Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Země podpoří vznik speciálních sil

  0:01aktualizováno  0:01
Varšava - Kanada vítá plán USA na vytvořeních nových speciálních sil rychlé reakce NATO, které by byly schopny bleskově a účinně zasáhnout kdekoliv na světě. Americký návrh přednesl na zasedání ministrů obrany členských zemí Aliance americký ministr Donald Rumsfeld. Speciální síly by čítaly až dvacet tisíc vojáků a byly by vybaveny nejmodernějšími zbraněmi a technikou. Součástí by měly být i protichemické a protibiologické jednotky, námořnictvo a letectvo.

"Je to velmi dobrý plán. Nové mnohonárodní jednotky by byly schopny čelit novým hrozbám," konstatoval kanadský ministr obrany John McCallum s tím, Kanada je již nyní připravena do nových jednotek začlenit několik set svých vojáků.

O vzniku nových sil okamžité reakce by měli nejvyšší představitelé Severoatlantické aliance diskutovat na pražském summitu v listopadu. Pokud v Praze přijmou takovou myšlenku, Aliance by podle kanadského ministra McCalluma mohla začít budovat nové síly v horizontu dvou let.

Skeptici však předesílají, že například právě kanadské ozbrojené síly jsou již nyní nedostatečně financovány a nejsou schopny se účastnit několika aliančních misí současně. "Jsou tu jisté problémy, ale myslím, že v tomto ohledu je vyřešíme," uvedl McCallum.

Podobně vítá myšlenku na vznik nových sil i Norsko. "Je to pozitivní myšlenka. Už jsme odstartovali reorganizaci norské armády," sdělila norská ministryně obrany Kristin Krohnová Devoldová. 

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

Do Afghánistánu zamíří další čeští vojenští instruktoři a pyrotechnici

Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu

Do alianční mise v Afghánistánu by měli zamířit další čeští vojáci. Armáda plánuje rozšíření stávajícího kontingentu o...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz