Doufám, že je mrtvá. Hledání přeživších v mexické metropoli ovládl chaos

  12:33aktualizováno  12:33
Po středečním zemětřesení v Mexiku připomíná dříve prosperující čtvrť La Condesa v metropoli ruiny. Z těch se v nastalém chaosu snaží lidé vyprostit přeživší. Příbuzní už ani nedoufají, že se to podaří. Další lidé míní, že by se pomoci měli chopit odborníci. V troskách už je moc lidí a i pro ně to začíná být nebezpečné.

Muž uvězněný pod troskami budovy dostává napít, zatímco čeká na záchranu. Zemětřesení v Mexiku zabilo více než dvě stě lidí. (19. září 2017) | foto: AP

Servírka Casandra Hidalgová vyběhla z kavárny přes ulici tak akorát, aby viděla, jak se sedmipodlažní dům ve čtvrti La Condesa sune k zemi. „Spadl přímo před našima očima, lidé běhali kolem, ale od té doby, co tu stojíme, z budovy nikdo nevyšel,“ popsala pro britský Guardian.

Fotogalerie

La Condesa bývala jednou z nejvíce prosperujících čvrtí v mexické metropoli. Nyní se jí každou chvíli ozve výkřik dobrovolníků „ticho, ticho!“. Snaží se zachytit volání přeživších pod troskami.

Sedmaosmdesátiletá matka Monicy Saavderové byla zrovna v domě, když ničivé zemětřesení udeřilo. 

„Modlím se, aby byla mrtvá a nebyla někde zaživa uvězněná,“ říká žena, zatímco utěšuje matčinu pomocnici v domácnosti, která přežila jen díky tomu, že krátce předtím odešla vyřídit pochůzky.

Zemětřesení s ohniskem v relativně velké hloubce 51 kilometrů velmi silně rozechvělo ulice a domy v metropoli vzdálené zhruba 120 kilometrů. Mexiko ležící v neklidné tektonické oblasti se dosud vzpamatovává z otřesů, které předminulý týden zasáhly především jižní státy Oaxaca, Chiapas a Tabasco. Zemětřesení o síle 8,2 stupně zabilo téměř stovku lidí (psali jsme zde). 

Zemětřesení v Mexiku pohřbilo 22 dětí ve škole, zemřelo přes dvě stě lidí

Ke středečním otřesům došlo přesně 32 let po jiném, mnohem ničivějším zemětřesení. To v roce 1985 město naprosto zničilo a zabilo nejméně pět tisíc a podle jiných zdrojů až deset tisíc lidí. 

„Jsem rozrušená, nemohu přestat plakat. Je to stejná noční můra jako tehdy v pětaosmdesátém,“ řekla agentuře AFP dvaapadesátiletá Georgina Sanchezová v centru města, které vypadá, jako by se přeneslo do této etapy mexické historie.

„To není možné, že se to stalo také 19. září!,“ pláče s třesoucíma se rukama sekretářka Lucia Solisová. „Lidé byli velmi nervozní, jednu ženu jsem viděl omdlít. Lidé pořád pobíhali kolem,“ dodává o něco dál třiačtyřicetiletý Alfredo Aguilar.

Mezi zničenými budovami - úřady informovaly o padesátce domů, ze kterých se staly ruiny - se line také pach plynu. „Nekuřte! Nekuřte!“ varují proto naléhavě záchranáři, kteří se obávají, že při zemětřesení mohly popraskat plynovody. 

„Tady jsou uvěznění lidé,“ zakřičí žena poblíž budovy, ve které ještě před několika hodinami byla místní klinika. Záchranáři i místní obyvatelé rychle zformují lidský řetěz, aby odklidili kusy betonu a popadané stromy a mohli pacienty na nosítkách nebo kolečkových křeslech vytáhnout z pod trosek. 

„Je tu chaos, lidé chtějí pomoct, ale správně by to tu měla vést civilní obrana. Na troskách je příliš mnoho lidí, což je nebezpečné pro všechny,“ míní zaměstnanec mexického ministerstva školství a člen bezpečnostní brigády Israel Belmonte.

A frustrace narůstá. „Nestůjte tam, pomozte přece! Každý musí pomoct, proč nic neděláte,“ křičí neznámý muž na skupinu policistů.

Při zemětřesení zahynulo nejméně 216 lidí, z toho více než polovina v hlavním městě země. Mezi mrtvými je i 22 dětí, jejichž těla vytáhli z budovy zřícené školy. Dalších 30 dětí a osm dospělých se pohřešuje. Mezi oběťmi ani zraněnými nejsou žádní Češi.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Další z rubriky

Tuaregové za svůj stát bojovali věčnost, pak jim ho ukradli islamisté

Tuareg stojí na archivním snímku před starobylým Timbuktu v Mali (19. března...

Modrý národ Tuaregů po řadě marných povstání vyhlásil před šesti lety nezávislost na severoafrickém Mali. Ta jim však...

Západní Jeruzalém je hlavním městem Izraele, uznala Austrálie

Desítky tisíc Izraelců pochodovaly v rámci oslav Dne Jeruzaléma ulicemi tohoto...

Australská vláda se rozhodla oficiálně uznat západní Jeruzalém za hlavní město Izraele. Ambasádu z Tel Avivu do...

Na Ukrajině vznikla nová pravoslavná církev. Chce nezávislost na Rusku

Na Ukrajině vznikla nová pravoslavná národní církev, jejímž nejvyšším...

Představitelé ukrajinských pravoslavných církví v sobotu na sněmu v Kyjevě schválili sloučení svých organizací v...

Najdete na iDNES.cz