Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zemanův plukovník Zbytek: Že jsem byl ruský špion? To je nesmysl

  8:59aktualizováno  8:59
Komunistický vojenský plukovník Zdeněk Zbytek objasnil MF DNES část svých aktivit v zemích Sovětského svazu, kvůli kterým jej monitorovala tajná služba BIS. Popřel, že by pracoval jako ruský špion. Jako manažer Strany práv občanů chce dostat expremiéra Miloše Zemana do parlamentu.

Zdeněk Zbytek na archivním snímku z roku 1993. | foto: Vladimír ČerníkČTK

Zbytek, který proslul "bojovým" projevem z prosince 1989, se s novináři baví jen zřídka.

Včera v rozhovoru pro MF DNES objasnil alespoň část svých aktivit v zemích bývalého Sovětského svazu, kvůli kterým ho v minulosti monitorovala tajná služba BIS. Zbytek s východními zeměmi udržuje velmi úzké kontakty, v Praze má dokonce kancelář v budově patřící Rusku.

"Předpokládám, že kdybych byl nějaký špion, tak už mě dávno předvolali k vysvětlení nebo zahájili trestní stíhání pro špionáž. Mé údajné špionství je lež," řekl Zbytek.

"Moje obchodní aktivity se zeměmi bývalého Sovětského svazu nejsou bezpečnostním rizikem. Pomáhám stavět elektrárny, vyvážím trolejbusy, autobusy, náhradní díly na lokomotivy. Vyvezl jsem toho za několik miliard a platím našemu státu velké daně," říká Zbytek.

Manažer Zemanovy strany se redakci ozval, protože se cítí uražen slovy disidenta a porevolučního ministra obrany Luboše Dobrovského, který o něm v úterním vydání prohlásil, že v prosinci 1989 "nabídl na sjezdu rolníků svou tankovou divizi na ochranu socialismu".

Oddaný socialismu

"To není pravda," říká Zbytek a hrozí Dobrovskému žalobou.

Archivní videonahrávka ze sjezdu mluví poměrně jasně. "Jako představitel bojových divizí a pluků zdravím jednání vašeho sjezdu. (...) Žádáme vládu Československé socialistické republiky, aby prosadila v naší společnosti přísné respektování platné ústavy, zákonů a norem všemi občany bez rozdílu a aby vzala k odpovědnosti ty, kteří veřejně hanobili hlavu státu a vrchního velitele ozbrojených sil Československé socialistické republiky," řečnil Zbytek.

Nezapomněl zdůraznit, že jeho tanková divize nese "čestné jméno prvního dělnického prezidenta Klementa Gottwalda". Týden předtím hovořil tehdejší ministr obrany Milan Václavík o nutnosti rozprášit protikomunistické demonstrace silou.

"Události se ale vyvíjely rychle a v době, kdy Zbytek hovořil, už vojenský zásah nepřipadal v úvahu. Z jeho projevu jasně plyne oddanost socialismu," říká šéf Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma.

"Když jsem viděl, jak komunisté jednomyslně zvolili Václava Havla prezidentem, odplivl jsem si a šel od nich pryč," vypráví dnes Zbytek.

Bývalý komunistický velitel se po roce 1989 dokázal velmi rychle zorientovat. Ve velkém rozjel obchody s Ruskem a dnes je z něj milionář. Zemanovu Stranu práv občanů vede společně s dalšími dvěma muži s těsnými kontakty na Rusko.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti, že by byl premiér

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Vnitro podalo stížnost na soud kvůli strhávání tibetských vlajek

Opoziční zastupitelé a další účastníci happeningu v Hradci Králové zamávali...

Ministerstvo vnitra podalo ve středu večer kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu proti verdiktu Městského soudu....

Najdete na iDNES.cz