Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřela žena, která pomáhala Anně Frankové a zachránila její deník

  11:30aktualizováno  11:30
Miep Giesová, poslední dosud žijící členka skupiny, která se podílela na ukrývání židovské dívky Anny Frankové a její rodiny před nacisty, zemřela ve věku rovných 100 let. Právě díky Giesové se lidem na celém světě dostal do ruky Annin deník, který se stal symbolem tragického osudu milionů Židů za 2. světové války.

Miep Giesová zemřela ve věku nedožitých 101 narozenin (12. 1. 2010) | foto: AP

Miep Giesová zemřela v pečovatelském domě poté, co se zranila těsně před Vánocemi při pádu. Když o historii s rodinou Frankových vyprávěla naposledy, při oslavě svých stých narozenin, snažila se snižovat svou roli. Řekla, že jiní udělali pro ochranu Židů v Nizozemsku daleko víc.

Giesová s dalšími spolupracovníky nosila Anně a sedmi dalším lidem včetně Annina otce Otta potraviny do tajného úkrytu nad obchodem. Skrýš se podařilo tajit od roku 1942 do roku 1944.

Když byla rodina odhalena, byli všichni odesláni do koncentračních táborů. Anna zemřela na tyfus v německém koncentračním táboře Bergen-Belsen v březnu 1945, krátce před svými 16. narozeninami. Právě Miep Giesová schovala Anniny zápisky s nadějí, že jí je jednou bude moci vrátit.

Nakonec je vrátila jejímu otci Ottovi, který jediný z ukrývající se rodiny válku přežil, a pomohla mu sestavit je do deníku. Ten byl poprvé vydán v roce 1947. Od té doby se ho vytiskly miliony v desítkách jazyků.

Paní se pak stala jakousi velvyslankyní deníku - cestovala a vyprávěla o Anně Frankové. Mnohokrát musela čelit obviněním, že deník je vymyšlený. Za svoje úsilí chránit Frankovy a zachovat vzpomínku na ně dostala Giesová řadu ocenění.

"Napadlo mě: To musí být zajímavé"

Zpravodajský server BBC citoval z rozhovoru z roku 1998, zveřejněného na webových stránkách věnovaných Anne Frankové. Giesová uvedla, že pomoc Anně a sedmi dalším členům rodiny byla "zcela přirozená", přestože během nacistické okupaci za to hrozil trest smrti.

"Byli bezmocní, nevěděli, kam se obrátit," řekla. "Byla to naše povinnost jako lidských bytostí, pomoci jim." Jejím úkolem bylo shánět pro ukrytou rodinu hlavně zeleninu a maso, zatímco jiní sháněli třeba chleba či knížky.

Když vzpomínala na Anne, svěřila se, že měla pocit, jako že "mluví s dospělou". "Říkala jsem si: Bože, tak mladá a už mluví takhle," řekla.

Byla přesvědčená, že jednou kolem Anne procházela právě v okamžiku, kdy si svůj tajný deník psala. "Byla to velmi nepříjemná situace. Přemýšlela jsem, co udělat - projít okolo, či jít k ní? V ten okamžik se na mě zadívala pohledem, který nikdy nezapomenu. To nebyla Anne, jak jsem ji znala, to přátelské, veselé děvče. Dívala se na mě s hněvem v očích. Pak vstala, sklapla svůj deník, povýšeně na mě pohlédla a řekla: Ano. Píšu tu i o tobě."

"Nevěděla jsem, co na to říct," svěřila se Giesová. "Jediné, co mě napadlo, bylo: To musí být zajímavé!"

Později si o sobě mohla přečíst například toto: "Miep je jako soumar. Skoro každý den někde sežene zeleninu a na kole ji přiváží ve velkých nákupních taškách. Je to také ona, kdo každou sobotu přinese z knihovny pět nových knížek. Toužebně vždycky na sobotu čekáme, tak jako malé děti na dárek, protože to přicházejí knihy."

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Evropská komise se ohradila proti Tuskově kritice migračních kvót

Předseda Evropské rady Donald Tusk na návštěvě Rumunska, kde vyjádřil obavy nad...

Krátce před prosincovým summitem Evropské unie se předseda Evropské rady Donald Tusk dostal kvůli migračním kvótám do...

Austrálie odrazuje migranty. V uprchlickém táboře panuje násilí, vedro a hlad

Kurdský uprchlík a novinář Behrúz Búčání.

Násilí ze strany policie, vedro, hmyz, nedostatek vody, přeplněné budovy a nepoživatelné jídlo. Takové podmínky panují...

V senátních volbách zvítězil demokrat Jones, porazil Trumpova favorita

Demokratický kandidát na senátora Doug Jones (12. prosince 2017)

V ostře sledovaných doplňovacích volbách do Senátu USA v Alabamě zvítězil demokratický kandidát Doug Jones. Porazil tak...Najdete na iDNES.cz