(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Michal Sváček, MAFRA

Zeman vetoval nižší DPH na časopisy a noviny. Není k tomu důvod, tvrdí

  • 36
Prezident Miloš Zeman vetoval novelu zákona o dani z přidané hodnoty, která přeřazuje noviny a časopisy do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty z nynější sazby 15 procent. Na tiskové konferenci to v úterý oznámil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. S dopady zákona podle něj nepočítá ani letos schválený rozpočet na příští rok.

Zeman se podle mluvčího ztotožnil s negativním postojem, který k tomuto návrhu zaujala vláda. S návrhem přišla skupina poslanců KSČM a Parlament ho schválil. Ve Sněmovně, kam se teď zákon vrací bylo pro 101 ze 135 přítomných poslanců (jak kdo hlasoval, najdete zde). Pro přehlasování Zemanova veta je třeba právě minimálně 101 hlasů.

„Pan prezident se ztotožnil s negativním stanoviskem vlády České republiky k tomuto zákonu. Domnívá se, že není jediný důvod pro daňové zvýhodnění této komodity, snad kromě lobbistických tlaků vydavatelů těchto periodik. Schválený návrh zákona o státním rozpočtu na příští rok, který pan prezident podepsal v pondělí, přitom s rozpočtovými dopady tohoto zákona vůbec nepočítal,“ prohlásil Ovčáček.

Když vláda loni tento návrh posuzovala, uvedla v záporném stanovisku mimo jiné to, že by měl asi půlmiliardový dopad a není v souladu s cíli vlády v oblasti daní. Kabinet také zpochybňoval tvrzení, že nižší daň povede ke zvýšení prodejů.

„Tu novelu jasnou většinou napříč politickým spektrem podpořila jak dolní, tak horní komora,“ řekl spolupředkladatel návrhu a poslanec KSČM Jiří Dolejš. „Legislativní problém v tom nevidím a pokud pan prezident má jaksi, řekněme, vyšší laťku, pokud jde o řešení daňových norem, tak samozřejmě by neměl být obětí tento zákon, který je velmi parciální,“ dodal.

Klub KSČM bude normu podporovat a Dolejš doufá v to, že Sněmovna svůj názor při hlasování o vetované novele nezmění.

Nad politickými stranami bude dohlížet Weis

Spolu s prezidentovým vetem Ovčáček na tiskové konferenci rovněž oznámil, že prezident se rozhodl na funkci předsedy nově vznikajícího Úřadu pro dohled nad hospodařením politických jmenovat bývalého náměstka šéfa Státního pozemkového úřadu Vojtěcha Weise. Toho do čela úřadu navrhla Sněmovna, druhým kandidátem byl nominant Senátu politolog Jan Outlý.

S úřadem se sídlem v Brně počítá novela zákona o politických stranách, která je účinná od letošního září. Provádět kontroly, udělovat sankce, přijímat podněty a vést šetření může úřad od začátku příštího roku. Hlavní agenda v podobě posuzování výročních finančních zpráv připadne úřadu v dubnu 2018, do kdy musí politické strany a hnutí předložit zprávy za předchozí rok.

Weise do čela úřadu navrhla ČSSD. Ve Sněmovně byl jediným adeptem. V tajné volbě získal od poslanců 97 hlasů, potřeboval jich 79. Předsedu úřadu jmenuje prezident na šest let. Předsedu doplní ještě čtyři členové úřadu, které hlava státu vybírá z kandidátů Senátu. Tomu je navrhuje prezident Nejvyššího kontrolního úřadu, Sněmovna a jednotliví senátoři. Horní komora rozhodne o kandidátech až na schůzi, která začne 18. ledna.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video