Zemřela nejstarší žena světa, 117 let jí zajistil spánek a suši

  • 8
Jen několik týdnů poté, co oslavila své 117. narozeniny, ve středu zemřela Japonka Misao Okawaová, nejstarší člověk na světě. Odešla poklidně v pečovatelském domě v japonské Ósace. Zpráva o její smrti obletěla svět jen několik dní poté, co zemřela neoficiální nejstarší žena světa, Mexičanka Leandra Becerraová.

Okawaová zemřela podle vedení pečovatelského domu na selhání srdce a zástavu dechu, uvádí server Japan Times. V jejích posledních minutách s ní byl jeden z jejích vnuků a zaměstnanci pečovatelského domu. „Odešla poklidně. Jako by jen usnula,“ řekl Tomohiro Okada z vedení domova důchodců. „Moc nám chybí.“ Její smrt nyní oplakávají tři děti, čtyři vnoučata a šest pravnoučat, píše server BBC.

Japonská dlouhověkost

Japonsko je domovem více než 58 tisíc lidí starších sta let, 87 procent z nich jsou ženy. Lékaři dlouhověkost Japonců připisují tradičnímu jídelníčku, který obsahuje minimum tuků, dostupné zdravotní péči a štědrým penzím. V roce 2013 byla průměrná délka života japonských žen 86,6 roku, což je nejvyšší věk na světě. U mužů je to pak 80,2 let, což Japonsko řadí na čtvrté místo na světě.

Zdroj: The Guardian

Když Okawaová před několika týdny oslavila 117. narozeniny, oslavy živě přenášela japonská televize. Stále vitální stařenka reportérům prozradila, že 117 let ji nepřijde jako příliš dlouhá doba. Klíčové pro dlouhověkost podle ní byl kvalitní spánek. „Alespoň osm hodin,“ prozradila podle serveru The Guardian. Pomohlo také pojídání jejího oblíbeného suši.

Okawaová se narodila v Ósace v roce 1898 do rodiny výrobců kimon. V roce 1919 se provdala za svého manžela Jukia, se kterým žila v Kóbe, hlavním městě prefektury Hjógo. Společně tam provozovali malý obchod. Když Jukio v roce 1931 zemřel, Okawaová se přestěhovala zpátky do Ósaky.

Okawaová si jako jedna z posledních lidí zažila celkem tři století, viděla tři japonské císaře a během jejího života se v Bílém domě vystřídalo 20 prezidentů. Šéfredaktor Guinnessovy knihy rekordů Craig Glenday po smrti Japonky prohlásil: „Její úžasná dlouhověkost je inspirativní. Zároveň je i odkazem japonského životního stylu.“

Neoficiální rekordy a dlouhověkost

Po smrti Okanawaové není jasné, kdo po ní přebere titul nejstaršího žijícího člověka. Jisté je jen to, že nejstarším mužem je v současnosti Japonec Sakari Momoj, který v lednu letošního roku oslavil 112. narozeniny. Vůbec nejvyššího oficiálně potvrzeného věku se dožila Francouzka Jeanne Calmentová, která žila 122 let a 164 dní. Zemřela v srpnu roku 1997.

V kategorii neoficiální se však dlouhověkost vyšplhala ještě mnohem výš. Před pár dny totiž mexické úřady oznámily, že zemřela Leandra Becerraová, které mělo být v době smrti 127 let. Její jméno však nefigurovalo na oficiálních seznamech nejstarších lidí, protože žena v minulosti postrádala doklady. Ty se však podle mexických úřadů později našly.

Becerraová svou dlouhověkost připisovala zdravé chuti k jídlu a množství spánku, ale také tomu, že se nikdy nevdala. I ve vysokém věku ráda zpívala s vnoučaty a flirtovala s mladými muži, kteří ji přišli navštívit. Ráda si dopřála čokoládu, tortillu a fazole (více o mexické stařence se dočtete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue