Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zemětřesení zastihlo na Haiti jen pár Čechů, mezi oběťmi snad nejsou

  11:21aktualizováno  13:47
Až tisíce lidí zabilo silné zemětřesení na Haiti. Češi by však mezi oběťmi být neměli. Už proto, že v celé zemi jsou zřejmě jen tři, shodují se ministerstvo zahraničí a Asociace cestovních kanceláří.

Ostrov Haiti zasáhlo zemětřesení o síle 7 stupňů Richterovy stupnice (12. ledna 2010) | foto: Profimedia.cz

V přírodními katastrofami a chudobou sužované zemi na západní straně ostrova Hispaniola působí řada charitativních organizací. Svého kolegu tu nedávno vystřídala i dobrovolnice z Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO) Eva Dostálová.

Od začátku prosince pomáhá v projektu Adopce na dálku, minulý týden se ale přesunula na sever do třetího největšího haitského města Gonaives k sestrám z řádu Matky Terezy.

Země se otřásla hodinu před půlnocí

Mrtvých na Haiti budou podle prvních zpráv zřejmě tisíce

"Pokud by zemětřesení zasáhlo i tam, určitě by se to objevilo ve zprávách. Gonaives je velké město, takže se o slečnu Dostálovou neobáváme," řekla iDNES.cz Irena Klimková z ACHO. "V pondělí nám poslala e-mail, že jede z města a že dva týdny nebude mít žádné spojení," dodala.

Na severozápadě Haiti v Baie de Henne už osm let působí otec Roman Musil. Zemětřesení se snad vyhnul. "Do hlavního města měl jet až příští týden," řekla Klimková. "Nyní by měl být na druhé straně ostrova," řekla o devětatřicetiletém knězi, kterého před čtyřmi lety unesli bandité a nějaký čas ho drželi v zajetí.

Čeští zástupci mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic by nyní na ostrově neměli pobývat. "Měli jsme tam jednoho dobrovolníka, ten ale Haiti opustil na konci léta," uvedla Lucia Ďuričová z české pobočky v Praze a dodala, že o situaci na místě zatím nemají žádné zprávy. "Komunikační systémy, včetně mobilní sítě, nefungují a pohyb po silnicích je vážně omezen."

Krvaví diktátoři, převraty, katastrofy

Příběh Haiti, nejchudší země západní hemisféry

Přímo v metropoli Port-au-Prince se nacházel Čechoameričan Karel Zelenka, který na Haiti vede pobočku americké charitativní organizace Catholic Relief Services a jemuž se podařilo navázat kontakt se svými kolegy. "Tisíce lidí musely zemřít," řekl svým spolupracovníkům podle Sky News.

Mezi obětmi by Češi být neměli, uvedlo ministerstvo

"Podle dostupných informací, které zatím máme, by na Haiti neměli být žádní Češi," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Jiří Beneš.

"Definitivní potvrzení ale budeme mít až v řádech dnů, protože není možné se s Haiti telefonicky spojit. Naše zastupitelství ve venezuelském Caracasu, pod které ostrov spadá, zjišťuje informace," dodal Beneš.

Češi by na Haiti zřejmě neměli být ani podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří Tomia Okamury. Na ostrově Hispaniola, o který se dělí Haiti a Dominikánská republika, sice panuje vrcholná turistická sezona, "nicméně turistickou destinací je téměř výhradně Dominikánská republika," řekl iDNES.cz Okamura.

Do Dominikánské republiky podle něj letos vyrazí přibližně 13 tisíc Čechů. Kdysi existovaly výlety z Dominikánské republiky na Haiti, ale kvůli těžké dostupnosti byly podle Okamury před pěti lety zrušeny. "Nemůžeme ale zcela vyloučit, že by tam český turista nebyl. A to proto, že je to zastávka pro některé lodě, jež dělají okružní plavby Karibikem," podotkl.

Charity uvolnily skoro milion, ministerstvo vyčkává

"O situaci víme a reagujeme na ni. Zjišťujeme, jaká je poptávka," sdělil mluvčí ministerstva zahraničí Jiří Beneš na dotaz, zda a jak hodlá Česká republika Haiti pomoci. Ministerstvo čeká, až bude možné navázat spojení s úřady v Port-au-Prince.

Prezidentský palác na ostrově Haiti před zemětřesením.

Prezidentský palác na ostrově Haiti před zemětřesením

Prezidentský palác na ostrově Haiti neustál zemětřesení 12. ledna 2010.

Prezidentský palác na ostrově Haiti neustál zemětřesení 12. ledna 2010

"Není možné poslat například záchranáře, aniž bychom věděli, že je opravdu potřebují. Čekáme na konkrétní poptávku po konkrétních věcech, ať už půjde o záchranáře nebo finanční pomoc" dodal Beneš s tím, že úřad bude zřejmě spolupracovat také s ministerstvem vnitra.

Jihočeská záchranná brigáda kynologů, která už mnohokrát pomáhala ve světě po živelních katastrofách, je i tentokrát připravena. "Zatím nepřišel požadavek od organizace IRO (Mezinárodní organizace pro záchranné psy, pozn.red.) , ale dá se čekat, že nás povolají," řekl vedoucí týmu Jaroslav Sedlák.

Naopak Člověk v tísni už na okamžitou pomoc uvolnil 300 tisíc korun ze svého humanitárního fondu a Charita ČR poskytne půl milionu korun. Částku Charity ČR podpořily ze svých krizových fondů Arcidiecézní charita Olomouc a Římskokatolická farnost Zábřeh, která trvale podporuje činnost otce Romana Musila.

Pomoci mohou i Češi

Organizace Člověk v tísni (ČVT) a Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) vyhlásily finanční sbírky na pomoc obětem úterního ničivého zemětřesení na Haiti.

- Člověk v tísni - konto 40954095/0300 u ČSOB. Od odpoledne začnou fungovat dárcovské sms ve formě "DMS SOSHAITI" odesílané na číslo 87777.

- Číslo konta Arcidiecézní charita Olomouc u Komerční banky je 35-1868350237/0100, variabilní symbol 99999.
Dárcovská sms pro charitu má tvar DMS HAITI na číslo 87777.

- ADRA připravuje vyslání humanitární pomoci, na kterou lze přispět zasláním finančních prostředků na účet č. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391, nebo zasláním dárcovské sms v hodnotě 30Kč ve formě DMS ADRA na číslo 87777

- Lékaři bez hranic vyhlásili veřejnou sbírku na pomoc obětem zemětřesení na Haiti a do oblasti posílají také chirurga z ČR. Číslo sbírkového účtu: 210 10 50 700 / 2700, variabilní symbol 111.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dánové obžalovali vynálezce. Novinářku buď uškrtil, nebo jí podřízl hrdlo

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánská prokuratura v úterý obžalovala konstruktéra Petera Madsena z vraždy švédské novinářky Kim Wallové. O život ji...

Řecká policie zasáhla slzným plynem proti demonstrantům v Aténách

Lidé protestují proti omezení práva na stávku (15. ledna 2018)

Řecká policie použila slzný plyn a ohlušující granáty proti demonstrantům, kteří se pokusili proniknout k budově...

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

Najdete na iDNES.cz