V Limě nejde elektřina ani mobilní telefony. Ilustrační foto.

V Limě nejde elektřina ani mobilní telefony. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Zemětřesení zabilo v Peru na 450 lidí, patnáct set zranilo

  • 21
Silné zemětřesení zasáhlo jihoamerické Peru. Počet známých obětí každou minutu stoupá, už jich je kolem 450. Přes patnáct set lidí je zraněno. Češi nejsou hlášeni, sdělila iDNES.cz konzulka. V metropoli Limě vládne chaos, komunikace jsou poničené.

Otřesy o síle 7,9 stupně Richtera přišly ve dvou vlnách. Každá z nich trvala asi 20 sekund. V Limě nejde elektřina, mimo provoz je i síť mobilních telefonů.

"Vládne tu chaos. Nefungují komunikace," řekla iDNES.cz česká konzulka v Peru Kamila Hrabáková.

"Já jsem to cítila velmi silně. Zastihlo mě to v sedm večer místního času v osmém patře výškové budovy. Ta se jakoby stočila, padaly věci ze zdí a stoly. Dlaždice v koupelně popraskaly," popisuje děsivé okamžiky konzulka.

"Bylo to nejsilnější zemětřesení, které jsem tu za desítky let zažila," dodává Hrabáková. 

"Zatím nebylo hlášeno, že by mezi oběťmi byl Čech nebo nějaký turista," informovala iDNES.cz Hrabáková. Informací o obětech z řad zahraničních turistů se jí však podle ČTK nedostává. Nelze tedy vyloučit ani české oběti. 

V tomto období se mohou v Peru pohybovat desítky až stovky Čechů - ti však většinou míří
zejména do horských oblastí, a nikoliv na pobřeží.

Podle amerického geologického ústavu leželo epicentrum zemětřesení 145 kilometrů jihovýchodně od Limy, pod hladinou oceánu. Nejvíce zasaženou oblastí je tak pobřeží provincie Ica, která leží jižně od metropole. Zde také zemřelo nejvíce lidí.  

Lidé pláčou v ulicích
Po ulicích ztemnělé metropole jezdí sanitky. Při otřesech se vysypaly výlohy obchodů, spadly některé sloupy pouličního osvětlení. Poškozené jsou i domy. Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo stav nebezpečí.

"Lidé se tu objímají a pláčou na ulicích," řekla jedna z obyvatelek Limy. Z kancelářských budov byly evakuovány stovky lidí. Veřejné školy zůstanou zatím zavřené.

"Hrál jsem fotbal, když otřesy přišly, musel jsem běžet do práce, protože jsem šéf bezpečnosti. Teď půjdu zkontrolovat rodinu," řekl Juan Francisco Acevedo, který pracuje v internetové firmě.

Tsunami nehrozí
Krátce po zemětřesení bylo vydáno varování před tsunami pro Peru, Chile, Ekvádor a Kolumbii. Odborníci ale zaregistrovali jen jednu malou vlnu a varování později odvolali.

Peruánský prezident Alan Garcia kondoloval rodinám zemřelých a prohlásil, že země jen těsně unikla katastrofě nepředstavitelných rozměrů.

"Naštěstí to nezpůsobilo katastrofu s vysokým počtem obětí," pochvaloval si krátce po zemětřesení Garcia. Postupující záchranné práce a rostoucí počet mrtvých jeho optimismus krotí.

Vláda už vyslala do nejpostiženějších oblastí policisty, vojáky a zdravotníky spolu s dvěma tunami humanitární pomoci. Dvě letadla s dekami, léky a potravinami vysílá do oblasti také Mezinárodní výbor Červeného kříže.

Papež Benedikt XVI. ve Vatikánu apeloval na mezinárodní společenství, aby postiženým oblastem
poskytlo urychlenou pomoc. Za oběti katastrofy se hlava katolické církve bude podle svých slov modlit.

Soustrast s oběťmi řádění přírodního živlu vyjádřili i představitelé dalších latinskoamerických států včetně
Kolumbie a Ekvádoru. Svou pomoc postiženým přislíbilo také Španělsko.

Připomínka Huascaránu
Jedno z nejtragičtějších zemětřesení na světě postihlo Peru v roce 1970. Otřesy vyvolaly sesuvy ledu a bahna, které zasypaly města Yungaj a Huaraz. Zemřelo 50 tisíc lidí.

Sedmatřicet let stará událost byla tragická i pro tehdejší Československo. Zemětřesení smetlo expedici na nejvyšší vrchol Peru Huascarán. Všech 15 československých horolezců zahynulo.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video