Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zemědělci protestovali proti kvótám na mléko

  19:14aktualizováno  19:14
Na pražské Letenské pláni protestovalo zhruba 500 soukromých zemědělců asi s dvaceti traktory proti zavedení kvót na mléko, které mají začít platit 1. dubna 2001. Pak se přesunuli před Úřad vlády. Kabinet schválil zavedení systému mléčných kvót 23. listopadu. Zablokovanou dopravu mezi Letenskou plání a Srakovkou operativně řešila policie.

Fencl bude regulovat trh s mékem. Nikdo o to nestojí, čtěte ZDE
Systém kvót podle Asociace soukromého zemědělství neumožňuje rozvoj konkurenceschopných podniků. Zavedení kompenzačních plateb prý zvyšuje prodejní cenu mléka, což umožní neefektivním producentům pokračovat ve výrobě.

Zemědělci: Systém je byrokratický
Systém zároveň brání novým soukromníkům začít v tomto oboru podnikat bez souhlasu státu. Navíc podle soukromých zemědělců představuje větší byrokracii, vytváří možnost korupce a zavedení černého obchodu s kvótami.

Kromě protestní akce v Praze hodlá asociace v okamžiku, kdy nařízení vyjde ve Sbírce zákonů, podat proti němu stížnost k Ústavnímu soudu. Kromě Ústavy údajně systém mléčných kvót porušuje také Listinu základních práv a svobod, zákon o hospodářské soutěži a o Státním zemědělském intervenčním fondu.

Argument ministerstva zemědělství, podle kterého mají kvóty malým zemědělcům zajistit budoucnost, považuje Asociace soukromého zemědělství za lživý.

"Žádná přidělená kvóta nikdy nezajistí, že mlékárna od soukromého zemědělce mléko nakoupí a zaplatí," uvedl na demonstraci člen asociace Josef Stehlík. Kvóty považují soukromí zemědělci za administrativní povolení výroby mléka státem.

Neslučitelnost nařízení s právním systémem ČR nemůže být podle předsedy asociace Stanislava Němce odůvodněna existencí obdobného systému v EU.

Připomněl, že navíc v žádné z mezinárodních dohod upravujících vztahy mezi ČR a EU nejsou uvedeny podmínky pro zavádění produkčních kvót.

Je to demonstrace proti vstupu do EU, řekl mluvčí ministerstva zemědělství
Mluvčí ministerstva zemědělství Pavel Kovář, který demonstrantům před budovou Úřadu vlády rozdal stanovisko ministra zemědělství Jana Fencla k zaváděným kvótám, protest označil za první demonstraci v ČR proti vstupu do EU.

Představitelé soukromých zemědělců podle něj totiž odmítají regulace běžné v EU, které po vstupu bude ČR muset dodržovat.

Protesty komplikovaly dopravu
Eva Brožová, mluvčí pražské policejní správy, potvrdila, že situaci na Letné od rána monitorovali dopravní policisté. Po dobu pochodu zemědělců z Letné na vládu některé ulice krátkodobě uzavírali nebo omezili provoz.

"Kvůli pochodu zemědělců z Letné k vládě jsme odklonili z běžných tras tramvaje číslo 12 a 17. Ze stanice Malostranská nejezdí po nábřeží, ale přes Klárov, Špejchar, dále na Letnou a Strossmayerovo náměstí, odkud pokračují po své trase," uvedla Blažena Jůzová z tiskového oddělení Dopravních podniků. "Omezení potrvá dokud to bude nutné," dodala.

Zhruba 300 až 400 zemědělců se vydalo z pražské Letenské pláně před Úřad vlády, aby protestovali proti nařízení vlády, které stanoví produkční kvóty mléka na léta 2001 až 2005 (12. prosince 2000).

Zhruba 300 až 400 zemědělců se vydalo z pražské Letenské pláně před Úřad vlády, aby protestovali proti nařízení vlády, které stanoví produkční kvóty mléka na léta 2001 až 2005 (12. prosince 2000).

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...Najdete na iDNES.cz