Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jediný náš partner byl Altner, řekl Zeman soudu. Přišel i Mynář a Ovčáček

  9:17aktualizováno  9:17
U Obvodního soudu pro Prahu 1 vypovídal prezident Miloš Zeman jako svědek ve sporu, který vede bývalý notář Václav Halbich s ČSSD a společností Alba. Halbich se domáhá 17 milionů za právní služby pro stranu ve vítězném boji o její sídlo. „Pro nás byl partnerem výlučně pan Zdeněk Altner,“ řekl prezident.

Halbich se domáhá 17 milionů korun za právní služby pro stranu ve vítězném boji o její sídlo, Lidový dům. Prezident před soudem hovořil o smlouvě o právním zastoupení ČSSD, kterou coby předseda strany uzavřel v roce 1997.

Zeman smlouvu podepsal s jiným právníkem Zdeňkem Altnerem, který na ČSSD nedávno za zastupování v kauze Lidového domu vysoudil 338 milionů korun. Halbich ovšem tvrdí, že ke kontraktu později přistoupil a že za práci nedostal zaplaceno.

Fotogalerie

Prezidenta v úterý ráno do soudní síně doprovodil jeho mluvčí Jiří Ovčáček a kancléř Vratislav Mynář. Při výpovědi seděl a požádal soudkyni, aby mluvila nahlas. Před zahájením výpovědi jí nabídl ke ztotožnění občanský průkaz. Soudkyně odvětila, že není třeba.

„Z mého hlediska a z hlediska sociální demokracie byl prakticky jediný partner pan doktor Altner. Pokud si vybral, jak jste citovala, nějaké další spolupracovníky, tak to už byla věc mezi panem Altnerem a jimi. Vybavuji si jméno pana Halbicha. Vzpomínám si, že když byl soud úspěšně uzavřen, tak jsem jak panu Altnerovi, Halbichovi a tomu třetímu právníkovi, jehož jméno jsem zapomněl, zaslal děkovný dopis, což se při podobných příležitostech dělá,“ řekl Zeman soudkyni.

O smlouvě mezi Halbichem a Altnerem prý nic nevěděl. „Pro nás byl partnerem výlučně pan Zdeněk Altner. Jaké dohody měl s někým jiným, to nás nezajímalo,“ řekl prezident. Nevyloučil ale, že další spolupracovníci existovali. Po otázkách mířených na Zemana dala soudkyně Hana Marsová prostor pro dotazy Halbichovi i právnímu zástupci sociální demokracie.

„A vy jste kdo?“

Halbich, který se v soudní síni zastupoval sám, jako důkaz předložil právě zmíněný děkovný dopis od Zemana. Žalobu směřuje jak proti ČSSD, tak proti firmě Alba, které Altner před 16 lety postoupil svou pohledávku vůči straně.

ČSSD vs. Altner

„A vy jste kdo?“ zeptal se prezident. „Já jsem Halbich,“ odpověděl žalobce. „Albich? Vidíte, to je zrovna jedno jméno, které jsem zapomněl. Já jsem mluvil o Halbichovi a vy říkáte Albich,“ řekl Zeman. „Jsem Halbich. H-A-L-B-I-CH,“ odvětil žalobce. „Omlouvám se, špatně slyším. Pokud jste pan Halbich, dovolte, abych vás pozdravil,“ řekl Zeman. Jeho výpověď trvala přibližně půl hodiny, po půl desáté od soudu odjel.

Bývalý notář vypověděl, že s tehdejším předsedou ČSSD Zemanem se kvůli soudu o Lidový dům sešel sedmkrát, většinou v noci. U většiny schůzek prý Altner nebyl přítomen. „Kdo vás na těchto schůzkách informoval?“ zeptal se Halbich. „Vzhledem k tomu, že od té doby uplynulo šestnáct let, tak je příliš lichotivé ode mne předpokládat, že si budu nějaké konkrétní porady pamatovat,“ řekl Zeman.

To Halbicha rozčílilo, Zeman podle něho nemluví pravdu. „Nejsem žádná ovce, abych toto poslouchal,“ řekl, načež ho soudkyně napomenula. „Všechny důležité dokumenty, které se toho týkaly, vaše strana poskytovala mně,“ řekl Halbich.

Altner nic nedělal, řekl Halbich

Na otázku novinářů, jaký podíl měl v porovnání s Altnerem na práci během soudního řízení o Lidový dům, Halbich odpověděl, že asi poloviční. „Bylo to padesát procent, Hájek (zesnulý advokát Zdeněk Hájek, pozn. red.) taky padesát procent. A Altner nedělal nic, absolutně na nic nesáhl, tři roky se válel a nic,“ řekl Halbich o přestávce po Zemanově výpovědi. To mu prý dosvědčí další svědci.

Po úspěšném skončení procesu o Lidový dům vyvstal spor o to, jakým způsobem ČSSD předá právníkům odměnu a kdo je vlastně jejím věřitelem. Nakonec poslala na Altnerův účet třetinu z odměny, kterou vyčíslila na 51 milionů korun. Další dvě třetiny dala do soudní úschovy.

Justice projednává Halbichovu žalobu od roku 2003. Původně ji zamítla, muže se však zastal Ústavní soud. Altner, který v případu rovněž vystupuje jako svědek, Halbichovy zásluhy popírá. Notář podle něj poskytoval jen dílčí konzultace.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz