Architektka Zaha Hadid na archivním snímku

Architektka Zaha Hadid na archivním snímku | foto: Reuters

Zemřela Zaha Hadid, nejslavnější architektka světa

  • 34
Ve věku 65 let zemřela britská architektka iráckého původu Zaha Hadid. Její tvorba byla k vidění po celém světě, mezi její poslední projekty patřil například egyptský pavilon na EXPO v Šanghaji nebo plavecký stadion pro olympijské hry v Londýně.

Hadid zemřela ve čtvrtek na infarkt v miamské nemocnici, kde se léčila se zánětem průdušek.

Letos v únoru se stala první ženou, která za svou práci získala Zlatou medaili Královského institutu britských architektů. Hadid ocenění přijala s hrdostí. „Nyní už vidíme mnohem více uznávaných ženských architektek. To neznamená, že je to jednoduché. Výzvy jsou někdy obrovské. V posledních letech nastala obrovská změna a v tomto vývoji budeme pokračovat,“ řekla podle stanice BBC.

Hadid se narodila v iráckém Bagdádu, na Americké univerzitě v Bejrútu vystudovala matematiku. Později se kvůli studiu architektury přestěhovala do Londýna.

Jejím prvním realizovaným dílem byla v roce 1993 hasičská stanice firmy Vitra v německém Weilu nad Rýnem. Průlomovou pro ni podle odborníků byla stavba Rosenthalova střediska pro současné umění v Cincinnati v roce 2003. V listu New York Times tehdy napsali, že je to „nejvýznamnější budova postavená ve Spojených státech od doby studené války“.

Poté na sebe upozornila například vědeckým centrem Phaeno ve Wolfsburgu, budovou ústředí BMW v Lipsku, lanovkou v Innsbrucku či výstavním areálem v Zaragoze. Postupně navrhla také budovu opery v jihočínském Kantonu nebo muzeum MAXXI v Římě. Jedním z jejích posledních děl byl plavecký stadion pro olympijské hry v Londýně. Úplně posledním pak Messnerovo muzeum na vrcholu lyžařského střediska Kronplatz v Jižním Tyrolsku.

Hadid obdržela jako vůbec první žena prestižní Pritzkerovu cenu za architekturu a řadu dalších ocenění.

„Byla inspirací a její odkaz žije dále v jejích nádherných budovách v Londýně a po celém světě,“ řekl podle agentury AP starosta britské metropole Boris Johnson. Britský ministr kultury Ed Vaizey v Londýně, kde Zaha Hadid žila a pracovala, řekl, že ho zpráva o úmrtí „ranila“ a že Hadid byla ohromným přínosem pro moderní architekturu.

„Měla největší vliv ze všech architektů posledních desetiletích,“ řekl irácký premiér Hajdar Abádí britskému deníku The Guardian. Podle britského architekta Richarda Rogerse, autora pařížského kulturního Centra Georgese Pompidoua, je náhlá smrt Zahy Hadid velkou ztrátou pro světovou architekturu.

V Česku byla známá i jako členka poroty, která v březnu 2007 vybrala nakonec neuskutečněný návrh architekta Jana Kaplického na novou budovu Národní knihovny v Praze na Letné, již legendární „chobotnici“.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video