Zemanovu petici za přímou volbu na Hrad podpořilo přes 100 tisíc lidí

  11:05aktualizováno  11:29
Nebývalou podporu získala petice za přímou volbu prezidenta, pod níž sbírali podpisy lidé ze Strany práv občanů Miloše Zemana. Podařilo se jim nasbírat více než 100 tisíc podpisů. Politici se o způsobu volby hlavy státu zatím jen marně dohadují, spor je o to, zda má být přímá volba spojena se změnou prezidentových pravomocí.

Petici strany Miloše Zemana za zavedení přímé volby prezidenta podepsalo 100 439 občanů. | foto: Petr Topič, pro iDNES.cziDNES.cz

Zatímco strany vládní koalice to nepovažují za nutné, pro ČSSD je to zatím podmínka pro souhlas se změnou Ústavy, která by přímou volbu nástupce Václava Klause umožnila.

Vládní návrh změny ústavy počítá s tím, že novou hlavu státu by občané volili podobně jako senátory, tedy ve dvou kolech. Kandidáty na Hrad by přitom kromě 20 poslanců či 10 senátorů mohlo peticí navrhnout i 50 tisíc občanů.

"Petiční akce za přímou volbu prezidenta, starostů, primátorů a hejtmanů byla mimořádná především proto, za jak krátkou dobu se počet podpisů pod petici podařilo sesbírat," řekl předseda SPOZ Vratislav Mynář. Podpisy strana sbírala dva měsíce.

"Není to petice na podporu konkrétního kandidáta, ale za přímou volbu. Prezident je jen jeden, ale starostů je okolo šesti tisíc," prohlásil bývalý premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman. Svou účast v prezidentské volbě v roce 2013 podmiňuje právě zavedením přímé volby.

Přesný počet podpisů, které strana nasbírala, je 100 439. Předá je petičnímu výboru Sněmovny. SPOZ se ale obává, že přes slovní proklamace politiků parlamentních stran bude přímá volba smetena, protože zejména Senát se nebude chtít připravit o jednu z mála reálných pravomocí, které teď má - hlavu státu nyní volí 200 poslanců a 81 senátorů.

Zemana označil Paroubek za dobrého kandidáta. Expremiér si toho váží

Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek při pondělním křtu své nové knihy Plnou parou v politice poznamenal, že z nynějších kandidátů na nového prezidenta republiky národní zájmy nejlépe reprezentuje Miloš Zeman. Ke svému předchůdci v čele ČSSD sice prý má řadu výhrad a jejich vztah je komplikovaný, Zeman ale prý není černobílou osobností.

"Žádné námluvy neprobíhají, nicméně jeho vyjádření si velmi vážím," odvětil Zeman na otázku iDNES.cz, co je pravdy na tom, že se s ním Paroubek pokouší spojit právě nyní, když se chystá opustit ČSSD a přejít do ČSNS 2005 nebo založit novou levicovou stranu.

Předseda SPOZ Mynář popřel, že by se jeho strana pokoušela "zlanařit" ke spolupráci lidoveckého senátora Jiřího Čunka. Mynář jen řekl, že Čunek byl jedním z více než sto tisíc občanů, který ochotně podepsal petici za zavedení přímé volby prezidenta.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Hraje se nejen o Hamáčka, ale také o Zimolu, který chce do vlády

Praha, 16. října 2018. Zachraňme ČSSD, schůzka Jana Hamáčka,Jiřího Zimoly a...

Sociální demokraté účtují po debaklu v senátních a komunálních volbách. Šéf ČSSD Jan Hamáček nechá na jednání širšího...

Hamáček žádá širší vedení ČSSD o důvěru po propadu strany ve volbách

Lídři ČSSD Jan Hamáček (vpravo) a Jiří Zimola se na Hradě sešli s prezidentem...

Širší vedení ČSSD na jednání v Hradci Králové hodnotí příčiny propadu v senátních a komunálních volbách. Předseda Jan...

Ministři jsou transparentní, etický kodex nepotřebují, míní premiér Babiš

Premiér Andrej Babiš po jednání s europoslankyní Michaelou Šojdrovou

Ministerstvo spravedlnosti přestalo připravovat etický kodex vlády, podle nějž se ministři měli chovat například v...Najdete na iDNES.cz