Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel Ewald-Heinrich von Kleist, poslední z atentátníků na Hitlera

  7:39aktualizováno  7:39
Ve věku 90 let zemřel v Německu poslední z hrdinů, kteří se podíleli na neúspěšném atentátu na Adolfa Hitlera. Ewald-Heinrich von Kleist naposledy vydechl v pátek ve svém domě v Mnichově. Informovala o tom agentura DPA.

Ewald-Heinrich von Kleist byl posledním žijícím, který se pokusil spáchat atentát na Hitlera. | foto: guardian.co.uk

Kleist se narodil v červenci 1922, a přestože vyrůstal v protinacistické rodině, vstoupil v roce 1940 do německé armády. O tři roky později byl zraněn v bojích na východní frontě. Když se zotavoval, oslovil ho v lednu 1944 plukovník Claus von Stauffenberg a představil mu plán, jak říšského vůdce zabít.

Tehdy jedenadvacetiletý Kleist byl vybrán jako voják, na němž bude Hitlerovi představena nová uniforma. Stauffenberg navrhl, aby si pod ni dal výbušninu a odpálil ji, až bude stát vedle německého diktátora. Plán se však nakonec neuskutečnil.

Valkýra: jak to bylo doopravdy s atentátem na Hitlera

O několik měsíců později ale za Kleistem přišel Stauffenberg znovu, tentokrát s návrhem, aby se zúčastnil operace Valkýra, při níž chtěli spiklenci po atentátu na Hitlera přebrat v Berlíně moc. Kleist měl hrát ústřední roli, protože to měl být právě on, kdo na schůzku s vůdcem ve Vlčím doupěti v Rastenburgu přinese kufřík naplněný výbušninou. Nakonec se ale Stauffenberg rozhodl bombu na místo dopravit sám. Atentát 20. července 1944 nicméně skončil neúspěchem.

Kleist byl v té době již v Berlíně, kde měl dohlížet na zatýkání činitelů loajálních Hitlerovi. Když se ukázalo, že Hitler přežil, byl Kleist zatčen, dlouze jej vyslýchala tajná policie (gestapo) a poté ho zavřeli v koncentračním táboře. Nakonec byl z neznámých důvodů propuštěn. Většina ostatních takové štěstí neměla, v rámci odplaty za atentát bylo popraveno téměř pět tisíc lidí.

Po válce se Kleist uplatnil jako nakladatel a v roce 1962 také jako zakladatel významné mnichovské bezpečnostní konference.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Najdete na iDNES.cz