Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel Moon, první jihokorejský miliardář a zakladatel sekty moonistů

  6:56aktualizováno  6:56
Zakladatel a čelný představitel mezinárodní sekty moonistů korejský reverend Sun Myung Moon zemřel v neděli ve věku 92 let v nemocnici nedaleko Soulu na následky spojené se zápalem plic. Oznámili to zástupci jeho církve, která má na celém světě desetitisíce následovníků.

Zakladatel a čelný představitel mezinárodní sekty moonistů korejský reverend Sun Myung Moon zemřel 2. září 2012 ve věku 92 let. | foto: Profimedia.cz

Mnohými je zase naopak považována za jeden z nejnebezpečnějších kultů. Moon v roce 1995 navštívil také Prahu, kde si jeho projev vyslechly stovky lidí z Čech i ze Slovenska.

Moon založil Církev sjednocení v Soulu v roce 1954 poté, co přežil nasazení ve válce na Korejském poloostrově (1950 - 1953). Svým posluchačům předkládal nové interpretace pasáží z Bible. Jednu dobu byl podle DPA patrně nejznámějším Korejcem na světě, dnešní generace si však již s jeho jménem mnoho nespojují.

Církev proslula zejména v sedmdesátých a osmdesátých letech, typické pro ni je hromadné sezdávání párů, které se nikdy předtím nepotkaly a ke společnému životu se rozhodly jen na základě fotografií a popisu svých vlastností.

Cílem učení je založit dokonalou rodinu, obnovit čistotu světa a nastolit v něm mír a harmonii. Moon proto pořádal hromadné svatby napříč národnostmi s cílem založit dokonalou rasu, která ovládne svět.

Moon byl první jihokorejský miliardář

V pozdějších letech se církev zaměřila také na výstavbu své ekonomické základny v oblasti stavebnictví, cestovního ruchu i médií.

Díky obchodnímu talentu se z Moona stal miliardář, napsala agentura DPA. Církev se pokouší též proniknout do politického života; pochází z ní mnoho ultrapravicových politiků.

Moon se narodil v roce 1920 v zemědělské oblasti, která je dnes součástí území KLDR. Tvrdil, že když mu bylo 15 let, zjevil se mu Ježíš Kristus a vyzval ho, aby zřídil království Boží na Zemi. Moon prý dvakrát odmítl, potřetí však výzvu přijal, napsala agentura Reuters. Než utekl do Jižní Koreje, byl vězněn a mučen komunistickým režimem.

Moon podle agentury AP udržoval přátelské vztahy například se severokorejským vůdcem Kim Ir-senem. Když vůdce v roce 1994 zemřel, jeho nástupce Kim Čong-il Moonovi každý rok posílal k narozeninám hodnotné dary.

Reverend se přátelil i s konzervativními americkými představiteli, například s bývalými prezidenty Richardem Nixonem, Ronaldem Reaganem či Georgem Bushem.

Jeho osobu lze podle DPA charakterizovat různými přízvisky: patrně první jihokorejský miliardář, fanatický antikomunista, charizmatický kazatel nebo třeba král míru. Poslední označení vychází z toho, že se před lety při jedné podivné ceremonii v přijímacím prostoru amerického Senátu nechal zahalit do královského pláště a na hlavu si nechal nasadit korunu, uvedla DPA.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Aztéky vyhubila salmonela zavlečená z Evropy, naznačily vykopávky

Dvouhlavý had, symbol aztéckého boha Tlaloca. Tento artefakt byl patrně...

Na dvanáct milionů Aztéků zabila v polovině 16. století záhadná nemoc, které obyvatelé pyšné říše říkali cocoliztli....

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

Trumpovo zdraví je vynikající, prohlásil jeho lékař po zdravotní prohlídce

Donald Trump

Zdravotní stav Donalda Trumpa je vynikající. Oznámil to v úterý lékař Bílého domu Ronny Jackson na základě výsledků...

Najdete na iDNES.cz