Jaroslav Hofrichter nyní a za války

Jaroslav Hofrichter nyní a za války | foto: koláž MAFRA a Post Bellum

Zemřel plukovník Jaroslav Hofrichter, létal v bombardovací peruti RAF

  • 33
Ve věku nedožitých 96 let zemřel bývalý střelec 311. bombardovací perutě RAF Jaroslav Hofrichter. O jeho úmrtí v pondělí informoval na Facebooku Czech Spitfire Club. Serveru iDNES.cz zprávu potvrdila i mluvčí Ústřední vojenské nemocnice v Praze Jitka Zinke.

„V životě jsem nevěřil, že se dožiju takového věku. Nebýt těch problémů s chůzí, a teď i sluchu, tak by to byl krásnej život, jak se říká,“ řekl Hofrichter před dvěma lety v rozhovoru iDNES.cz. (celý rozhovor najdete zde)

„S velkou lítostí jsem přijal zprávu o úmrtí plukovníka Jaroslava Hofrichtera, který se dožil krásného věku 95 let. Rád bych vyjádřil upřímnou soustrast jeho blízkým,“ napsal premiér Bohuslav Sobotka. připomněl, že o Hofrichterově odvaze svědčí i to, že byl nositelem tří válečných křížů a medaile za chrabrost.

Hofrichter se narodil 23. září 1920 v Plzni. V roce 1938 se tak jako mnozí další přihlásil do akce Tisíc pilotů republice. Věřil, že se Československo bude bránit. Když se to nestalo, odešel přes Maďarsko a Jugoslávii do tehdy britské Palestiny.

Na cestě za létáním podnikl anabázi kolem Afriky, postupně navštívil Somálsko, Durban i Kapské město a přes Atlantik doplul do Kanady. Vyžádal si střelecký výcvik, protože byl nejkratší a protože věřil, že jedině tak si ještě - po vstupu SSSR do války - zabojuje.

Létal pak ve Velké Británii v 311. československé bombardovací peruti za kulomety letounů Wellington a (později) Liberator, kromě role střelce též jako palubní inženýr. Za nejnebezpečnější považoval mise proti lodím, kde se útočilo z malé výšky. Jeho rodiče byli během války vězněni na Mírově a ve Svatobořicích.

Po válce nastoupil k dopravnímu letectvu a často létal do Anglie. Přátelům ve skrýši v pilotní kabině pašoval kufřík. Když jednou přistál na jiném než obvyklém letišti a ztratil se bezpečnostnímu dozoru, zakázali mu po návratu létat.

Hofrichter byl zatčen v březnu 1949. Po čtrnácti dnech byl propuštěn a bez udání důvodu byl s okamžitou platností uvolněn ze státních služeb s tím, že nesmí na letiště ani vstoupit. Pracovat mohl jen v dolech nebo zemědělství.

Nakonec nastoupil do pražské Tesly, která o něho projevila zájem jako o vyučeného soustružníka. Tam byl až do odchodu do důchodu v roce 1975.

Příběh plukovníka Hofrichtera zpracoval portál Paměť národa. Další informace včetně audionahrávek najdete zde.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video