Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Země zbraní, svobody a pravidelných masakrů

  10:52aktualizováno  10:52
Prvního ozbrojeného Američana jsem potkal v texaském městě Abilene. Měl tričko, mohutné tenisky, jaké se tehdy nosily, a u pasu pouzdro a v něm pistoli. Byl na nákupu, s sebou dvě malé děti. A bylo zřejmé, že to není policista ani člen ochranky, jen ozbrojený občan.

Mrtví ve Virginii jsou daní za svobodu, kterou chtějí Američané mít, protože v ni věří | foto: Reuters

Tu pistoli měl, jako jiný nosí brýle na nose.

Když potkáte cizího chlapa s pistolí u boku a není to policista, máte divný pocit. Jste v jakési nevýhodě. Jako byste byli nazí.

Ne že bych měl nějaké obavy. Šílení střelci byli teprve budoucností a Ameriku děsila jiná věc: děti, které se zastřelily samy, když si hrály se zbraněmi svých otců. Byla to úplná epidemie.

Jedna věc však byla stejná jako teď: po každém zastřeleném dítěti si Amerika drásala duši kvůli své zatvrzelé lásce ke zbraním – a pokaždé nakonec došla k závěru, že se jich nemůže vzdát. Přestala by být sama sebou.

Většina Američanů věří ve své právo nosit zbraně jako "poslední obranu občanů proti tyranii". Vzít nám zbraně, to je jako vzít nám svobodu, řeknou vám. Tenhle nápad jim přijde stejně absurdní jako zakázat auta proto, že se v nich zabíjejí.

Amerika je taková. Je to země vyrostlá na víře ve svobodu, která se musí stále bránit. Zatímco my spoléháme na stát či někoho zvenčí, Američan spoléhá sám na sebe. A tak potřebuje zbraň.

Kolem nich si vypěstoval celou mytologii, která okouzlila i svět, přestože mnohé z mýtů jsou hodně přifouklé: třeba v Dodge City, nejdivočejším městě Divokého západu, bylo za deset nejhorších let zastřeleno ve skutečnosti jen patnáct mužů.

Amerika je zemí, kde když o někom řeknete, že je "son of a gun", je to skoro jako chlapské poplácání. Země, kde zabírají reklamy, jež zní jako v komiksu, třeba: "Tvůj magnum. Neodcházej bez něj z domova."

Je to země sloganu, že lidi nezabíjejí zbraně, nýbrž jiní lidé, byť fakta ukazují, že čím víc zbraní, tím víc příležitostí.

A je to také země, kde je ročně zastřeleno 11 000 lidí.

Jistě, masakry se výjimečně staly i ve světě beze zbraní. V Německu, ve skotském Dunblane. Ale naopak Švýcaři mají zbraně v každé skříni – a nic.

Náhoda, ten zlomyslný skřet dějin, tomu chtěla, že pět dní před krvavou lázní ve Virginii měla sjezd Národní střelecká asociace, největší obhájce práva vlastnit a nosit zbraň v Americe. Svoji existenci označila jako "oslavu americké svobody".

V tom případě mrtví ve Virginii jsou daní za tuto svobodu, kterou chtějí Američané mít, protože v ni věří. Zřejmě jim přijde, že se to vyplatí. Stejně jako my dál jezdíme v autech, přestože některá bývají jako odjištěná zbraň.

A tak sebezničující americká láska ke zbraním bude pokračovat i za vysokou cenu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ŽIVĚ: Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

I po několika hodinách stále stojí doprava na dálnici D1, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémové místo, a...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz