřív podrobně popisovala, jak se v Praze seznámila s třiatřicetiletým mužem z Asie a letos v březnu mu porodila dítě, později ale přiznala pravdu.

"Nějaký muž mi slíbil dvacet tisíc korun, když do rodného listu napíšu jako otce dítěte nějakého cizince. Toho muže jsem poprvé viděla, až když jsme byli v Praze na matrice. A od té doby o něm nic nevím, dodnes jsem nedostala ani slíbených dvacet tisíc korun," tvrdila žena při jednom z posledních policejních výslechů.

Stejný příběh vyprávěla i pětačtyřicetiletá žena, která měla slíbených deset tisíc korun, když se jistý Asiat objeví jako otec v rodném listě jejího dítěte. "Podvedli mě, dostala jsem jenom tři sta korun," uvedla žena.

Zatímco do poloviny letošního roku byli za fingované sňatky nebo otcovství postihováni jen cizinci, nyní už tresty hrozí i Čechům. Jeden z detektivů, kteří se na odhalování fingovaných svateb podílejí, MF DNES potvrdil, že Čechům dříve žádné tresty nehrozily.

Pokud se takový případ odhalil, řešil se jako přestupek, ale jen s cizincem. Byl mu zrušen pobyt, Čechovi nehrozilo nic. I v současné době je chování cizince bráno jako přestupek. Čech se ale dopouští trestného činu," vysvětlil detektiv.

V souvislosti s blížícím se vstupem do schengenského prostoru má od 1. ledna navíc začít platit přísnější cizinecký zákon. Pojistkou proti fingovaným svatbám bude roční zkušební doba pro manžele. Teprve po jejím uplynutí získá cizinec trvalý pobyt.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dovoz min nebyl zakázaný, stát je musí zbrojařům vrátit, rozhodl soud

Obhájci přinesli k soudu delaborovanou minu.

Zbrojařská firma Excalibur Army získá zpět od státu zhruba 500 min. Miny zabavila policie kvůli podezření z jejich...

VIDEO: Muž na ulici v Přerově osahával ženu, při pátrání pomohli lidé

Policie hledá muže, který v Přerově na ulici osahával ženu

Důležité informace od lidí pomohly přerovským policistům při pátrání po muži, který na konci prosince v jedné z tamních...

Neobohatila jsem se, hájí se exředitelka školky souzená za zpronevěru

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Lounský okresní soud rozplétá případ z Mateřské školy v Podbořanech, v němž je ze zpronevěry obžalovaná bývalá...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz