Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V podkroví roky strádala psí smečka, okolím se šířil zápach a vytí

  15:36aktualizováno  15:36
Čtrnáct psů se celé dny tísnilo v podkroví jedné z chat v osadě u Tří Studní na Žďársku. V nevyhovujících podmínkách tam psy choval pár seniorů. Zubožené psy, kteří neznali venčení, z vlastních výkalů a zápachu vysvobodil až úřední příkaz. V chatě zůstal jediný pes.

Chovatelka psů Marcela S. u své chaty u Tří Studní na Žďársku. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Psy chovala devětasedmdesátiletá Marcela S. se svým mužem. Manželé v chatě měli alaskany a belgické ovčáky ve stáří zhruba od jednoho do sedmi let. Chata zvenčí vypadá zdevastovaně. Šíří se od ní zápach, a do čtvrtka po tři roky i vytí a štěkot.

Fotogalerie

"Sami máme pejsky a když jsem denně slyšela, jak od vedle psi naříkají a vyjí, to každému pejskaři musí rvát srdce," uvedla Věra Poláchová, která nedaleko chaty žije a provozuje tam chatový kemp, klub Yukon. Nikdy neviděla, že by chovatelé psy venčili.

Police a úřady ve čtvrtek chovu psů v nevyhovujících podmínkách učinili přítrž. "Bylo vydané rozhodnutí, kterým se nařídilo zajištění a umístění týraných zvířat do náhradní péče. Rozhodnutí bylo dnes doručeno i vykonáno," sdělil Tomáš Pištěk z odboru stavebního a životního prostředí na městském úřadu v Novém Městě na Moravě, pod které oblast spadá.

Policie už místo dobře zná

Na předání psů ve čtvrtek od rána dohlížela policie. A ta nebyla na místě poprvé.

"Dvanáct z posuzovaných psů bylo ve velmi špatném výživovém stavu. Psům nebyl umožněn volný pohyb ve venkovním prostředí. Jejich srst byla zanedbaná a značně znečištěná. Kdyby byli psi pravidelně venčeni a měli k dispozici suché a čisté místo pro odpočinek, o svou srst by dokázali sami pečovat," sdělila už po dřívější policejní návštěvě chovu mluvčí žďárské policie Jana Martincová.

Podle Pištěka předání psů za dohledu policie ve čtvrtek proběhlo bez problémů. "Jejich majitelé nebyli rádi, ale bylo jim to vysvětleno a odpor nekladli," uvedl Pištěk.

Pro sousedy je odvoz smečky úlevou

"Psi byli vyhublí a byli poranění, navzájem pokousaní," všiml si Pištěk při jejich předávání a nakládání do kotců po nutné veterinární prohlídce. "Psi se mezi sebou servali, přece jenom je to smečka," uvedla sousedka Věra Poláchová, provozovatelka nedalekého chatového kempu. Odebrání psů pro ni bude vysvobození po třech letech vytí a zápachu.

"Když máme plné chaty, lidé slyší psí nářek a ptají se, co to je. Samozřejmě nechápou, že s tím nemůžeme nic dělat a samozřejmě nám to klienty i odlákává," řekla Poláchová.

Chovatelka psů se podle Poláchové ke Třem Studním přestěhovala od Kladna. "Tam také nechala nějaké zbídačené psy, od Kladna se nám ozvali, že si s ní užijeme," zmínila Poláchová. První psy si chovatelka přivezla s sebou, v chatě se navíc smečka ještě rozmnožila o další přírůstky.

"Dřív chovali v chatě dvaadvacet psů. Nejde mi do hlavy, kde je těch dalších osm psů, jestli uhynuli, nebo nevím," dodala ve čtvrtek při odebrání třinácti psů Poláchová.

Chov psů měl ženě nahrazovat děti

Chovatelku, které je přes sedmdesát let, se ve čtvrtek nepodařilo kontaktovat. "Když jsem se jí kdysi ptala, proč to dělá a chová tolik psů, když jejich chov nezvládá, tak mi odpověděla, že pro ně jsou psi jejich děti, které nemá," dodala sousedka Poláchová.

Přesun psů i jejich ubytování v novém azylu bude hradit novoměstská radnice. Náklady na transport a ubytování, které půjdou do desetitisíců korun měsíčně, pak bude radnice vymáhat po majitelce psů.

Proti rozhodnutí odebrat psy se však majitelka může odvolat. "Rozhodnutí je vykonatelné okamžitě, ale odvolání samozřejmě majitelka psů může podat. V takovém případě budeme rozhodovat tak dlouho, než nám to odvolací orgán schválí a psi zůstanou tam, kde jsou," řekl Pištěk.

"Psi jsou ale stále majetek té paní, takže když splní podmínky pro chov a třeba si pronajme oplocenou zahradu, tak jí psy vrátíme," dodal.

Dvojici chovatelů však hrozí až pět let za týrání zvířat.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Trestance soudí za útok na jiného vězně, zbraní byl skleněný střep

Vězeň Jan Slavík při prvním dnu hlavního líčení před pardubickou pobočkou...

U pardubické pobočky krajského soudu začalo hlavní líčení v případu vězně Jana Slavíka, který je obžalovaný z pokusu o...

Holčička v lese spadla do studny. Ve školce si hrála na schovávanou

Pohled do staré šestimetrové studny v lese, kam spadla čtyřletá dívenka.

Hra v lesní školce na Frýdecko-Místecku dopoledne málem skončila tragédií. Čtyřletá dívka tam totiž při hře na...

Pitbul vyběhl v baru vstříc ženě, místo přivítání ji kousl do obličeje

Pitbul - ilustrační foto

Návštěvnici jednoho z přerovských barů pokousal do obličeje pes majitelky podniku. Vyběhl ji vstříc, když přicházela a...Najdete na iDNES.cz