Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zeman vysvětloval, EU je spokojená

  18:59aktualizováno  18:59
Premiér Miloš Zeman pobouřil obsahem svého rozhovoru, který poskytl v Izraeli deníku Haarec, kde koho. Na jeho výroky, kterými přirovnal Arafata k Hitlerovi a doporučil Izraelcům, aby Palestince, pokud nepřistoupí na jejich požadavky, odsunuli, ostře reagují nejen domácí politikové v čele s prezidentem Havlem, ale i představitelé jiných států a Evropské unie. Zeman tvrdí, že jeho výroky částečně zkreslili izraelští novináři a že část viny nese jeho neobratná angličtina.

Zemanovo vysvětlení
Zeman už v pondělí večer zpochybnil podobu rozhovoru pro izraelský Haarec, která vyvolala bouři nevole mezi Palestinci, v Bruselu, Německu, Rakousku i mezi českou opozicí. Deník si však za otištěným textem stojí.

Zeman tvrdí, že jeho výroky částečně zkreslili izraelští novináři, část viny nese i on sám svou neobratnou angličtinou a některými zavádějícími výrazy.

Premiér se v úterý vyhnul přímé odpovědi na dotaz novináře z BBC, která má k dispozici nahrávku izraelské televize se záznamem interview. "Já jsem neviděl televizní rozhovor, a proto se zásadně nevyjadřuji k něčemu, co jsem neviděl," reagoval.

Co na to veřejnost

Z průzkumu agentury TNS Factum plyne, že veřejnost z nejvyšších ústavních činitelů nejhůře hodnotí premiéra Zemana, nejlépe pak prezidenta republiky. Průzkum se zaměřil na vyjadřování politiků k zahraničnímu dění.  Zemanovo vystupování v zahraničí schvaluje pouze 26,4 procenta obyvatel Česka, zatímco s Havlovou reprezentací jsou spokojeny téměř dvě třetiny občanů - 65,9 procenta. Průzkum byl proveden v prvních dvou týdnech února.

"Na rozdíl od jiných mých výroků, za kterými si stojím, například o Jörgu Haiderovi a dalších, tak tady prostě došlo k neobratné angličtině," řekl Zeman. Pouhá záměna tečky a čárky podle něj způsobila celý problém.

Haarec podle Zemana nesprávně interpretoval i jeho paralelu nynější krize na Blízkém východě a postavení německé menšiny v předválečném Československu. "Chtěl bych zdůraznit, že jsem nikdy nesrovnal Arafata s Hitlerem. Na otázku po možnosti takového srovnání jsem odpověděl: 'Samozřejmě není mou povinností hodnotit Arafata'.

Publikovaný text odpovědi však zněl: 'Samozřejmě. Není mou povinností hodnotit Arafata'," stojí v prohlášení.

Zeman i ministr zahraničí Jan Kavan na rostoucí kritiku mezinárodní veřejnosti reagovali prohlášením, že Česká republika podporuje mírové řešení konfliktu na Blízkém východě a je nekompromisní k terorismu i k těm, kteří jej podporují. Za předpoklad trvalého řešení krize považují zastavení násilí a dialog všech zúčastněných stran.

Egypt žádá Zemana o odklad návštěvy
Egyptský ministr zahraničí Ahmad Máhir požádal o odklad Zemanovy návštěvy v Káhiře. Jeho návštěva v Egyptě byla plánována na 28. února a její součástí má být i návštěvu Tuniska.

"Kvůli našim závazkům jsme požádali předsedu české vlády, aby svou návštěvu v Egyptě odložil," prohlásil podle agentury AFP šéf egyptské diplomacie bez dalších upřesnění.

Představitel egyptského ministerstva zahraničí, který nechtěl být jmenován, upřesnil, že žádost o odklad návštěvy je výrazem protestu proti výrokům Miloše Zemana v Izraeli.  Prohlášení egyptského ministerstva zahraničí bylo podle AFP zveřejněno předtím, než český premiér v Praze zveřejnil oficiální dementi v této záležitosti.

Havlovi se nelíbí Zemanovy výroky
Prezident Václav Havel je hluboce znepokojen výroky, které pronesl v Izraeli na adresu palestinského předáka Jásira Arafata premiér Miloš Zeman. Taková prohlášení mohou podle prezidenta jen zvýšit napětí na Blízkém východě. "Je nepřípustné vytrhávat z kontextu rozdílné historické zkušenosti a uplatňovat princip kolektivní viny," tlumočil prezidentův názor jeho mluvčí Ladislav Špaček.

Výroky českého premiéra už vyvolaly ostrou reakci Evropské unie. Prezident v té souvislosti zdůraznil, že česká zahraniční politika prosazuje obnovení mírového procesu na Blízkém východě v souladu se společnou zahraniční a bezpečnostní politikou EU.

Evropská unie je spokojená

Španělský ministr zahraničí Josep Piqué, jehož země předsedá Evropské unii, vyslovil jejím jménem potěšení nad upřesněním premiéra Zemana k jeho výrokům o palestinském vůdci Arafatovi.

"Předsednictví EU považuje úterní Zemanovo vyjádření za uspokojivé," citovala ministrova slova španělská agentura EFE. "Těmito vyjádřeními je dostatečně zahnáno znepokojení nebo poplach, které mohly vzniknout."
Verheugen se Zemanem nesouhlasí
"Samozřejmě zásadně nesouhlasíme s těmito výroky. Takový jazyk neočekáváme od budoucího členského státu," prohlásil jménem komisaře Güntera Verheugena jeho mluvčí Jean-Christophe Filori.

"Chci připomenout, že Česká republika se uzavřením kapitoly společná zahraniční a bezpečnostní politika zavázala podporovat zahraniční politiku EU, včetně jejího postoje k situaci na Blízkém východě. Takováto prohlášení nelze považovat za zvlášť přínosná pro úsilí EU v této oblasti," dodal.

Klaus: Výroky jsou šílené 
Za šílené a absurdní označil Zemanovy výroky předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus. Zdůraznil, že Zeman svým chováním neuvěřitelně poškozuje Českou republiku.

"Přežili jsme věty, že bude vázat legitimace členů sociální demokracie do kůže lidí z ODS. Přežili jsme celá tato slova, ale ukazuje se, že on najednou před koncem své kariéry předsedy vlády si troufá říkat takové věci ve světě a tam to naráží na něco, na co to mělo dávno narážet i u nás," řekl Klaus.

"Jestli si Miloš Zeman myslí, že tím získává nějaké promile hlasů na okraji politického spektra, na kterém se nachází, a jestli to dělá jako volební silácká gesta, tak je to takové poškozování České republiky, jaké nemá obdoby," soudí Klaus.

Opozice radí: už necestovat
Tvrdými slovy nešetřila celá česká opozice - Zemanovo vyjádření označila za skandální, nehorázná a poškozující zájmy země. Opoziční politici navrhují, aby premiér až do konce volebního období raději do zahraničí necestoval.

Fischer přijede
Středeční návštěva německého ministra zahraničí Joschky Fischera v Praze se uskuteční bez ohledu na napjatou atmosféru. Místo běžného programu však čeká politiky sousedních zemí diskuse o napětí a nedorozumění, které v česko-německých vztazích způsobily Zemanovy výroky o sudetských Němcích.

Šéfredaktor pražského listu Prager Zeitung Uwe Müller soudí, že Fischer bude v Praze jednat hlavně o vstupu ČR do Evropské unie, například o otázce volného pohybu pracovních sil. "Aktuální výroky pana Zemana nicméně nezůstanou nepovšimnuty," řekl.

Zeman tedy zřejmě bude muset šéfovi německé diplomacie osobně vysvětlit, zda skutečně srovnal palestinského vůdce Jásira Arafata s Adolfem Hitlerem a zda připustil odsun Palestinců, nepřijmou-li izraelské mírové požadavky.

Zeman vyvolal česko-německou diplomatickou roztržku už před časem, když označil sudetské Němce za zrádce a Hitlerovu pátou kolonu a obvinil je z podílu na rozpadu předválečného Československa.

Francie: Slova jsou neodpovědná
Francouzská vláda považuje Zemanovy výroky za naprosto neodpovědné. V Paříži to uvedl zástupce mluvčího francouzského ministerstva zahraničí
Bernard Valéro.

Odborníci čekají negativní reakce Arabů
Odborníci na oblast Blízkého východu očekávají vlnu negativních reakcí arabských zemí. Podle Jaroslava Bureše z Ústavu mezinárodních vztahů by se Česká republika měla dokonce od premiérových slov distancovat, protože by mohly vážně ohrozit obchodní vztahy s arabským světem. Rudolf Veselý z Ústavu Blízkého východu a Afriky Univerzity Karlovy ale podobné komplikace nepředpokládá.

"Arabové berou podobné výroky dost vážně a budou chtít zřejmě nějaké vysvětlení," soudí Bureš. "Chtělo by to nějaké dementi," dodává. "Já osobně to považuji za veliké faux pas, ať už politické, tak lidské," hodnotí premiérovu kritiku Veselý.

Zatímco Veselý se neobává negativního dopadu na obchodní styky České republiky a arabských zemí, Bureš je o něm jednoznačně přesvědčen. "V arabských zemích stát dost ovlivňuje i ekonomické zakázky; pokud by se konal nějaký tendr, nemuseli bychom v něm dostat přednost," uvažuje. Podle Veselého kvetl obchodní život křesťanů a Arabů i za křižáckých válek, a není tudíž důvod se obávat nějakého rizika. "Obchodní zájmy jsou něco jiného," uvedl.

Oba experti se však shodují v tom, že premiérova přirovnání odporují skutečnosti. "Já mám dojem, že některé věci nezná," míní Bureš. "Tam jsou dvě naprosto odlišné koncepce na vytvoření státu. Palestinská samospráva a na druhé straně islamisté z Džihádu," vysvětlil Arafatovu pozici. Dodal zároveň, že právo Palestiny na vytvoření samostatného státu respektují kromě Evropské unie již také USA. "Neví se zatím, v jakých hranicích by se měl vytvořit, ale již o tom není pochyb," doplňuje.

Aféra prý polevuje
Podle jiných zdrojů se však bouře kolem Zemanových výroků zřejmě pomalu uklidňuje. ČTK to telefonicky sdělil vedoucí českého styčného úřadu v Ramalláhu Radim Pecl.

Vše se nyní prý točí kolem interpretace Zemanových slov a představitelé palestinské samosprávy by se po pondělní ostré reakci měli na věc dívat střízlivěji. Pecl upozornil, že izraelsko-palestinský konflikt není jen o ozbrojených střetech, ale i o mediálním, ne-li přímo propagandistickém boji sdělovacích prostředků na obou stranách.

Izraelští a palestinští novináři jsou tudíž náchylní snaze nějak poškodit druhou stranu.

V případě odpovědi Zemana listu Haarec na otázku, zda srovnává Arafata s Hitlerem, tak mohlo jít spíše o "přání otce myšlenky" autora článku, říká Pecl.

Pecl byl pozván na středu na palestinské ministerstvo zahraničí ke konzultaci.

PONDĚLÍ 18. ledna:

Zeman vyvolal bouři v unii
V souvislosti s rétorikou premiéra Miloše Zemana hrozí Česku další skandál. Ministři zahraničí Evropské unie se shodují, že Zemanovy výroky otištěné v izraelském listu Haarec, jsou nepřijatelné. Český politik podle nich přirovnal Jásira Arafata k Hitlerovi a vyslovil se pro vyhnání Palestinců z Izraele, pokud nepřijmou jeho požadavky.

"Dověděli jsme se to dnes. Rada ministrů si myslí, že tyto výroky jsou nepřijatelné. Odmítáme je," prohlásil na tiskové konferenci španělský ministr Josep Piqué, který Radě EU předsedá.

Podotkl, že je ovšem napřed třeba mít jistotu, zda to, co bylo napsáno, je stoprocentně to, co premiér řekl.

Zemanovy výroky vyvolaly odpoledne na zasedání ministrů zahraničí EU bouři. Šéfové diplomacií Německa a Rakouska Joschka Fischer a Benita Ferrerová-Waldnerová požádali předsedající Španělsko, aby intervenovalo a žádalo po České republice vysvětlení.

Piqué pak řekl, že se uvidí, co bude třeba podniknout, podle toho, jak bude článek v Haarecu vysvětlen. "Musíme prověřit, zda tyto výroky odpovídají realitě. Pokud platí to, co se objevilo v novinách, je to naprosto nepřijatelné," prohlásil.

Podle německého diplomatického zdroje může Zemanovo interview ovlivnit chystanou návštěvu kancléře Gerharda Schrödera v České republice - taková cesta by mohla vypadat jako souhlas s tím, co Zeman v Izraeli prohlašoval, čemuž se Berlín bude chtít v každém případě vyhnout. "Je obtížné si představit, jak budeme dělat společnou zahraniční politiku s takovými lidmi, jako je premiér Zeman," podotkl diplomat.

Chce Česká republika do unie?
Ozvaly se také názory, sdělily další diplomatické zdroje, že takovéto postoje nelze tolerovat ze strany představitele státu, který se chystá vstoupit do Evropské unie.

EU usiluje dlouhodobě o vyváženou politiku vůči Izraeli a Palestincům. Finančně podporuje palestinskou samosprávu a vytvoření samostatného palestinského státu je součástí její oficiální politické linie.

Zeman měl v rozhovoru přirovnat palestinského prezidenta Jásira Arafata k Hitlerovi a doporučit Izraelcům, aby se zachovali vůči Palestincům jako Češi vůči sudetským Němcům. Na otázku, zda skutečně srovnává předsedu Palestinské samosprávy s Hitlerem, odpověděl podle deníku slovem "samozřejmě".

Tyto výroky vyvolaly pobouření také v Evropském parlamentu, kde by se reakce měly v příštích dnech ještě stupňovat. Podle nejmenovaného zdroje by měl EP připravit záhy ostré odmítavé prohlášení.

"Zeman urazil Jásira Arafata a celý palestinský národ, zpronevěřil se linii Evropské unie a společné zahraniční politice, jíž je jako představitel kandidátské země vázán," řekla nizozemská liberální poslankyně Lousewies van der Laanová, místopředsedkyně výboru EP pro občanská práva a svobody.

Usoudila, že je v zájmu premiéra a ČR velmi rychle vysvětlit, pokud byly formulace překrouceny nebo došlo k nedorozumění; jinak to bude pro české přistupování k EU, pro pověst země, velmi špatná zpráva.

"Když se šéf vlády takto neovládne, vyvolává to nutně pochybnosti o schopnosti ČR vstoupit do Evropské unie," pokračovala van der Laanová. Usoudila, že pokud Praha nesouhlasí s politikou EU na Blízkém východě, má své pochyby napřed projednat s členskými státy a s institucemi unie, protože tak funguje společná zahraniční politika. "Nelze jen tak jít a přirovnat Arafata k Hitlerovi."

Zeman pobouřil Palestince
Palestinský ministr informací Jásir Abid Rabbú totiž označil za skandální Zemanovy výroky, kterými přirovnal nejvyššího palestinského představitele Jásira Arafata k Adolfu Hitlerovi.

Podle Rabbúa se Zeman projevil vůči Palestincům rasisticky, když dal najevo, že by měli být odsunuti podobně jako sudetští Němci po druhé světové válce.

Premiér Ariel Šaron nemohl nalézt entuziastičtějšího zastánce své politiky nad premiéra Zemana, konstatuje list v úvodu rozhovoru.

"Samozřejmě," odpověděl Zeman deníku na otázku, zda skutečně srovnává předsedu Palestinské samosprávy s Hitlerem. "Není mým úkolem posuzovat Arafata, ale kdokoliv, kdo podporuje terorismus, považuje jej za legitimní prostředek, kdo používá terorismus způsobující smrt nevinným, je v mých očích terorista. To samé platí pro toho, kdo terorismus financuje," dodal Zeman.

Z Rabúova prohlášení:

"Tvrdě odsuzujeme premiérovy skandální komentáře. Naznačovat, že Izrael by měl naložit s palestinským lidem tak, jako to učinil západní svět s Hitlerem, a že by měl vyhnat Palestince, aby se uzavřel současný konflikt, vyjadřuje rasistický postoj k palestinskému vedení," cituje agentura AFP z Rabbúova prohlášení.

Ministr řekl, že Zeman se nejen zcela přiklonil na stranu izraelské politiky, ale že jeho výroky jsou i v protikladu k politice České republiky a jsou výrazem opovržení veškerou diplomatickou slušností.

"Zeman si očividně není vědom pozitivního stanoviska své vlády ke spravedlivé věci Palestinců, které se projevuje hlasováním a podporou na půdě OSN a dalších mezinárodních fórech," dodal Rabbú.

"Připomínáme českému premiérovi, že palestinská vlast je stále pod brutální izraelskou okupací a že palestinský lid je neustále terorizován izraelskou okupační armádou, která používá agresívní a brutální metody připomínající nejutlačovatelštější a nejagresívnější režimy moderních dějin," uvedl ministr.

Haarec připomněl nedávnou česko-rakouskou roztržku, kterou způsobily Zemanovy výroky o tom, že sudetští Němci byli Hitlerovou pátou kolonou, kterými český premiér ospravedlňoval poválečný odsun německých obyvatel českého pohraničí.

"Odsun Němců ... byl přímým důsledkem druhé světové války. Před válkou neměli tehdejší českoslovenští ani světoví lídři vůbec s Německem ... a s Hitlerem vyjednávat ve snaze zachovat mír. Měli jsme použít anglické rčení 'take it or leave it', jinými slovy, přijměte naše požadavky nebo vás vyhostíme," řekl Zeman. To samé by měli podle něj říci Izraelci Palestincům.

Zeman sice nepoužívá diplomatické obezličky, zřejmě si to ale může dovolit, podotýká list. Připomíná, že český premiér oznámil odchod z politiky a činný ve veřejném životě zůstane jen do červnových parlamentních voleb v České republice.

Český premiér se v Izraeli profiloval jako odpůrce terorismu a zastánce tvrzení, že s teroristy se nevyjednává.

Radikální Zemanova rétorika se neomezila jen na rozhovor pro izraelský deník. Již na počátku své návštěvy přirovnal premiér k Hitlerovi jiného politika - korutanského předáka a někdejšího šéfa pravicové populistické strany Svobodných (FPÖ) Jörga Haidera, s nímž se rovněž nedávno dostal do slovního křížku.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti v přímém přenosu

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Debatu osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice sledujte v úterý od 16 hodin v přímém...

Starosta Prahy 7 chce být primátorem, půjde proti vlastní straně

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Oblíbený starosta Prahy 7 Jan Čižinský chce příští rok usilovat o post primátora, bude ale kandidovat proti vlastní...

Zlínský kraj trápil silný vítr, u Holešova projel pod padajícím stromem vlak

Stromy popadaly i na cestu spojující Vsetín a Malou Bystřici v lokalitě Dušný.

Silný vítr způsobil v pondělí a v úterý komplikace lidem na spoustě míst ve Zlínském kraji. Hasiči vyjížděli k více než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz