Saúdský král Abdalláh na nedatovaném snímku.

Saúdský král Abdalláh na nedatovaném snímku. | foto: AP

Zemřel saúdskoarabský král Abdalláh. Západ ztratil dva spojence za den

  • 223
V noci na pátek zemřel král Saúdské Arábie Abdalláh. Informovala o tom tamní státní televize. Bylo mu 90 let a několik posledních týdnů byl v nemocnici se zápalem plic. Vedení země po něm převzal 79letý bratr Salmán. Západ tak po jemenském prezidentovi ztratil dalšího spojence na Blízkém východě.

„Jeho Výsost Salmán bin Abd al-Azíz al Saúd a všichni členové rodiny a celý národ truchlí za strážce dvou svatých mešit krále Abdalláha bin Abd al-Azíze, který dnes přesně v jednu hodinu ráno zemřel,“ citovala agentura Reuters prohlášení, které odvysílala saúdská státní televize. Pohřeb bude ještě dnes.

Devadesátiletý monarcha zemřel v hlavním městě Rijádu, kde byl od prosince hospitalizován se zápalem plic. Královský palác v lednu informoval o tom, že  vládce dýchá jen s pomocí přístrojů.

Království nyní povede jeho 79letý bratr Salmán, kterého Abdalláh jmenoval právoplatným následníkem v červnu 2012, kdy zemřel korunní princ Najíf. Salmán od téhož roku řídil také resort obrany. Předchozích pět dekád byl emírem, neboli starostou saúdské metropole Rijádu.

Salmán nástupcem trůnu jmenoval nejmladšího z bratrů, prince Mukrína, který svého času šéfoval saúdské tajné policii.

Novým králem Saúdské Arábie je Salmán bin Abd al-Azíz al Saúd.

Novým následníkem trůnu je nejmladší z bratrů, princ Mukrín.

Zpráva o údajné smrti monarchy kolovala po sociálních sítích už několik hodin předtím, než informaci oficiálně potvrdil královský palác. Tou dobou ji ale ještě vyvracel příslušník královské rodiny s tím, že to není pravda.

V čele Saúdskoarabského království stál král Abdalláh od roku 2005, kdy trůn převzal po svém nevlastním bratru Fahdovi. Zemi však reálně řídil již o dekádu dříve poté, co úřadující vladař utrpěl těžkou mrtvici. Zasadil se o pozvolné zavedení některých reforem ve striktně konzervativní zemi.

USA ztratily za jediný den druhého spojence na poloostrově

Abdalláh patřil také k významným spojencům Západu, zejména Washingtonu, v blízkovýchodním regionu. Spojené státy tak za jediný den přišly o dva klíčové spojence na Arabském poloostrově.

Jen několik hodin před monarchovou smrtí oznámil svoji rezignaci v reakci na bouřlivé události v zemi jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí, jenž umožnil Washingtonu podnikat četné bezpilotní lety na pozice al-Káidy na Arabském poloostrově (více o dění v Jemenu čtěte zde).

Americký prezident Barack Obama vyjádřil svoji soustrast krátce poté, co Rijád informoval o smrti starého monarchy. „Jako vůdce byl vždy upřímný a měl odvahu postavit se za to, v co věřil,“ uvedl podle Reuters šéf Bílého domu.

Političtí odpůrci zesnulému monarchovi leccos vyčítají. Z poslední doby například odsouzení blogera Raífa Badávího k desetiletému vězení a tisíci ranám bičem za údajné odpadlictví a zřeknutí se víry. Postavení žen se sice lehce zlepšilo, přesto pod hrozbou vysoké pokuty stále nesmějí řídit auta. Nelibost vyvolalo i potlačení šíitských protestů.

Saúdská Arábie během Abdalláhovy vlády často zasahovala do konfliktů v regionu. V roce 2013 Rijád podpořil svržení egyptského prezidenta Muhammada Mursího. V roce 2011 vojensky pomohl v Bahrajnu tamní sunnitské vládnoucí dynastii potlačit masové nepokoje šíitů a v Sýrii podpořil opozici v boji proti prezidentovi Bašáru Asadovi.

Zpráva o smrti saúdského monarchy měla za následek prudký růst cen ropy na světových trzích. Podle agentury Reuters je to však přechodné a faktické zvýšení ceny ropy se v příštích měsících neočekává. Saúdská Arábie je největším exportérem ropy a víc než pětina světových ložisek této suroviny se nachází na jejím území. Stabilita monarchie má z tohoto důvodu globální význam.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video