Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zeman ví, co by vědět neměl

  23:32aktualizováno  23:32
Premiér Miloš Zeman používá v boji s politickými oponenty informace, které by vůbec neměl mít k dispozici. Usvědčil se z toho sám při úterní schůzi sněmovny, když při přestřelce s lidoveckým poslancem Miroslavem Kalouskem proti němu použil informaci, že se ho chystá vyslechnout policie. "Až 19. prosince tohoto roku, pane poslanče Kalousku, absolvujete výslech, nebude to výslech před vládou České republiky," prohlásil Zeman.

Tímto výrokem se Zeman přiznal, že disponuje důvěrnými policejními informacemi. "Je trochu zarážející, že premiér takovou věc ví. Opravdu nevím, jak k tomu přišel. Kdo, kdy a kde má být vyslýchán, zásadně nesdělujeme," uvedl náměstek úřadu vyšetřování Jan Chmelík.

Přestřelka - Zeman - Kalousek - Gross
(záznam ze sněmovny, 12. 12. 2000) 

Miloš Zeman, premiér: "Pokud zde někteří poslanci vyslovují podezření, že H-Systém sponzoroval sociální demokracii, můžete mi, drazí kolegové a kolegyně, odpovědět na otázku, proč právě za této vlády bylo teprve vedení H-Systému posláno do vězení?" 

Miroslav Kalousek, poslanec KDU-ČSL: "Mám tomu rozumět tak, že do vězení v této zemi občany této republiky posílá vláda?"

Zeman: "V této zemi samozřejmě neposílá lidi do vězení vláda. V této zemi posílají lidi do vězení soudy. A to na základě obvinění, které jsou proti nim vzneseny vyšetřovacími orgány. Až 19. prosince tohoto roku, pane poslanče Kalousku, absolvujete výslech, nebude to výslech před vládou České republiky." 

Kalousek: "To, co řekl pan předseda vlády, mohl být pouze bonmot, kdybych skutečně nebyl na 19. prosince předvolán, ale v jiné věci, která se netýká H-Systému a kde nevím, zdali jsem poškozený, nebo svědek. Ale skutečnost, že předseda vlády této země je informován o tom, že někdo je předvolán na zcela konkrétní datum k podání vysvětlení, je pro mne vážným důvodem k zamyšlení, zda tady opravdu neexistuje snaha o politickou kriminalizaci a zda tady skutečně neexistují politické zakázky vůči orgánům činným v trestním řízení."

Stanislav Gross, ministr vnitra: "Myslím si, že není správné, když předseda vlády takovou informaci tady řekne. Ale ten termín vznikl takto. Má informace byla před časem taková, že do sněmovny dorazí návrh na vydání k trestnímu stíhání jednoho poslance. Já jsem tuto informaci řekl, protože jako hotový produkt jsem ji získal, když k tomuto závěru dospěly orgány činné v trestním řízení. Nicméně potom se ukázalo, že takhle daleko ta věc není. A když se předseda vlády ptal na to, jestli k tomu skutečně dojde, tak jsem mu řekl: Pan Kalousek půjde teprve podat vysvětlení podle trestního řádu."

Miroslav Kalousek potvrdil, že si ho policie skutečně na příští týden předvolala, ale rozhodně ne v kauze H-Systém. To, že Zeman je o jeho výslechu předem informován, si Kalousek vykládá jako politický tlak na policii, aby v jeho případě padlo obvinění.

"Zhruba od poloviny září jsem konfrontován s neustále se opakujícím výhrůžným mručením předsedy vlády, že zcela jistě budu trestně stíhán. Marně jsem přemýšlel, na základě čeho. Rozhodně nemám osobní obavu. Ale skutečnost, že předseda vlády je informován, že je někdo předvolán k podání vysvětlení, mě vede k zamyšlení, zda tady neexistuje snaha o politickou kriminalizaci," reagoval na Zemanova slova Kalousek.

Ministr vnitra Stanislav Gross se snažil situaci zachránit, když řekl, že Zeman to ví od něho. Exministr spravedlnosti a čerstvě zvolený ombudsman Otakar Motejl se přesto Kalouskově výkladu o politické zakázce nediví.

"Ministr vnitra má právo vědět, v jakém sta diu ten případ je. Je pak ale otázka spíš etická, jestli to troubit dál. Riskuje pak podezření, že tyto věci ví jen proto, že ovlivňuje. Těžko může vykládat, že ho jen zajímalo, jak případ vypadá," soudí Motejl. Podle něho je předávání těchto informací neetické a hloupé, ale nejde o porušení žádného zákona.

To si však nemyslí právník Václav Vlk, který se specializuje na trestné činy policie: "Je to porušení zákona o policii a porušil ho ten, kdo Grosse informoval. Ani předseda vlády na takové informace nemá nárok." Náměstek ředitele úřadu vyšetřování Chmelík připustil, že ministr od nich informace dostává.

"Ale pouze rámcové o tom, že probíhá vyšetřování a v jakém rozsahu. Ministr má právo vědět o žádosti o zbavení imunity poslanců, tam není o čem diskutovat." S Kalouskem chce policie mluvit kvůli několik let starému prodeji kasáren na pražském náměstí Republiky, k němuž poslanec ještě coby náměstek ministra obrany připravoval podklady. Chmelík dodal, že vyšetřovatelé ani Zemanovi, ani Grossovi neřekli, na kdy si Kalouska pozvali.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...Najdete na iDNES.cz