Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Země přežila výbuch supernovy

  13:16aktualizováno  13:16
Velmi těžké hvězdy končí svůj život výbuchem, při kterém jsou většinou doslova roztrhány. Výbuch supernovy je jedním z nejenergetičtějších, a tedy i potenciálně nejnebezpečnějších dějů, se kterými se ve vesmíru můžeme setkat. Vědci již desítky let spekulují o následcích takového výbuchu pro život na Zemi, kdyby k němu došlo u nějaké z blízkých hvězd. Důkazy o tom, že by v blízkosti Země k takovému jevu někdy došlo, dosud chyběly. Američtí vědci v lednu oznámili, že zřejmě takové důkazy našli.

Přibližně 420 světelných let od nás ve směru souhvězdí Štíra a Kentaura se nachází skupina mladých hvězd, která patří mezi tzv. OB asociace. Jde o velmi mladé hvězdy vzniklé přibližně ve stejnou dobu z temných mračen mezihvězdného prachu a ještě nerozptýlené mezi ostatní hvězdy Galaxie.

Umíme říct, kde byla OB asociace před 11 miliony let
Protože se asociace nachází poměrně blízko našeho Slunce, je její pohyb v mezihvězdném prostoru velmi dobře měřitelný. Dnes dokážeme vystopovat, kde byla asociace, až 11 milionů let zpět.

Další detailní měření ukázala, že lze hvězdnou asociaci rozdělit na tři skupiny podle doby vzniku (před 2 a 11 miliony let), které se vyvíjely poměrně nezávisle na sobě. V každé skupině docházelo k výbuchům supernov přibližně jednou za milion let.

Za posledních 11 milionů let tak v části Galaxie okupované touto hvězdnou asociací vybuchlo asi 20 supernov. Některé z nich pak v době, kdy byla asociace jen 120 světelných let od naší planety. Kdyby k tomu došlo, musely by se najít na Zemi nějaké následky takové události.

Výbuch supernovy doprovází rázová vlna
Po výbuchu supernovy se totiž začne okolním prostorem šířit mohutná rázová vlna, která s sebou odnáší materiál vybuchnuvší hvězdy. Při výbuchu samém dochází díky extrémním fyzikálním podmínkám ke vzniku různých izotopů a radioaktivních prvků, které by jinak nevznikly.

Naši planetu před takovou rázovou vlnou chrání Slunce. Ono samo je totiž zdrojem velkého množství rychle se pohybujících částic, a navíc je opatřeno magnetickým polem. Plynná složka vlny ze supernovy nemůže překročit hranice sluneční soustavy. V případě prachu to tak jisté není. Zdá se, že těžší částice se mohou přiblížit až k Zemi.

Důkaz - izotop železa na dně oceánu
V roce 1999 provedla jiná skupina vědců měření chemického složení zemské kůry na dně hlubokého oceánu. Zjistila tam přítomnost zvýšeného množství izotopu železa 60Fe, což by mohl vysvětlit právě výbuch supernovy.

Zvýšené množství izotopu železa bylo nalezeno ve třech vrstvách, nejvíce pak ve vrstvě staré 1,5 až 3 miliony let. To odpovídá době, kdy ve hvězdné asociaci vybuchla jedna ze supernov.

Američtí vědci se tedy domnívají, že přibližně před 2 miliony let vybuchla supernova tak blízko Země, že to závažně poškodilo hladinu ozonu v atmosféře. Podle přibližných výpočtů byla snížena úroveň ozonu asi o 60 % v polárních oblastech a o 20 % kolem rovníku.

Ultrafialové sluneční záření, které tak mohlo snadněji pronikat zemskou atmosférou, mohlo na pomezí třetihor a čtvrtohor výrazně zasáhnout do vývoje klimatu i života. Zvýšená úroveň záření mohla ovlivnit zejména mořský ekosystém (třeba redukcí fytoplanktonu).

Zvýšená úroveň záření byla patrnější v rovníkových oblastech (na rovník dopadají sluneční paprsky pod větším úhlem, a přinášejí tam tak více energie.) Pro představu: před dvěma miliony let si již po Zemi vykračoval mamut, existovaly nižší formy vývojového stadia člověka a vyvinuly se i dnes známé živočišné a rostlinné druhy. Další výzkum by pak mohl říci, zda naši planetu nemohly ovlivnit supernovy běhe m jejího vývoje vícekrát.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Američané v Sýrii staví armádu s Kurdy. Teroristy rozdrtíme, hrozí Turci

Bojovníci Syrských demokratických sil (SDF) v Rakce. (16. října 2017)

Spojené státy oznámily, že na severu Sýrie vznikne jednotka o 30 tisících vojácích. Ti by měli ochránit území, které...

Příliv běženců do Německa loni rapidně klesl, o azyl jich žádalo 187 tisíc

Běženci čekají v Berlíně na registraci (1. února 2016)

Do Německa loni přišlo 186 644 žadatelů o azyl - poprvé po několika letech tak jejich počet klesl pod 200 000. Na...

Trumpovo zdraví je vynikající, prohlásil jeho lékař po zdravotní prohlídce

Donald Trump

Zdravotní stav Donalda Trumpa je vynikající. Oznámil to v úterý lékař Bílého domu Ronny Jackson na základě výsledků...

Najdete na iDNES.cz