Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zemětřesení v Pákistánu zabilo přes 300 lidí, z moře se vynořil ostrov

  6:35aktualizováno  15:41
Silné úterní zemětřesení v provincii Balúčistán v jihozápadní části Pákistánu si vyžádalo nejméně 327 obětí a 400 zraněných. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Počet zemřelých zřejmě ještě poroste. Záchranáři se do odlehlých míst dostávají jen s obtížemi.

V odlehlých horských oblastech provincie Balúčistán se zřítily stovky domů. Přímo v oblasti je podle úřadů zničeno až 90 procent domů. "Začali jsme pohřbívat mrtvé," řekl agentuře Reuters Abdal Rašíd Gogazáí, oficiální činitel okrsku Avaran, který otřesy zasáhly nejvíc.

Místní nemocnice zatím ošetřily asi čtyři stovky zraněných, dodal. "Máme vážný nedostatek zdravotnických zařízení, v místních nemocnicích není místo pro ošetření tolika zraněných lidí," řekl mluvčí balúčistánské vlády. Podle něj vážně zraněné přepravují vrtulníky do Karáčí, ostatní jsou převážení do sousedních provincií. Pákistánská armáda vyslala do regionu sto lékařů a rozmístila v terénu tisícovku vojáků.

Bilance obětí neštěstí neustále narůstá. Agentura Reuters s odvoláním na místní úřady uvedla, že si zemětřesení vyžádalo již 327 životů. Mnoho lidí na pomoc teprve čeká. Záchranné práce komplikují poničené silnice a záchranáři se ke zraněným v některých oblastech dostávají jen s obtížemi. V oblasti byl vyhlášen stav nouze.

Fotogalerie

Podle americké geologické služby USGS zemětřesení o síle 7,8 stupně udeřilo v hornaté západopákistánské provincii Balúčistán, která je v zemi největší, ale také nejřidčeji osídlená. Ohnisko se prý nacházelo 20 kilometrů pod zemí. Nejhůře neštěstí postihlo město Avaran a jeho okolí.

"Zemětřesení zasáhlo celkem šest okresů s populací 300 tisíc lidí," řekl agentuře AFP mluvčí provinční vlády Džan Muhammad Balaidí. Otřesy byly citelné stovky kilometrů daleko, například v pákistánském přístavu Karáčí či v indické metropoli Dillí, kde rozhoupaly budovy.

Provincie Balúčistán je zemětřeseními postihována relativně často. Otřesy půdy o síle 7,8 stupně s epicentrem v sousedním Íránu připravily v dubnu v Pákistánu o život nejméně 35 lidí.

Za velkými ztrátami na životech stojí zčásti také nízká kvalita zdiva. Stovky domů, které se zřítily, byly postaveny z cihel z nepálené hlíny.

V Arabském moři se po zemětřesení vynořil z vody ostrov

Zemětřesení v Balúčistánu bylo tak silné, že asi 600 metrů od pákistánského pobřeží Arabského moře u přístavu Gvadar se vzedmulo dno a z vody vystoupil skalnatý, sto metrů dlouhý ostrov.

Ostrov má podle nejnovějších informací agentury AFP výšku asi 20 metrů, délku zhruba 100 metrů a šířku asi 40 metrů. Nachází se 200 metrů od pobřeží.

Podobný skalnatý útes na tomtéž místě vynořil již před zhruba 60 lety, ale později zmizel pod vodou. Na pobřeží se shromáždily stovky lidí, aby nový ostrov spatřily na vlastní oči.

Mořský biolog z pákistánského státního ústavu oceánografie Muhammad Daníš uvedl, že tým expertů již nový útvar navštívil a zjistil, že z něj stoupá metan. "Náš tým zjistil, že z povrchu ostrova vyvěrají bubliny, které při škrtnutí zápalkou hoří. Jedná se o metan," řekl Daníš ve zpravodajském pořadu televize GEO.

Další z odborníků, seizmolog z univerzity v australském Melbourne Gary Gibson, prohlásil, že nový ostrov bude pravděpodobně bahenní sopka vytvořená probublávajícím metanem, jenž při zemětřesení vytlačil vzhůru další materiál.

"V této oblasti se již něco podobného odehrálo dřív, ale je to určitě neobvyklá a velmi vzácná událost," dodal Gibson, podle nějž je "hodně zvláštní", že k takovému jevu došlo 400 kilometrů od epicentra otřesů.

Experti věří, že ostrov opět zmizí do týdne až několika měsíců.

První záběry následků ničivého zemětřesení v Pákistánu:

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz