Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zemětřesení nezpůsobilo velké škody

  13:15aktualizováno  13:15
Středně silné zemětřesení, které v úterý časně ráno postihlo střední Evropu v Rakousku nezpůsobilo velké materiální škody, nikdo nezemřel, ani nebyl zraněn. Chvění půdy vyděsilo i Maďary a Slováky. Otřesy půdy vyrhly ze spánku rovněž obyvatele jižních, západních, středních Čech a jihu Moravy. Jadernou elektrárnu v Temelíně zemětřesení s epicentrem jižně od Vídně neohrozilo.

"Elektrárna je projektována jako seizmicky odolná konstrukce," řekl pro Český rozhlas mluvčí  temelínské elektrárny Milan Nebesář. Všechny stavby a zařízení jsou podle Nebesáře projektována tak, aby vydržela o hodně větší otřesy. Na jihu Čech lidé pocítili středně silné zemětřesení o síle asi 4,8 stupňů  Richterovy škály s centrem  ve východním Rakousku.

Zemětřesení pocítili i někteří obyvatelé Sušice na Klatovsku. "K ránu, když začalo svítat, nás s manželem probudilo drnčení skříní. Posadila jsem se na postel, a říkala si, co se asi děje. V ten moment se zachvěl celý dům. Bylo to velmi nepříjemné a stísňující. Pak se mi najednou začalo třást celé tělo. Byl to spíše vnitřní pocit, protože manžel, kterého jsem se ze strachu chytila za ruku, říkal, že nic necítí," popisuje nepříjemné probuzení Alena Weberová ze Sušice, která podobné pocity už několikrát zažila.

"Asi jsem na takové věci citlivější. Vždy se opožděně dozvídám, že někde ve světě bylo zemětřesení," přiznává zdravotní sestra, která si nikdy netroufala o svých zažitcích s nikým, kromě manžela, hovořit. "Nechtěla jsem, aby si lidé mysleli, že jsem nenormální. Odhodlala jsem se zavolat na měřicí stanici do Kašperských Hor, kde mi otřesy potvrdili. V práci většina kolegů zemětřesení zaspala. Pouze jednoho lékaře probudilo drnčení nábytku," říká žena, že nebyla sama, kdo otřesy pocítil.

Kvůli slabým otřesům půdy, které rozdrnčely nádobí, lustry, ale i nábytek, volali  vyděšení obyvatelé jižní Moravy v úterý brzy ráno na brněnský Ústav fyziky země i do jihomoravských meteorologických stanic. "Slabé otřesy zemské půdy s lokální amplitudou kolem čtyř stupňů naměřily i naše přístroje například ve Vranově u Brna," potvrdila Irena Mattušová z Ústavu fyziky země v Brně.

Problémy se zemětřesením měli i pracovníci Jihomoravského muzea ve Znojmě. "Zemětřesení totiž zaznamenal i náš alarm systém v muzeu. Ráno jsme proto běhali po budově s policií a kontrolovali, zda je vše v pořádku," sdělil historik umění Libor Šturc z muzea.

Otřesy o síle 4,9 stupňů Richterovy škály probudily i obyvatele Bratislavy, jižního a jihozápadního Slovenska chvěním nábytku a cinkáním skla. Podle odborníků z Geozifykálního ústavu Slovenské akademie věd by se středně silné otřesy mohly opakovat.

Desítky hlášení zemětřesení vyřizovali od úterního časného rána pracovníci českobudějovického hydrometeorologického ústavu a geofyzikálního ústavu v Praze. "Vzbudil mě pocit, jako když se se mnou houpá válenda. V sekretáři se klepaly skleničky. Až do rána jsem strachy nesnula," líčíla důchodkyně z českobudějovického sídliště Jaroslava Mlsová.

"Šlo o středně silné zemětřesení o síle 4,5 až 5,3 Richterovy stupnice," řekl o rakouském zemětřesení Jan Zedník z pražského geofyzikálního ústavu.

Jih České republiky podle Zedníka vždy zasáhne zemětřesení z oblasti Alp. Na Velikonoce 1998 lidé v Čechách podle něj pocítili otřesy ze silného zemětřesení, které postihlo Slovinsko.

"Volala také jedna paní z Českých Budějovic, že sice zemětřesení nepocítila, ale od půl do třičtvrtě na pět, to znamená necelou půlhodinu před otřesem, uklidňovala papouška, který nebyl k utišení," uvedl Zedník.

Naposledy prošla podle něho od jihu podobná vlna před dvěma lety, kdy ji lidé pocítili na Chebsku, v Budějovicích vystrašilo  zemětřesení obyvatele v roce 1976, kdy někteří lidé dokonce ve zmatku opouštěli paneláky. Jeho střed byl na severu Itálie.

Úterní otřes zaznamenali podle Zedníka lidé i v Praze-Průhonicích.

Východ Rakouska a západ Maďarska postihlo v úterý časně ráno podle odborníků nejsilnější zemětřesení za posledních 20 let.

V Rakousku měly záchvěvy půdy o síle nejméně 4,8 stupně Richterovy škály epicentrum v Dolních Rakousích, pocítili je však i obyvatelé Vídně, Štýrska a Korutan. Rakouská policie zaznamenala řadu telefonátů o otřesech od obyvatel v různých částech země. Lidé popisovali, že se chvěly stěny domů. Ze zdí některých domů dokonce vypadávaly cihly. Zemětřesení nezpůsobilo velké materiální škody, nikdo nezemřel, ani nebyl zraněn.

Centrum o desetinu slabšího zemětřesení v Maďarsku zaměřili odborníci zhruba šedesát kilometrů jihozápadně od Sopronu. Otřesy půdy cítili zejména obyvatelé maďarského Sopronu a jeho okolí. Lidé podle agentury MTI vypovídali, že cítili otřesy půdy pod nohama, v bytech se "pohybovaly" lustry, nábytek, talíře, sklenky a na mnoha místech se spustila poplašná zařízení.

Klasifikace zemětřesení podle Richterovy stupnice:

Stupeň Richtera

Projevy

Odhadnutá četnost za rok

do 2,5

není pociťováno, zaznamenáno pouze přístroji

900.000

2,5 - 5,4

pociťováno, ale škody jsou velmi malé

30.000

5,5 - 6,0

drobné poruchy na stavbách

500

6,1 - 6,9

destruktivní v zalidněných oblastech

100

7,0 - 7,9

velké škody, závažné zemětřesení

20

8,0 a více

velké zemětřesení způsobující úplnou destrukci měst a vesnic v okolí epicentra

jednou za 5 let

Zdroj: http://sun.ujep.cz/~hosek/G_KAP3.htmiGLOBE: Informace o Rakousku a Maďarsku.

Červené tečky vyznačují místa, která jako epicentrum udaly rakouská a maďarská seizmologická stanice, 11. července 2000.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zeman u Kisky o dobrých vztazích: Slováka jsem jmenoval českým premiérem

Prezident Miloš Zeman na své poslední zahraniční cestě před vypršením mandátu...

Prezident Miloš Zeman v úterý zavítal na Slovensko. Jde o jeho poslední cestu do zahraničí před lednovými...

Výbuch plynového terminálu v Rakousku zabil člověka, jednadvacet zranil

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si v úterý...

ANALÝZA: Dny hněvu? Zatím ani náhodou, Palestinci jsou apatičtí

Palestinci se bouří proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat...

Měla to být třetí intifáda, ale kdyby takhle vypadaly ty dvě předchozí, všichni by dávno zapomněli, že vůbec byly....Najdete na iDNES.cz