Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zemědělci odmítají kvůli dotacím Lisabon, proti smlouvě brojí i katolíci

  14:56aktualizováno  14:56
Lisabonská smlouva trápí kromě politiků i rolníky či církevní představitele. Podle Agrární komory by měla být ratifikována jen tehdy, budou-li mít čeští zemědělci stejné podmínky jako kolegové ze starých zemí Unie. Biskupové se zase obávají důsledků schválení Charty lidských práv EU.

Zemědělci varují: pokud se nezmění podmínky, budou usilovat o to, aby nebyla ratifikována Lisabonská smlouva. | foto: Soňa LechnerováiDNES.cz

Agrární komora, která zastupuje osmdesát procent českých zemědělců, odhlasovala výhrady k Lisabonské smlouvě v rámci usnesení svého sněmu na začátku března, sdělil iDNES.cz její šéf Jan Veleba.

Komora si stěžuje na nerovné podmínky českých zemědělců v Unii a navrhuje neratifikovat smlouvu, dokud se tyto podmínky nezlepší. Dnes právě kvůli své složité situaci několik tisíců zemědělců protestovalo v Praze.

Veleba na demonstraci připomněl, že má podporu prezidenta. Hrozí, že dokud se podmínky nezmění, budou zemědělci dělat všechno pro to, aby nedošlo k ratifikaci Lisabonské smlouvy.

Prahou šlo osm tisíc farmářů

do ulic si přivedli krávy, na protest rozlévali mléko

Komora už dříve oslovila prezidenta Václava Klause, výhrady shrnula v dopise z 9. ledna. List kromě Veleby podepsali i předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Zdeněk Koubek a předseda Zemědělského svazu České republiky Miroslav Jirovský.

"Velmi závažným celoevropským a naším národním tématem současného období je nesporně ratifikace Lisabonské smlouvy. Dovolujeme si připomenout, že v této záležitosti v zásadě sdílíme vaše názory řečené mimo jiné v novoročním projevu," píší zástupci českých zemědělců Klausovi v dopise, který má redakce iDNES.cz k dispozici.

Stejné platby už od příštího roku

"Českým zemědělcům, které reprezentujeme, rovněž nejde o nic jiného než o to, aby Evropská unie byla prostorem skutečně demokratickým. Je smutnou skutečností, že čeští zemědělci při uplatňování Společné zemědělské politiky ze strany EU demokratický přístup postrádají," uvádí se v dopise.

Na prezidenta a premiéra se zemědělci obracejí s návrhem, aby Česko využilo své předsednické pozice a prosadilo požadavek plné přímé platby z rozpočtu EU i pro zemědělce z nových členských zemí. Ty mají být vyrovnané až od roku 2013, zemědělci ale požadují, aby k narovnání podmínek došlo už od roku 2010. Až teprve tehdy bude pro ně Lisabonská smlouva akceptovatelná.

Prezident zemědělcům odpověděl a pro jejich zájmy vyjádřil pochopení. Česká republika podle něj v rámci současného předsednictví jistou možnost pokusit se jednat o změně stávajících poměrů má. "Že to jde, ukázal postup francouzského ministra zemědělství, jehož země předsedala EU v druhé polovině minulého roku, kdy ministr prosadil pro francouzské zemědělce 250 milionů nad rámec přiznaných dotací," odepsal jim.

Biskupové proti Chartě práv EU

Problém s Lisabonskou smlouvou mají i katolíci. Těm pro změnu vadí Charta lidských práv Unie, která je součástí smlouvy a reguluje především řadu etických otázek lidského života, jako jsou například potraty, eutanazie, sexuální výchova či manželské svazky.

V reakci na rezoluci o stavu dodržování lidských práv v zemích Unie, kterou europarlament přijal v lednu, vydala Česká biskupská konference prohlášení, ve kterém Chartu kritizuje.

"Považujeme za opovážlivé, že k odůvodnění zásahů do suverenity členských států Evropské unie byla využita Charta základních práv Lisabonské smlouvy, která ještě nenabyla právní účinnosti. Z pohledu občanů České republiky jde o zvláště citlivou záležitost," shodli se biskupové v dopise, který podepsal předseda České biskupské konference a olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Zprávu katolíci adresovali i českým europoslancům. "Děti mohou být například subjektem sexuální výchovy, aniž by rodiče měli právo ovlivnit rozsah nebo typ výchovy," uvedl europoslanec Vladimír Železný jeden z možných dopadů charty, před kterým katolická církev varuje.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...Najdete na iDNES.cz