Stovky olašských Romů se sešly v Zámečku v Ostravě-Porubě na tryzně za

Stovky olašských Romů se sešly v Zámečku v Ostravě-Porubě na tryzně za zesnulého krále Jana Lipu. (16. října 2012) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Stovky Romů z celé Evropy míří do Ostravy na pohřeb romského krále

Romové truchlí. Velmi uznávaný romský král Jan Lipa v pondělí ve věku 72 let náhle zemřel v ostravské fakultní nemocnici. Selhalo mu srdce. Jan Lipa byl olašškým králem jedenáct let. Pohřeb se uskuteční ve čtvrtek v ostravské katedrále.

"Měl slabé srdce, léčil se. V pondělí dopoledne mu bylo doma moc špatně. Odjel proto do nemocnice, ale tam kolem sedmé hodiny večer zemřel. Selhalo mu srdíčko," říká smutným hlasem Lipův synovec Josef Stojka.

Podle něj se hned v pondělí večer sešli v Lipově vile na Rudné ulici v Ostravě-Vítkovicích jeho nejbližší. "Bylo nás asi dvě stě až dvě stě padesát," odhaduje Stojka.

V úterý večer se na dvě stě příbuzných plánovalo sejít v porubském zámečku, aby při hostině společně truchlili, vyprávěli a vzpomínali na zesnulého. "Byl to náš soudce, velitel, král. Romsky jirešo anglo rom, což znamená velmi vážený vůdce. V naší hierarchii to byl premiér. Pocházel z váženého královského rodu Danišovců," líčí Josef Stojka.

Ve středu se má v Ostravě sejít na počest zesnulého Jana Lipy až pět set Romů. Podle Stojky se sjedou z celé Evropy a zúčastní se pohřbu, který se bude konat ve čtvrtek v 10 hodin dopoledne v Katedrále Božského spasitele v Moravské Ostravě.

"Krále pak pohřbíme do rodinné hrobky ve Slezské Ostravě," dodal Josef Stojka.

Korunovaci Lipy neuznali všichni

Jan Lipa, původním příjmením Daniš, se narodil v roce 1940 ve slovenské Beluši v okrese Považská Bystrica. Olašským králem se stal před jedenácti lety, tedy až rok po smrti svého předchůdce Josefa Smolky, který měl pohřeb v Opavě.

Jenže jeho triumfální korunovaci tehdy neuznali všichni. Po týdnu se v Brně sešlo celorepublikové shromáždění olašských Romů, které prohlásilo Lipovu volbu za neplatnou a králem zvolilo Jana Horvátka. Až do Lipovy smrti tak v podstatě vládli dva olašští králové.

Tryzna za zemřelého krále

Jak to bude dál, to zatím není jasné. Romové o tom nemluví.

Podle Stojky nyní olašští Romové truchlí, proto považují za nevhodné mluvit o volbě svého nového krále, natož o tom, že dosud jim fakticky vládli králové dva.

Jan Horvátko je o tři roky starší než Jan Lipa. Narodil se v Ostravě v roce 1937. Jeho otec stejně jako otec Lipy obchodoval s koňmi. Také on tvrdí, že pochází z panovnické rodiny. Oba králové toho ale měli společného ještě víc. Oba strávili část svého života v emigraci, nejdřív ve Francii, kde byli obchodními partnery, pak v USA. Oba žili v New Yorku. Podle Horvátka byli tehdy dobrými přáteli. To se ale po sporné korunovaci dvou králů zcela změnilo.

"Na to se neptejte. Nemluvíme o tom, je to moc citlivá záležitost," reagoval Josef Stojka.

Za velmi předčasnou až neslušnou považují v této chvíli olašští Romové i debatu o tom, koho uznají za následovníka Jana Lipy.

"Teď na to nemyslíme. Chystáme sál, kde budeme vartovat. Jan Lipa byl osobnost známá po celém světě," dodal Josef Stojka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video