Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

22:50

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, on-line reportáž k zemětřesení v Itálii končí. Dění na Apeninském poloostrově budeme i nadále sledovat v běžném zpravodajství.

22:30

Italský prezident Sergio Mattarella vyzval národ k jednotě a komisař Evropské unie pro humanitární pomoc a řízení krizí Christos Stylianidis již přislíbil Římu pomoc. Tu přislíbila také Evropská unie a další státy, včetně Ruska či Izraele. Účast v telefonickém rozhovoru s hlavou italskou státu vyjádřil americký prezident Barack Obama. Organizace sdružující dárce krve vyzvala v postiženém regionu k mimořádným odběrům krve všech krevních skupin.

21:53

Podle agentury DPA záchranáři při prohledávání sutin místního kláštera vyprostili tři jeptišky. Dvě byly se zraněními převezeny do nemocnice, jedna byla ošetřena na místě. Záchranáři v doprovodu speciálně vycvičených psů narážejí někdy i kuriozní situace při komunikaci se zavalenými lidmi. V jednom případě museli uvízlou 80letou ženu ubezpečit, že se může vymočit, i když je oblečená, protože vyprošťování přece jen ještě potrvá. Její 47letou dceru, která v domě žila s ní, se již zachránit nepodařilo.

21:05

Italští záchranáři vyprostili po několika hodinách živou osmiletou holčičku, kterou zavalily trosky po dnešním zemětřesení ve střední Itálii.

20:25

Mapa agentury AFP ukazuje, kde se v Itálii a okolí za poslední rok objevily otřesy o síle vyšší než 2. Žluté body ukazují otřesy v tomto měsíci.

24.srpna 2016 v 18:30, příspěvek archivován: 24.srpna 2016 v 20:22

Italy quake struck notorious seismic hotspot https://t.co/GU9OL8bMIf pic.twitter.com/v2HZw5OaxQ

19:48
  • Jeden ze záchranářů nese pečivo lidem, kteří po zemětřesení zůstali bez zásob...
  • Záchranáři procházejí sutinami ve městě Amatrice (24. srpna 2016)
19:32

Obětí zemětřesení v Itálii je již 120. Novou bilanci oznámil italský premiér Matteo Renzi. Poslední údaj civilní ochrany byl 73 mrtvých.

19:21

Podle agentury DPA slíbil italský premiér Matteo Renzi uvolnit na pomoc postiženým oblastem 235 milionů eur (6,4 miliardy Kč).

19:02

Italský premiér Matteo Renzi ujistil, že každé z míst zasažených dnešním silným zemětřesením se dočká pomoci. Odpoledne navštívil městečko Amatrice, které patří k nejpostiženějším. Podle informací agentury ANSA už předtím zrušil v reakci na katastrofu všechny své schůzky. Renzi na místě poděkoval záchranným týmům za jejich úsilí. S šéfem civilní ochrany Fabriziem Curciem jednal o situaci a ujistil, že místní obyvatelé nebudou strádat kvůli nedostatkům v zásobování.

18:47

Italští záchranáři pokračují v intenzivním pátrání po lidech uvízlých v troskách po zemětřesení. Kromě mrtvých se jim daří vyprošťovat i řadu živých lidí. Agentura ANSA napsala, že ve městě Amatrice bylo slyšet chlapce neurčitého věku, jak pod troskami volá o pomoc. To záchranářům pomáhá při dalším pátrání v rozvalinách. Ve stejné části obce byla vytažena těla čtyř obětí, ale také dvě živé dívky společně s jejich matkou. Vyproštěni ze sutin byli i dva sedmiletí bratři. Jedno z dvojčat bylo převezeno v kritickém stavu vrtulníkem na jednotku intenzivní péče v metropoli Římě, kde ale nakonec podlehlo svým zraněním.

18:27

Italský Národní institut pro geofyziku a vulkanologii oznámil, že za posledních devět hodin zaznamenal více než 122 otřesů napříč regiony Lazio a Marche.

18:13

Dva stanové tábory vzniknou ve městech Pescara a Arquato del Tronto, uvedl šéf civilní ochrany regionu Le Marche Cesare Spuri. Další obyvatelé, kteří přišli o střechu nad hlavou, budou ubytováni například v budovách škol.

17:54

Podle aktuální bilance úřadu civilní ochrany bylo mezi 73 mrtvými i mnoho dětí.

24.srpna 2016 v 10:16, příspěvek archivován: 24.srpna 2016 v 17:43

#terremoto #illica il paese dei balocchi. Ora non c'e' piu'. pic.twitter.com/oisqPrtp02

17:33

„Okamžitě jsem si zapnula telefon, abych viděla, kde bylo epicentrum, a v jaké hloubce. Po těch letech v Itálii už vím, co je důležité vědět, jak se zachovat, kam jít,“ popsala ranní zemětřesení z Itálie Češka Karla Šimonovská-Slezáková na blogu iDNES.cz (celý příspěvek si můžete přečíst na blogu autorky).

17:14

Dnešní zemětřesení je v Itálii čtvrté nejhorší za posledních padesát let. Nejničivější zemětřesení je z roku 1980. Otřesy o síle 7,2 si tehdy na jihu země v oblasti Neapole vyžádaly 2914 obětí.

16:59
  • Muž se snaží pomoci ženě před zřícenou budovou (24. srpna 2016)
  • Zničená auta v Amatrice (24. srpna 2016)
16:37

Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že Německo je připraveno Itálii poskytnout potřebnou pomoc. „Fotografie z místa jsou strašlivé. Budeme připraveni udělat vše, co můžeme, abychom Itálii pomohli,“ řekla Merkelová na tiskové konferenci v Estonsku, kde je v současnosti na státní návštěvě.

16:16

Podle předsedkyně Poslanecké sněmovny italského parlamentu Laury Boldriniové, která navštívila své rodiště Marche ve střední části země, nezbylo z této vesnice vůbec nic. „Vypadá to, jak kdyby byla vybombardovaná,“ řekla.

15:56

Podle aktuálních údajů italského Úřadu pro civilní ochranu při zemětřesení zemřelo 73 lidí.

15:36

Pomoc posílá do zasažené oblasti i Vatikán. Šest jeho hasičů bude pomáhat ve městě Amatrice.