Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražští Zemanovci zvolili Šloufa za svého lídra, pak zrušili tiskovku

  7:27aktualizováno  12:21
Mimořádná krajská konference Strany práv občanů - Zemanovců Praha zvolila do čela kandidátky pro předčasné sněmovní volby lobbistu Miroslava Šloufa. Někdejší šéf poradců Miloše Zemana měl podíl na Zemanově úspěchu v prezidentských volbách. Strana bez udání důvodu přesunula podvečerní plánovanou tiskovou konferenci na pátek.

Pražská SPOZ zvolila lobbistu Miroslava Šloufa do čela své kandidátky pro sněmovní volby. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Pražská SPOZ informovala o podobě své kandidátky v čele se Šloufem na svém webu. "Nemůžu potvrdit informaci, zda bude pan Šlouf lídrem v Praze. Zatím o tom nevím. Pokud jej ale krajský výbor v Praze navrhl, tak stejně dnes bude předsednictvo strany schvalovat všechny kandidátky. Není to finální rozhodnutí, může se to změnit," řekl ve čtvrtek ráno iDNES.cz mluvčí a místopředseda strany Vladimír Kruliš.

Sám Šlouf nicméně svou nominaci serveru Lidovky.cz potvrdil. "Vedení strany se stále nemohlo rozhodnout, kdo by měl kandidátku vést, byly tam návrhy hodně vzdálené realitě. Až se delegáti naštvali a málem jsem byl inzultován, abych konečně nominaci přijal," řekl serveru bývalý Zemanův poradce.

Miroslav Šlouf

se narodil 19. září 1948. Vystudoval VŠE v Praze. Od roku 1974 byl politicky činný, zastával vysoké funkce ve SSM či v národních výborech, byl členem KSČ a poslancem České národní rady, uvádí server NašiPolitici.cz. Po roce 1989 soukromě podnikal.

V letech 1994 až 2009 byl členem ČSSD. V roce 2008 mu ale hrozil z ČSSD vyhazov. V tehdejší prezidentské volbě totiž otevřeně podporoval znovuzvolení Václava Klause, i když socialisté podporovali Jana Švejnara. ČSSD se nakonec usnesla, že jeho počínání nebylo v rozporu se stanovami a stranu opouštět nemusí. Dáme mu šanci na nápravu, naznačil tehdy předseda Jiří Paroubek (více zde).

Šlouf působil jako poradce a šéf poradců předsedy Sněmovny a později předsedy vlády Miloše Zemana.

V roce 2000 bojoval o senátorské křeslo. Na Chrudimsku se mu podařilo získat jen nad deset procent hlasů a skončil až jako čtvrtý. Poté se stáhl zpět do politického pozadí.

V roce 2009 byl u zrodu strany Strany práv občanů - Zemanovci (SPOZ).  Do letošního února byl předsedou krajského výboru v Praze.  

Strana mu po lednové prezidentské volbě mimo jiné poděkovala, že de facto vrátil Miloše Zemana na politickou scénu. Šlouf byl totiž spojován s jeho prezidentskou kampaní. Ten se od svého někdejšího poradce během kampaně opakovaně distancoval, ale po vítězství ve volbách byl Šlouf jedním z prvních gratulantů. V rozhovoru pak Šlouf uvedl, že Zemanovi v kampani radil jen s dílčími věcmi (více zde).

Během kampaně však Zemanovi i "zavařil". V živé debatě, kterou v lednu pořádaly MF DNES a iDNES.cz, si totiž poprvé Zeman poslechl záznam hovoru z roku 2000 mezi Šloufem a kmotrem podsvětí Františkem Mrázkem. Šlouf v něm Mrázkovi slibuje pomoc při jeho obchodech (více zde).

Šlouf založil Občanské sdružení "Přátelé Miloše Zemana". Je rozvedený, má dvě děti.

Pražany chce oslovit především důrazem na komunální témata a kontaktní kampaní. Nepočítá, že by jej v kampani podpořil Zeman. "V parlamentních volbách může být podpora prezidenta spíše na závadu," poznamenal Šlouf.

Server Česká pozice přináší informaci, že Šlouf se svou nominací mstí prezidentovi Zemanovi. Lobbista se po lednových prezidentských volbách dostal do nepřízně a právě volební nominací chce ukázat, jakou má politickou sílu, píše server. Podle něj strůjcem "převratu" byl vedle Miroslava Šloufa i jeho syn Ondřej a cílem bylo ovládnout organizaci, a pak k obrazu svému postavit kandidátní listinu. Domněnky potvrzuje i náhle odvolaný šéf pražské SPOZ Ondřej Kropáček, který serveru řekl, že za převratem jsou lidé okolo Miroslava Šloufa.

Server Týden.cz pak píše, že Šlouf lídrem pražské kandidátky nebude. "Považujeme to za legraci," řekl serveru zdroj blízký vedení strany a dodal, že zpráva měla jen zviditelnit kandidátku. Pravého lídra pražské kandidátky prý strana představí později. Má to být nějaká významná, zřejmě nestranická osobnost.

O konečné podobě kandidátek bude rozhodovat předsednictvo strany, které by se mělo sejít ve čtvrtek večer. V médiích se již objevily hlasy z vedení SPOZ, že se pokusí rozhodnutí pražské buňky změnit. "Sám jsem na ně zvědavý," řekl k tomu Šlouf. "Šel jsem do toho, že jsem chtěl straně pomoct," dodal.

Toho, že by svou kandidaturou snížil SPOZ preference, se neobává. "Nezaznamenal jsem, že by se na mě mračili," řekl s tím, že se s voliči stýká denně například v MHD.

Zemanovci zrušili tiskovku

Strana práv občanů měla představit podobu kandidátek ve čtvrtek v 19 hodin. Před polednem však plánovanou tiskovou konferenci odvolala a přesunula na páteční poledne. Důvod zrušení setkání s novináři odmítl Kruliš jakkoli komentovat. Jednání předsednictva strany podle něj zatím přesunuto nebylo.

Předseda krajského výboru SPOZ v Praze a vysokoškolský pedagog na VŠE Luboš Smrčka nechtěl dění na konferenci a podobu kandidátky komentoval.

"Vyhodnocuji si, co to všechno znamená. A abych řekl pravdu, nemám z toho příliš dobrý pocit a nevidím do budoucna příliš mnoho cest, které by mohly vést k tomu, co bychom si představovali jako organizace tady v Praze," řekl iDNES.cz bez dalšího upřesnění a položil telefon. Smrčka byl zvolený předsedou krajského výboru právě na středeční mimořádné konferenci.

Dvojka na kandidátce Vladimír Hönig, který ji vedl ve sněmovních volbách v roce 2010, lobbistu hájí. "Nikdo neudělal pro SPOZ více než Miroslav Šlouf. Jeho pověst je jen mediální bublina, on takový není," řekl MF DNES Hönig.

Šlouf byl podle něj navržen lídrem kandidátky. "Byla to demokratická volba, která odpovídá stanovám. Dopředu jsem ale nevěděl, že bude kandidovat," doplnil Hönig. 

"Ano, byl jsem nečekaně odvolán z funkce předsedy KO SPOZ Praha lidmi okolo pana Šloufa. Mrzí mne, že poté, co se za mého předsednictví pražská SPOZ dostala na 6,9 procent (v průzkumu agentury SANEP - pozn. redakce) jsem byl odvolán těmi, kteří celou tu dobu nic nedělali," řekl pro MF DNES odvolaný Ondřej Kropáček.

"Při petiční akci za prokázání původu majetku byla Praha nejúspěšnějším krajem a měla cca 11 tisíc podpisů. Ano byl jsem přísný a nutil členy  aby vyšli do  ulic a oslovovali s peticí lidi, myslím že se tomu říká kontaktní kampaň. Přesně ti co nic nedělali a jen se vezli mě odvolali, asi doufají, že už to půjde samo," dodal Kropáček.

Šlouf spoluzakládal sdružení, ze kterého vznikla SPOZ

Lobbista Šlouf se stáhl do ústraní na začátku letošního roku po zvolení Miloše Zemana prezidentem. Přitom právě Miroslav Šlouf je považován za jednoho z hlavních strůjců Zemanova volebního úspěchu. Zeman nedávno uvedl, že Šlouf v jeho volebním týmu skončil, protože si vymýšlel.

Před prezidentskými volbami byl Šlouf šéfem pražské organizace SPOZ, funkci však neobhajoval. K situaci se prezident příliš vyjadřovat nechce, z Hradu přišlo pouze vyjádření jeho mluvčí Hany Burianové: "Prezident republiky se nezabývá vniřními záležitostmi politických stran. Rád se seznámí s definitivními kandidátními listinami všech politických stran," uvedla.

Šlouf byl počátkem roku 2008 jedním ze zakladatelů sdružení Přátelé Miloše Zemana, které si stanovilo za cíl vrátit expremiéra do politického života. Sdružení se nakonec přetvořilo ve SPOZ, která v minulých sněmovních volbách získala téměř pět procent hlasů. Šlouf o vstup do Parlamentu usiloval již předtím, v roce 2000 neúspěšně kandidoval na Chrudimsku do Senátu.

Pražská SPOZ se nedávno podílela na změně krajského vedení strany ve středních Čech. Podle odvolaných členů předsednictva byli jejich nástupci zvoleni v rozporu se stanovami (více čtěte zde). K Obvodnímu soudu pro Prahu 1 proto podali návrh na předběžné opatření, aby omezil pravomoci nového předsednictva. Soud již rozhodl, zatím verdikt nezveřejnil.

V hlavním městě se očekává tuhý boj o voliče. Kandidátku TOP 09 vede Karel Schwarzenberg, lídrem ODS je Miroslava Němcová. Kandidátku ČSSD vede Jaroslav Zavadil, u komunistů Marta Semelová, u lidovců Daniel Herman. Pražským lídrem hnutí ANO je Andrej Babiš a ve Straně zelených Ondřej Liška.

Rok 2008 a trio Štěpán, Zeman a Bohdalová. Ti všichni tehdy přišli Miroslavu Šloufovi gratulovat k narozeninám:

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Čeští kriminalisté v Egyptě prověřují případ ubodané Češky

Vchod na pláž před hotelem Zahabia, kde došlo k útoku na turistky (14. července...

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují v Egyptě okolnosti červencového útoku na turisty...

GLOSA: Sliby ANO o čistší politice znějí po pardubických kauzách jako vtip

Primátor Martin Charvát na zasedání Zastupitelstva města Pardubic v Ideonu....

Hnutí ANO vstoupilo do politiky s hesly o větší transparentnosti a o konci rozkrádání veřejných peněz. Výsledkem je, že...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...Najdete na iDNES.cz