Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřela všestranná politička Jaroslava Moserová

  10:21aktualizováno  25. března 14:40
Bývalá senátorka Jaroslava Moserová zemřela. Ve věku 76 let podlehla dlouhé nemoci. Byla všestrannou osobností. Začínala jako lékařka, předsedala UNESCO, překládala knihy Dicka Francise. V roce 2003 kandidovala na prezidentku.

JAROSLAVA MOSEROVÁ OBRAZEM

"Ano, paní Moserová zemřela. Dozvěděli jsme se to ráno. Pan ombudsman byl jejím dlouholetým přítelem," řekla iDNES mluvčí veřejného ochránce práv Otakara Motejla.

"Dozvěděl jsem se tu smutnou zprávu, je mi to velice líto, je to pro mě osobní ztráta," řekl iDNES senátor Karel Schwarzenberg.

"Poznali jsme se v listopadu 1989, Jaroslava Moserová byla pozoruhodná žena, často jsme se vídali při osobních i pracovních příležitostech. Ona byla především dáma. Měla mnoho zásluh. Byla obdivuhodná politička a zároveň výborná překladatelka a dříve lékařka. Kromobyčejná žena, někdo jiný jejího formátu není toho času na obzoru. Je mi to nesmírně líto," dodal Schwarzenberg.

Hluboký zármutek nad úmrtím předsedkyně České komise pro UNESCO podle ČTK vyslovil i generální ředitel této světové organizace Koičiro Macuura. Ve zvláštním poselství vydaném v Paříži uvedl, že "velká rodina UNESCO a celé mezinárodní společenství v ní ztrácejí jednoho ze svých význačných členů".

Lékařka, překladatelka, politička
Jaroslava Moserová v roce 2003 kandidovala na prezidentský post, předtím byla místopředsedkyní Senátu. Populární jsou její překlady detektivních románů Dicka Francise, jehož byla i osobní přítelkyní.

"Byla to velmi vzdělaná žena s širokým světovým rozhledem a s obrovskými zkušenostmi. Snad právě proto, že byla docentkou medicíny, se u ní projevoval velmi lidský vztah ke všemu, co kolem ní procházelo, a myslím, že to projevila i ve funkci senátorky," řekl ČTK Karel Zelníček z nakladatelství Olympia, které vydává Francisovy knihy.

Moserová vystudovala lékařskou fakultu, po pětileté praxi na chirurgii působila až do roku 1990 jako vědecká pracovnice v oboru popálenin. Jako specialistka byla také svědkem posledních chvil Jana Palacha.

Po převratu vstoupila do politiky. Byla poslankyní, v letech 1991 - 1993 působila na postu velvyslankyně v Austrálii a na Novém Zélandu.

Dlouhodobě pracovala pro UNESCO. V druhé polovině 90. let byla členkou výkonné rady a na přelomu tisíciletí dokonce prezidentkou Generální konference UNESCO.

Kdyby se čas zastavil zítra...
"Kdyby se pro mne čas zastavil zítra, nemohla bych si na život a na osud stěžovat. Bůh se ke mně zachoval štědře, dal mi řadu dovedností, jaké jsou člověku vskutku dány shůry a které nelze získat pílí," napsala jako kandidátka na prezidentský post v roce 2003 pro Český rozhlas.

"Dal mi mnoho životních zkušeností, v radostech i starostech, ve všednosti i výjimečnosti, a dopřál mi v pozdním věku činorodá léta. Také mu vděčím za to, že jsem potkala svého muže, Milana Davida, a s ním získala i syna."

Česká televize dnes ve 20:55 odvysílá k uctění památky Jaroslavy Moserové reprízu pořadu Krásný ztráty, jehož byla hostem.

Dick Francis: Bude mi moc chybět

Spisovatel Dick Francis, jehož detektivní romány Jaroslava Moserová překládala, napsal exkluzivně pro MF DNES osobní vzpomínku:
S Dr. Jarou Moserovou jsem se přátelil více než čtyřicet let, během nichž překládala všechna má anglická slova do překrásné češtiny. Obrovský úspěch románů Dicka Francise v její zemi je do značné míry dílem jejího zručného překladu.
Během let jsme se mnohokrát setkali jak v Anglii, tak v České republice. Jednou jsme ji s mou zesnulou ženou navštívili dokonce v Austrálii, kde pracovala jako česká velvyslankyně. Naposledy jsem se s Jarou viděl v říjnu 2004 v jejím volebním obvodu v Pardubicích při příležitosti Velké pardubické.
Jara Moserová zosobňovala povahu celého českého národa - odvahu, čestnost a vytrvalost. Během svého života toho tolik dosáhla a přitom si udržela neuvěřitelnou a odzbrojující skromnost. Bude mi moc chybět.
DICK FRANCIS, 24. března 2006

Omlouváme se všem čtenářům, kteří se chtěli k článku slušně vyjádřit v diskusi. Kvůli stoupajícímu počtu vulgárních příspěvků jsme ji museli zrušit. Redakce iDNES

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...Najdete na iDNES.cz