Švýcarští prokurátoři jsou v Praze kvůli výslechům bývalé členy vlády Miloše Zemana kvůli privatizaci Mostecké uhelné. U výslechu byl už i Zeman.

Švýcarští prokurátoři jsou v Praze kvůli výslechům bývalé členy vlády Miloše Zemana kvůli privatizaci Mostecké uhelné. U výslechu byl už i Zeman. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Zemana a jeho ministry vyslýchají kvůli privatizaci Mostecké uhelné

  • 47
Do Prahy dorazili švýcarští prokurátoři, aby vyslechli členy bývalé vlády Miloše Zemana. Zajímá je privatizace Mostecké uhelné, o které tehdejší ministři jednali v roce 1999. U výslechu už byli například bývalý premiér Zeman, exministr práce Vladimír Špidla nebo bývalý ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr.

Kdo ovládl Mosteckou

Mosteckou uhelnou společnost (dnes Czech Coal) v roce 1998 ovládla skupina Appian. Hlavními postavami byli tehdy Antonín Koláček, Čechošvýcar Jiří Diviš, Marek Čmejla, občan Belgie a USA Jacques de Groote, Luboš Měkota, Petr Kraus a Oldřich Kroužecký.

V roce 2003 se Appian rozdělil. Mosteckou si nechal Koláček a Měkota a přibrali k sobě Petra Pudila a Vasila Bobelu. Později Koláček s Měkotou odešli a do firmy vstoupil jako poloviční vlastník finančník Pavel Tykač. V Appianu zůstal Čmejla a Diviš, kterým zůstala další akvizice firmy, plzeňská Škoda. I o její ovládnutí se Švýcaři zajímali.

Grégr u výslechu strávil více než šest hodin. "Musím vás zklamat, protože jsem podepsal prohlášení, potvrzení o mlčenlivosti," řekl ČTK osmdesátiletý exministr průmyslu a obchodu. Podle něj ale nešlo o nic převratného, jeno o podání informací.

Exministra zdravotnictví Ivana Davida se vyšetřovatelé vyptávali asi 3,5 hodiny. Zajímali se o to, jakým způsobem byly ministrům předkládány materiály ohledně privatizace Mostecké uhelné nebo jak si měl možnost ověřovat údaje. "Myslím, že se ode mne nic podstatného nedověděli," uvedl.

"Mohu potvrdit, že švýcarští prokurátoři skutečně jsou v Praze a asistují u výslechů bývalých ministrů. Ty ale samozřejmě vedou čeští policisté a státní zástupci. My fungujeme jako prostředník," řekla iDNES.cz mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová. Potvrdila tak informaci, s níž jako první přišel ČRo - Radiožurnál.

"Vypověděl jsem přesně totéž, co jsem říkal v parlamentu, odcitoval jsem zápis ze zasedání vlády a popřál jsem vyšetřovatelům plný úspěch v jejich jednání," řekl ČTK expremiér Zeman.

Mosteckou uhelnou podle Zemana z větší části privatizovala ještě předchozí vláda Václava Klause. "Na nás už zbyl menšinový podíl, a protože se s ním nedalo nic dělat, tak jsme ho prodali," míní.

"U výslechu už jsem byl. Bylo to docela dlouhé, trvalo to přes dvě hodiny," řekl iDNES.cz bývalý ministr školství Eduard Zeman.

Celý pondělní výslech se podle něj točil kolem jednoho usnesení bývalé vlády Miloše Zemana ohledně Mostecké uhelné z roku 1999. "Nepředpokládám, že by se mnou ještě potřebovali mluvit," doplnil Eduard Zeman.

Před švýcarskými prokurátory už vypovídal i Vladimír Špidla, který byl v Zemanově vládě ministrem práce a sociálních věcí. "Vypovídal jsem včera jako svědek, je zbytečné k tomu přidávat jakékoli podrobnosti. Ale mohu potvrdit, že se to skutečně týkalo vládního usnesení o Mostecké uhelné," nechal se slyšet Špidla.

Jde o privatizaci menšinového podílu v Mostecké uhelné

Jde o rozhodnutí vlády z července 1999, kdy ministři odsouhlasili prodej více než 46 procent akcií Mostecké uhelné společnosti firmě Invest Energy se sídlem ve Švýcarsku za 650 milionů korun.

Už dříve Švýcaři vyslechli řadu aktérů kauzy a před dvěma lety obvinili celkem sedm lidí ze skupiny Appian Group, která v druhé polovině 90. let mostecké doly ovládla.

Podle Švýcarů se dopustili několika trestných činů, od praní špinavých peněz přes poškození firmy až po újmu českému státu. Appian totiž za podivných okolností ovládl v dolech majoritu a státu pak už "nezbývalo" než skupině zbylý podíl relativně lacino prodat.

Policie navíc prověřovala i podezření, že peníze, které Mostecká uhelná dostala od státu na rekultivace po těžbě, zmizely na zahraničních kontech. A vyšetřuje se, zda pak nebyly dokonce použity na nákup akcií Mostecké uhelné.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video