Policejní paralyzéry taser

Policejní paralyzéry taser | foto: iDNES.cz

Zemřel vynálezce taseru, paralyzéru pojmenovaného podle komiksu

  • 5
Ve věku 88 let zemřel Jack Cover, vynálezce elektrického paralyzéru. Takzvaný taser je zbraň založená na principu elektrického šoku, která vystřelenými elektrodami paralyzuje nervovou soustavu. Od ledna mohou taser používat také všichni čeští policisté.

Jack Cover zemřel 7. února ve svém domě u Los Angeles v Kalifornii na Alzheimerovu chorobu.

Elektrický paralyzér neboli taser dostal jméno podle fiktivní zbraně komiksového dobrodruha Toma Swifta. Desáté vydání Tomových příběhů z roku 1911 neslo název Tom A. Swift a jeho elektrická puška - v originále Tom A. Swift and his Electric Rifle - tedy taser.

Vynálezce Taseru Jack CoverTaser je zbraň založená na principu elektrického šoku, která vystřelenými elektrodami paralyzuje nervovou soustavu. Dovoluje protivníka zasáhnout na délku až deseti metrů. Zároveň se údajně jedná o zbraň relativně bezpečnou, neboť nezpůsobuje žádná fyzická zranění.

Tvarem připomíná pistoli, ochromí pouze příčně pruhované (kosterní) svalstvo, takže nedojde k narušení činnosti srdce. Po 30 sekund vydává napětí asi 50 000 voltů, což je přibližně stejně jako nervový vzruch lidského mozku - proto člověk vnímá své okolí, ale jeho svalstvo ho neposlouchá. Tuto zbraň používají například v USA nebo v Kanadě.

V Česku měly doposud tuto zbraň k dispozici pouze zásahové jednotky a kriminální služba. Od ledna ho mohou používat i běžní policisté. - čtěte Zásah policejním paralyzérem na vlastní kůži

OSN označila loni v listopadu používání elektrických paralyzérů za formu mučení. Celosvětovou debatu o elektrických paralyzérech vyvolalo v roce 2007 zveřejnění videoklipu, ve kterém kanadský policista na letišti ve Vancouveru použil tento přístroj proti dezorientovanému a rozčilenému polskému přistěhovalci. Čtyřicetiletý Polák několik hodin po zásahu zemřel.

Za vznik může plot a zpráva komise

Impulsem pro vznik zbraně byly dvě události. Cover pracoval jako fyzik pro NASA v programu přistání Apolla na Měsíci. V roce 1960 si v Los Angeles Times přečetl příběh o turistovi, který přežil několikahodinové strnutí u plotu, připojeného k vedení vysokého napětí.

Ve stejné době vyšla zpráva Komise Modré stuhy prezidenta Lyndona Johnsona, která vyzvala k rozvoji nesmrtících zbraní pro boj s narůstajícími únosy letadel a občanskými nepokoji.

Cover proto zahájil výzkum v oblasti elektrických zbraní, který zaměřil na impulsy vysokého napětí, ale při nízkém proudu.


Video