Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel nejstarší člověk na světě, francouzská jeptiška se dožila 114 let

  15:30aktualizováno  18:05
V Karibiku zemřel nejstarší člověk na světě. Jeptiška Eugénie Blanchardová se dožila požehnaného věku 114 let. Zemřela v nemocnici na ostrově Saint-Barthélemy, kde se 16. února 1896 narodila.

Eugénie Blanchardová | foto: Le Soir

Blanchardová skonala podle agentury AFP ve tři hodiny ráno místního času (8:00 středoevropského času) v nemocnici na ostrově Saint-Barthélemy, přibližně 250 kilometrů severně od ostrova Guadeloupe. Ostrov je zámořským společenstvím Francie.

Právě zde se Blanchardová před 114 lety narodila. Stala se katolickou jeptiškou, církev ji posléze poslala do nizozemské kolonie Curacao. "Opouští nás žena, která věnovala svou dlouhou existenci tomu, že kolem sebe dělala dobro," prohlásil předseda oblasti Guadeloupe Victorin Lurel.

Když před třiceti lety ukončila svoji misijní činnost, vrátila se zpět na rodný ostrov. Žila v nemocnici, ve které dnes skonala. "Byla zdravá, když přišla do našeho zařízení v roce 1980. Její zdravotní stav se zhoršoval postupně," řekla podle ČTK zástupkyně ředitele nemocnice.

Říkali jí Cukrátko

Doma si vysloužila přezdívku Douchy (Cukrátko), protože často dětem nabízela sladkosti, aby je nalákala na biblické čtení. Podle jejího prasynovce Daniela Blancharda se prý dožila tak vysokého věku, protože se rozhodla zasvětit své panenství Bohu. Blanchardová byla šestou nejstarší ze 13 sourozenců a všechny své bratry a sestry přežila.

Eugénie Blanchardová jako nejstarší člověk na světě držela rekord od 4. května, kdy osm dní před svými 115. narozeninami zemřela Japonka Kama Činenová. Titul světového doyena nyní nejspíš připadne Eunice Sanbornové z USA narozené 20. července 1896. Oficiálně to však musí oznámit demografická organizace GRG.

Ostrov Saint-Barthélemy

Metuzalémové ve světě a v ČR

Nejstarším mužem planety, který je ale až třetím nejstarším v pořadí, je Američan Walter Breuning, jenž se narodil 21. září 1896.

Historicky nejstarším člověkem světa byla oficiálně Francouzka Jeanne Calmentová, jež zemřela v srpnu 1997 ve 122 letech.

Za nejstaršího muže světa v historii byl dlouho považován Japonec Šigečo Izumi, který zemřel ve 120 letech v únoru 1986. Japonské úřady ale jeho věk zpochybnily. Po něm pak následuje Američan dánského původu Christian Mortensen, který se dožil 115 let a 252 dnů, zemřel v roce 1998.

Podle dostupných informací je nyní nejstarší obyvatelkou ČR Marie Smejkalová z Kroměříže, která oslavila 107. narozeniny 12. září 2010.

Vůbec nejstarším obyvatelem ČR byla Emílie Doležalová z Ochozu u Brna, která zemřela 17. listopadu 2004 ve věku 110 let a 153 dní.

V Československu podle Guinnessovy knihy rekordů žil před 40 lety nejstarší člověk na světě: pražská rodačka Marie Bernátková, která se narodila 22. října 1857, držela prvenství od června do října 1968, kdy zemřela ve 111 letech.

Česká správa sociálního zabezpečení k letošnímu červnu evidovala celkem 686 lidí starších sta let.

zdroj: ČTK

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na Slovensku mají šanci na propuštění brutální vrah i mafiánští bossové

Vrazi Lubor Masár (v popředí) a Ján Molnár před bratislavským soudem 17. ledna...

Po pětadvaceti letech se na Slovensku první odsouzení na doživotí mohou dostat na svobodu. V příštích letech by takto z...

VIDEO: Češka přihlížela kontrole kufru, ve kterém Pákistánci našli heroin

Zatčení Terezy v Pákistánu s 9 kg heroinu

Na internetu se objevilo video natočené mobilním telefonem z průběhu kontroly zavazadel Češky Terezy H., která byla...

V Kosovu zavraždili předáka místních Srbů, Bělehrad je v pohotovosti

Oliver Ivanovič na snímku z října 2004

Čelný politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič byl v úterý zavražděn v Kosovské Mitrovici. Oznámila to srbská...

Najdete na iDNES.cz