Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zemanova dutá kost

  1:00aktualizováno  1:00
Neměl žádnou formální funkci, ale nepohnula se bez něj ani myš. Žádný potentát se neodvážil vydat důležitější rozhodnutí, aniž se za ním vypravil, poklonil se, popil čaje a zdvořile se otázal na radu.

Zeman se zdánlivě stáhl do ústraní, uchoval si však značnou moc. | foto: Alexander DobrovodskýiDNES.cz

Podle toho, že se pil čaj, a ne portské, becherovka či pivo, soudný čtenář pozná, že se zde nemluví o Česku a Miloši Zemanovi, nýbrž o Číně a o Tengovi. Zemanův vliv samozřejmě nesahá tak daleko jako vliv rudého vládce, ale podobnosti tu jsou.

I Zeman se zdánlivě stáhl do ústraní, uchoval si však značnou moc. Jak velká je, ukazuje se zejména v kritických okamžicích. Teď jezdí za "jezevcem" z Vysočiny Vlastimil Tlustý a Jiří Paroubek si otírá nervozitou orosené čelo.

Důchodcova kletba
Jindy sebevědomý jako Napoleon se teď bázlivě ptá svých kolegů, zda ho ještě považují za vůdce. Strach je pochopitelný. Zemanova kletba je něco, co pro sociálního demokrata znamená rozsudek smrti. Je stejně účinná, jako když australský domorodý šaman ukáže dutou kostí na nějakého provinilce. I když je ten muž zdravý jako řípa, do tří dnů je po něm.

Účinky důchodcova prokletí zažili na své kůži Gross a Špidla. První je zničen, druhý ve vyhnanství v Bruselu. Pomalu mizí i ostatní lidé z tajemného seznamu sedmadvaceti...

Tady je potřeba vrátit se k okamžiku, který stál u zrodu důchodcovy kouzelnické moci. Při prezidentské volbě část sociálních demokratů svého bývalého zasloužilého vůdce nepodpořila. Skoro jako by uvěřili jeho slovům, že on žádnou moc nechce. Ve skutečnosti však Špidla chtěl zabránit tomu, aby vládu někdo mistroval z Hradu.

Výsledkem je, že pokyny přicházejí z místa méně honosného – z Vysočiny. Od toho nastal strmý pád sociální demokracie. Špidla působil jako tragéd, Gross jako komik. Popularita strany byla na deseti procentech. Tehdy si stoupl do jejího čela nepříliš známý politik, až dosud ve všech volbách neúspěšný. Už skoro zapomenutý Zemanův oponent a protikandidát.

Paroubkův vzestup
Co udělal jako první? Jako kdysi jeden vzpurný císař za papežem do Canossy, dostavil se bosky a v trenýrkách na Vysočinu. Získal Zemanovo posvěcení, ba dosáhl toho, že ho guru navštívil na jeho chatě, jako by chtěl říci: Hle, to je můj Paroubek, ve kterém se mi zalíbilo.

Od toho okamžiku začal Paroubkův zářný vzestup, jako by měl v zádech nějakou kouzelnou sílu. Nemění se vítr? Neodvrací od něj Naddůchodce svou tvář?

Paroubkově nervozitě se není co divit. Bez premiérského křesla je náhle jako bez ruky. Vsadil na to, že se s ODS nedohodne a že mu premiérství znovu spadne do klína. Tato možnost je teď krajně nepravděpodobná.

Sociální demokracie je po osmi letech někdy dosti nevybíravě a pirátsky vyháněna z teplých koutů. Nemohou vzniknout pochybnosti o tom, že vůdcova nesmlouvavost je výhodná?

Nejenže mohou. Musí. Tím spíš, že Paroubek se vlastně se sociální demokracií nikdy neradil. Vládl jako jakýsi demokratický diktátor-spasitel, obklopen především poradci a nohsledy. Pokud by ještě prohrál senátní a komunální volby, z jeho slávy zbude málo.

Zeman stál u zrodu politiky předstírané opozice. Už v roce 1996 Klausovu vládu toleroval. Později s ním uzavřel Klaus na oplátku smlouvu. V obou případech se sice strany slovně urážejí těmi nejoplzlejšími výrazy, ve skutečnosti si ale dělí moc.

Nikdo není úplně vyzdvižen, nikdo není zadupán do země. Současná totální válka mezi Paroubkem a zejména Langerem a Nečasem nikam nevede. Navíc je velmi pravděpodobné, že důchodce z Vysočiny zdaleka nevzdal svůj prezidentský sen.

Politika konfrontace však nevede k jeho splnění. Přes všechny zásluhy může být sociální demokracie bez Paroubka. Zdá se však, že nikoliv bez Zemana a podílu na moci. A není před očima čerstvý německý příklad? Gerhard Schröder také v kampani předvedl obdivuhodný výkon a také skončil těsně druhý. Nakonec však velkou koalici vede paní Merkelová a Schröder řídí ruský plyn...Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...Najdete na iDNES.cz